Рішення від 10.02.2020 по справі 620/3920/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2020 року Чернігів Справа № 620/3920/19

Чернігівський окружний адміністративний суд:

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні , без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до Державного підприємства "Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння" про стягнення податкового боргу,

УСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області ( далі також - ГУ ДПС у Чернігівській області, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства ''Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння'' ( далі також - ДП ''Ніжинський РЗІО'', відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 920478,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті податків у розмірі 920478,35 грн. Оскільки вказана сума відповідачем в добровільному порядку не сплачена, позивач звернувся до суду з даним позовом.

27.12.2019 ухвалою суду позовна заява призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала суду направлялась відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань, та була вручена 30.12.2019.

У встановлений судом строк відзив відповідачем не надано.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

В судове засідання сторони не з'явились про час та місце розгляду справи належно повідомлені. Від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

ДП ''Ніжинський РЗІО'' (код ЄДРПОУ 08457704) зареєстровано в статусі юридичної особи 23.05.1993, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 16.12.2019 № 1006094996(а.с. 12-14) та перебуває на обліку в ГУ ДФС у Чернігівській області з 20.11.1996.

Судом встановлено, що станом на 16.12.2019 за відповідачем обліковується податковий борг в розмірі 920478,35 грн, який є узгодженим на підставі самостійно визначених зобов'язань та податкових повідомлень - рішень, зокрема:

1. Податковий борг з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 1190,0 грн. виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 23.08.2018р. №0028831206 - на суму 170,00 грн, податкового повідомлення-рішення від 18.03.2019р. №0013095105 - на суму 1020,00 грн;

2. Податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 893359,54 грн, який виник на підставі:

- декларації з ПДВ №9267260882 від 19.01.2017р. на суму 290774,00 грн.;

- декларації з ПДВ №9024658057 від 20.02.2017р. на суму 325709,00 грн.;

- декларації з ПДВ №9044938780 від 20.03.2017р. на суму 9137,00 грн.;

- декларації з ПДВ №9070348189 від 20.04.2017р. на суму 20527,00 грн.;

- декларації з ПДВ №9092348959 від 19.05.2017р. на суму 27266,00 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0000271206 від 12.06.2017р. на суму 43511,45 грн.;

- декларації з ПДВ №9272241327 від 20.12.2017р. на суму 1502,00 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0028891206 від 28.03.2018р. на суму 170,00 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0031041206 від 30.03.2018р. на суму 316,82 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №00001361400 від 02.05.2018р. на суму 159146,27 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0077981206 від 17.08.2018р. на суму 4080,00 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0007265105 від 06.11.2018р. на суму 3060,00 грн.;

- податкового повідомлення-рішення №0018415105 від 12.04.2019р. на суму 8160,00 грн. Загальна сума заборгованості з податку на додану вартість становить: 674915,00 грн, (основний борг) та 218444.54 грн. (штрафні санкції) всього 893359,54 грн;

3. Податковий борг по земельному податку з юридичних осіб в розмірі 13819,16 грн, який виник на підставі:

- податкового повідомлення-рішення №0015785105 від 01.04.2019р. на суму 11844,99 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0015805105 від 01.04.2019р. на суму 1974,17 грн;

4. Податковий борг по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону в розмірі 7140,00 грн. виник на підставі:

- податкового повідомлення-рішення №0047191206 від 21.05.2018р. на суму 1020,00 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0009965105 від 20.11.2018р. на суму 2040,00 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0013115105 від 18.03.2019р. на суму 1020,00 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0022635105 від 20.05.2019р. на суму 1020,00 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0034085105 від 27.08.2019р. на суму 1020,00 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0054565104 від 25.11.2019р. на суму 1020,00 грн;

5. Податковий борг по надходженням від викидів забруднюючих речовин в розмірі 4826,51 грн. виник на підстав:

- податкової декларації екологічного податку №9269331952 від 07.02.17р. на суму 456,04 грн.

- податкової декларації екологічного податку №9073784663 від 25.04.17р. на суму 152,38 грн.

- податкової декларації екологічного податку №9155385159 від 07.08.17р. на суму 57,91 грн.

- податкової декларації екологічного податку №9228434973 від 02.11.17р. на суму 30,87 грн.

- податкової декларації екологічного податку №9285912471 від 05.01.18р. на суму 40,95 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0047201206 від 21.05.2018р. на суму 1020,00 грн.

- податкове повідомлення-рішення №0009985105 від 20.11.2018р. на суму 2040,00 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0013125105 від 18.03.2019р. на суму 1020,00 грн;

- податкового повідомлення-рішення № 0015825105 від 01.04.2019р. на суму 8,36 грн. Загальна сума заборгованості по надходженням від викидів забруднюючих речовин становить: 738,15 грн, (основний борг) та 4088.36 грн, (штрафні санкції) всього 4826,51 грн;

6. Податковий борг по збору за спеціальне використання води в розмірі 143,14 грн. виник на підставі:

- розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води №9269332018 від 07.02.2017р. на суму 25,38 грн.

- податкової декларації з рентної плати №9076807113 від 27.04.2017р. на суму 21,60 грн.

- податкової декларації з рентної плати №9132316131 від 12.07.2017р. на суму 33,86 грн.

- податкової декларації з рентної плати №9228479215 від 02.11.2017р. на суму 32,11 грн.

- податкової декларації з рентної плати №9286247806 від 05.01.2018р. на суму 27,44 грн.

- податкового повідомлення-рішення №0015835105 від 01.04.2019р. на суму 2,75 грн.

Загальна сума заборгованості по надходженням від викидів забруднюючих речовин становить: 140,39 грн, (основний борг) та 2,75 грн. (штрафні санкції) всього 143,14 грн.

Вказана сума заборгованості підтверджується довідкою позивача станом на 16.12.2019 (а.с. 16).

Вищезазначені податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу за адресою, вказаною у Єдиному державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та були отримані відповідачем.

Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-17 (далі -ПК України).

Відповідно до пункту 6.1статті 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 15.1-15.2 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

За підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з підпунктом 54.5 статті 54 ПК якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до підпункту “е” пункту 176.1 статті 176 ПК платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Аналіз зазначених норм закону свідчить, що у платника податку виникає безумовний обов'язок зі сплати грошового зобов'язання після його узгодження. Несплачена сума грошового зобов'язання у встановлений законом строк є податковим боргом.

Згідно з пунктом 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Абзацом другим підпункту 56.17.5 пункту 56.17 ст. 56 ПК України визначено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Відповідно до підпункту 56.17.1 пункту 56.17 статті 56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.

Строк подання скарги про перегляд рішення про визначення грошового зобов'язання визначено у пункті 56.3 статті 56 ПК України. Так, скарга подається до контролюючого органу вищого рівня протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Відповідно до абзацу 4 пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Разом з тим абзац 2 пункту 57.3 статті 57 ПК України передбачає, що у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Системний аналіз зазначених норм закону, у тому числі норма про те, що днем узгодження грошового зобов'язання платника податків є день закінчення процедури адміністративного оскарження, свідчить, що у разі якщо платник податків не подає скаргу на податкові повідомлення-рішення до контролюючого органу вищого рівня чи не оскаржує їх до суду, то визначені в них грошові зобов'язання вважаються узгодженими на наступний день за останнім днем строку для подання скарги до контролюючого органу вищого рівня, передбаченого у пункті 56.3 статті 56 ПК України.

Підсумовуючи вимоги вищенаведених норм, випливає висновок, що процедура узгодження грошових зобов'язань з податків зумовлює відсутність необхідності перевірки правильності визначення відповідних сум після того, як відповідні зобов'язання стали узгодженими. У справах про стягнення боргу предметом доказування мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Відтак, якщо платником податку самостійно визначено у податкових деклараціях податкові зобов'язання та/або рішення контролюючого органу, за яким стягується податковий борг не було скасовано і є чинним, грошові зобов'язання вважаються узгодженими.

Відповідні правові позиції викладено у постановах Верховного Суду від 31.01.2019 у справі №808/7131/15 та від 19.03.2019 у справі №808/8020/14.

З огляду на вищенаведені обставини справи суд зазначає, що сума нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій за вищевказаними податковими повідомленнями рішення набули статусу узгоджених грошових зобов'язань згідно з нормами Податкового кодексу України.

Строки сплати податкового зобов'язання встановлені статтею 57 ПК України, відповідно до пункту 57.2 якої передбачено, що у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 вказаної статті).

Отже у разі несплати платником податків протягом строків, встановлених статтею 57 ПК України, визначених контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях грошових зобов'язань такі зобов'язання вважаються узгодженими. Факт узгодження податкового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк.

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених ПК України, тощо.

При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань, у тому числі й штрафних (фінансових) санкцій, не охоплюється предметом даного позову, оскільки податкові повідомлення-рішення суб'єкта владних повноважень, згідно з якими відповідні зобов'язання визначено, не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.

Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.

Відповідні правові позиції викладено у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №807/495/17, від 11.09.2018 у справі № 810/4417/16, від 31.08.2018 у справі № 826/14195/16, від 31.08.2018 у справі № 821/381/17, від 22.08.2018 у справі № 820/1878/16.

22.01.2009 позивачем надіслана вимога на № 2/20 на суму 200140,91 грн, яка отримана відповідачем 27.01.2009.

Пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Отже, так як відповідачем у добровільному порядку сума податкового боргу в розмірі 920478,35 грн. не сплачена, суд дійшов висновку стягнути його в примусовому порядку шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність таких заходів з боку позивача, судовий збір на його користь стягненню з відповідача не підлягає.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків у банках Державного підприємства «Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння» податкового боргу в розмірі 920478,35 грн., в тому числі по:

- податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 1190,0 грн. на р/р UA058999980000031116002025005, отримувач Ніжинське УК/м.Ніжин/11020100, код отримувача 37716092, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- податку на додану вартість в розмірі 893359,54 грн. на р/р UA448999980000031111029025005, отримувач Ніжинське УК/м.Ніжин/14060100, код отримувача 37716092, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- земельному податку з юридичних осіб в розмірі 13819,16 грн. на р/р UA418999980000033219811025005, отримувач Ніжинське УК/м.Ніжин/18010500, код отримувача 37716092, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону в розмірі 7140,00 грн. на р/р UA258999980000031111074025005, отримувач Ніжинське УК/м.Ніжин/21010100, код отримувача 37716092, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- надходженням від викидів забруднюючих речовин в розмірі - 4826,51 грн. на р/р UA948999980000033111362025005, отримувач Ніжинське УК/м.Ніжин/19010100, код отримувача 37716092, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- збору за спеціальне використання води в розмірі - 143,14 грн. на р/р UA678999980000033115357025005, отримувач Ніжинське УК/м.Ніжин/13 020100, код отримувача 37716092, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 43143966.

Відповідач: Державне підприємство "Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння", вул. Прилуцька, 131, м.Ніжин, Чернігівська область,16600, код ЄДРПОУ 08457704.

Повний текст рішення виготовлено 13 лютого 2020 року.

Суддя І.І. Соломко