Справа № 420/368/20
13 лютого 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби про визнання протиправними та скасування постанов,-
До суду звернулося Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» з позовною заявою до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби про визнання протиправним та скасування п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937643 від 27.12.2019 року про стягнення з боржника виконавчого збору, визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 13054356,87 грн. по виконавчому провадженню №60937643 від 27.12.2019 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що заборгованість, яка підлягає стягненню з АТ «Одеська ТЕЦ» на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України», підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», у зв'язку з чим, відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Відзив на позовну заяву до суду не надійшов.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 19 жовтня 2015 року у справі №916/3425/15 позов Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» задоволено частково. Присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 102266040,52 грн. сума основного боргу, 955416,29 грн. три відсотки річних, 27264839,15 грн. інфляційні втрати, 57272,79 витрати по сплаті судового збору (аркуші справи 17-20).
На виконання Рішення Господарського суду Одеської області від 19 жовтня 2015 року у справі №916/3425/15 ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» отримано Наказ про примусове виконання рішення суду №916/3425/15 від 02.11.2015 року про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 102266040,52 грн. - сума основного боргу, 955416,29 грн. - три відсотки річних, 27264839,15 грн. - інфляційні втрати, 57272,79 - витрати по сплаті судового збору (аркуш справи 56).
19 грудня 2019 року від представника АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (стягувачем) на адресу Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшла заява про примусове виконання рішення (аркуші справи 53-55).
На підставі зазначеної заяви, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко В.А. 27.12.2019 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №60937643, якою відкрито виконавче провадження з виконання Наказу Господарського суду Одеської області від 02.11.2015 року по справі №916/3425/15 щодо стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 102266040,52 грн. - сума основного боргу, 955416,29 грн. - три відсотки річних, 27264839,15 грн. - інфляційні втрати, 57272,79 - витрати по сплаті судового збору (аркуш справи 6).
Відповідно до п. 3 зазначеної постанови з боржника підлягає стягненню виконавчий збір у розмірі, визначеному ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Крім того, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко В.А. 27.12.2019 року винесено постанову про стягнення виконавчого збору ВП №60937643, щодо стягнення з Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України виконавчого збору у розмірі 13054356,87 грн. (аркуш справи 8).
Оскільки Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії на підставі Наказу Мінрегіону від 10.05.2019 року №107 та враховуючи, що відповідно до Наказу Фонду державного майна України №135 від 11.02.2019 року прийнято рішення щодо приватизації АТ «Одеська ТЕЦ», 10.01.2020 року Акціонерним товариством «Одеська ТЕЦ» направлено до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заяву №13/13-35 про зупинення виконавчого провадження №60937643 з виконання судового наказу №916/3425/15 (аркуші справи 64-70).
При цьому, позивач зазначає, що заборгованість, яка підлягає примусовому стягненню по наказу №916/3425/15 від 19.10.2015 року у виконавчому провадженні №60937643 підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а тому, в даному випадку, відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягуються.
Відповідно до ст. 1, 2, ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов'язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об'єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, судових наказів.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно з ч. 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
При цьому, відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 2, 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
З рішення Господарського суду Одеської області від 19 жовтня 2015 року у справі №916/3425/15 вбачається, що заборгованість ПАТ «Одеська ТЕЦ» виникла за договором №69/15-ПР від 27.11.2014 року, укладеним між ПАТ «Одеська ТЕЦ» та ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №107 від 10.05.2019 року ПАТ «Одеська ТЕЦ» включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання (аркуші справи 9-11). З актів звірки з НАК «Нафтогаз України» станом на 30.06.2016 року та станом на 31.01.2019 року вбачається, що сума боргу обліковується по договору №69/15-ПР від 27.11.2014 року.
Таким чином, заборгованість, яка підлягає примусовому стягненню по наказу №916/3425/15 від 19.10.2015 року у виконавчому провадженні №60937643 підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» та відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», судовий збір по виконавчому провадженню №60937643 не стягується.
З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937643 від 27.12.2019 року про стягнення з боржника виконавчого збору та постанова Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 13054356,87 грн. по виконавчому провадженню №60937643 від 27.12.2019 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства, у зв'язку із чим підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29, код ЄДРПОУ 05471158) до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького,13, код ЄДРПОУ 00015622) про визнання протиправним та скасування п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937643 від 27.12.2019 року про стягнення з боржника виконавчого збору, визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 13054356,87 грн. по виконавчому провадженню №60937643 від 27.12.2019 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937643 від 27.12.2019 року про стягнення з боржника виконавчого збору.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 13054356,87 грн. по виконавчому провадженню №60937643 від 27.12.2019 року.
Стягнути з Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького,13, код ЄДРПОУ 00015622) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29, код ЄДРПОУ 05471158) судовий збір у розмірі 21020 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.