Рішення від 13.02.2020 по справі 520/13226/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 лютого 2020 р. № 520/13226/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради (вул. Стадіонна, буд. 3,м. Валки, Валківський район, Харківська область,63002, код ЄДРПОУ 34473807) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Комунальне підприємство "ВОДА" Валківської районної ради, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДФС у Харківській області:

від “19” грудня 2017 року № 0104791209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 3 177 грн. 22 коп.;

від “12” січня 2018 року № 0004871209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 2 635 грн. 44 коп.;

від “01” червня 2018 року № 01086891209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 3 грн. 65 коп.;

від “25” червня 2018 року № 0103711209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 0 грн. 73 коп.;

від “30” липня 2018 року № 0122741209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 0 грн. 15 коп.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Комунальне підприємство «Вода» Валківської районної ради є юридичною особою публічного права та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, дата запису 14.08.2006 року, номер запису 1 452 102 0000 000235.

КП «Вода» є платником податків на загальних підставах. Знаходиться на обліку Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Харківській області, дата взяття на облік 14.08.2006, номер взяття на облік 145210200000.

Основним видом діяльності є КВЕД 36.00 Забір, очищення та постачання води.

Судом встановлено, що 06 грудня 2017 року контролюючим органом, на підставі пункту 20.1.4. п. 20Л. ст. 20 та в порядку п.п. 75.1.1. п. 75 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2013 рік Комунальним підприємством «Вода» Валківської районної ради.

За результатами перевірки складено акт від 06 грудня 2017 року №23682/20-40-12-09-21/34473807.

Згідно висновків акту перевірки КП «Вода» несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток КП «Вода» Валківської Районної Ради згідно декларації з податку на прибуток за жовтень 2013 рік вх. №9089955458 від 07.02.2014 року чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом третім пункту 126.1 статті 126 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту 19 грудня 2017 року ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення- рішення № 0104791209 про накладення штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму З 177 грн. 22 коп.

Судом встановлено, що 04 січня 2018 року контролюючим органом, на підставі пункту 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 та в порядку п.п. 75.1.1. п. 75 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2013 рік Комунальним Підприємством «Вода» Валківської районної ради.

За результатами перевірки складено акт від 04 січня 2018 року № 21/20-40-12-09-21/34473807.

Згідно висновків акту перевірки КП «Вода» несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток КП «Вода» Валківської Районної Ради згідно декларації з податку на прибуток за 2013 рік вх. № 9089955458 від 07.02.2014 року чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом третім пункту 126.1 статті 126 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту 12 січня 2018 року ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0004871209 про накладення штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 2635 грн. 44 коп.

Судом встановлено, що 24 травня 2018 року контролюючим органом, на підставі пункту 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 та в порядку п.п. 75.1.1. п. 75 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2013 рік Комунальним підприємством «Вода» Валківської районної ради.

За результатами перевірки складено акт від 24 травня 2018 року №534/20-40-12-09-21/34473807.

Згідно висновків акту перевірки КП «Вода» несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток КП «Вода» Валківської Районної Ради згідно декларації з податку на прибуток за 2013 рік вх. № 9089955458 від 07.02.2014 року чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом третім пункту 126.1 статті 126 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту01 червня 2018 року ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення- рішення №01086891209 про накладення штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 3 грн. 65 коп.

Судом встановлено, що 11 червня 2018 року контролюючим органом, на підставі пункту 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 та в порядку п.п. 75.1.1. п. 75 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2013 рік Комунальним підприємством «Вода» Валківської районної ради.

За результатами перевірки складено акт від 11 червня 2018 року № 3550/20-40-12-09-19/34473807.

Згідно висновків акту перевірки КП «Вода» несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток КП «Вода» Валківської Районної Ради згідно декларації з податку на прибуток за 2013 рік вх. № 9089955458 від 07.02.2014 року чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом третім пункту 126.1 статті 126 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту 25 червня 2018 року ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0103711209 про накладення штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 0 грн. 73 коп.

Судом встановлено, що 12 липня 2018 року контролюючим органом, на підставі пункту 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 та в порядку п.п. 75.1.1. п. 75 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2013 рік Комунальним підприємством «Вода» Валківської районної ради.

За результатами перевірки складено акт від 12 липня 2018 року №10225/20-40-12-09-21/34473807.

Згідно висновків акту перевірки КП «Вода» несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток КП «Вода» Валківської Районної Ради згідно декларації з податку на прибуток за 2013 рік вх. № 9089955458 від 07.02.2014 року чим порушено п. 57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом третім пункту 126.1 статті 126 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту 30 липня 2018 року ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення- рішення № 0122741209 про накладення штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 15 коп.

Не погоджуючись з прийнятими контролюючим органом податковими повідомленнями- рішеннями Комунальне підприємство "ВОДА" Валківської районної ради звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом пункту 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючого розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У випадках, передбачених пунктом 54.3 статті 54 ПК України, обов'язок визначення суми грошових зобов'язань платника податків покладено на контролюючий орган, згідно з статтею 58 ПК України реалізує такі повноваження шляхом надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення.

Строки сплати сум податкового зобов'язання встановлені у статті 57 ПК України та складають 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання податкової декларації, визначеного пунктом 49.18 статті 49 ПК України, або протягом такого ж строку за днем отримання податкового повідомлення-рішення, а у випадку оскарження - за днем узгодження.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

З гідно із пп. 14.1.11 статті 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній таких ознак;

а)заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;

б)прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернення стягнення;

в)прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими;

ґ) прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімального встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, для фізичних осіб - заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутств фізичних осіб);

д)актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юридичну особу у зв'язку з його ліквідацією;

е)сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року;

є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;

ж)заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс мажорних обставин), підтверджених у порядку передбаченому законодавством;

з)заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв'язку з їх ліквідацією;

Відповідно до підпункту 19-1.1.22 пункту 19.1 статті 19 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 ПК України безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, підлягає списанню.

Згідно п. 101.2. етап і 101 Податкового кодексу України під терміном «безнадійний» розуміється:

101.2.1.податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута;

101.2.2.податковий борг фізичної особи, яка:

визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом;

померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку;

101.2.3.податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом;

101.2.4.податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

101.2.5.податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

При цьому, відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України строк давності - 1095 календарних днів, а пунктом 102.4 цієї статті передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Таким чином, в разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, а відтак з того часу в податкового органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу, в тому у числі й винесення податкової вимоги.

Судом встановлено, що оскаржувані рішення прийняті за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2013 рік, вх. №9089955458 від 07.02.2014.

Таким чином, з моменту виникнення боргу (12.03.2014) минуло вже більше трьох календарних років, а відтак 1095 денний строк, визначений у статті 102 Податкового кодексу України сплинув, що зумовлює визнання означеного боргу «безнадійним».

Відповідно до пункту 101.4 статті 104 Податкового кодексу України органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладені положення Податкового кодексу України, податковий борг підлягав визнанню безнадійним, що не було враховано відповідачем.

Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №844/24376 (далі - Порядок №577).

Відповідно до положень пунктів 3.1, 3.2 Порядку №577 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню контролюючим органом, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 ПК України) є дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.

Пунктом 4.2. Порядку № 577 встановлено, що за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів.

Згідно з приписами пунктів 4.3-4.5 Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційних систем не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

При цьому, вищенаведеними нормами податкового законодавства встановлено обов'язок органу доходів і зборів прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу у разі виникнення такого.

Таким чином, зі змісту вищенаведених норм Порядку № 577 вбачається, що списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пункт 4.1 Порядку №577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 04.09.2018 року по справі №813/4430/16, від 09.07.2019 року по справі №0240/2269/18-а, що в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України враховується судом.

Відповідно п.102.4. ст.102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Таким чином, право контролюючого органу на стягнення податкового боргу припиняється не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання, тому податковий орган був зобов'язаний самостійно здійснити списання безнадійного боргу.

З огляду на встановлені судом обставини, суд прийшов до висновку про скасування податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради (вул. Стадіонна, буд. 3,м. Валки, Валківський район, Харківська область,63002, код ЄДРПОУ 34473807) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області:

від “19” грудня 2017 року № 0104791209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 3 177 грн. 22 коп.;

від “12” січня 2018 року № 0004871209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 2 635 грн. 44 коп.;

від “01” червня 2018 року № 01086891209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 3 грн. 65 коп.;

від “25” червня 2018 року № 0103711209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 0 грн. 73 коп.;

від “30” липня 2018 року № 0122741209 про застосування штрафу у розмірі 20% за платежем на податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності міста або району на загальну суму 0 грн. 15 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) на користь Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради (вул. Стадіонна, буд. 3,м. Валки, Валківський район, Харківська область,63002, код ЄДРПОУ 34473807) суму сплаченого судового збору у розмірі 1921,0 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13 лютого 2020 року.

Суддя Сагайдак В.В.