Постанова від 12.02.2020 по справі 824/1164/19-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/1164/19-а

Головуючий у 1-й інстанції: Григораш Віталій Олександрович

Суддя-доповідач: Іваненко Т.В.

12 лютого 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Іваненко Т.В.

суддів: Граб Л.С. Сторчака В. Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (місце ухвалення рішення - м.Чернівці, повний текст складено 22.11.2019) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сторожинецької міської ради Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 16.08.2019 року №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 ";

- зобов'язати Сторожинецьку міську раду Сторожинецького району Чернівецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 року з прийняттям обґрунтованого та законного рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказав, що 16.05.2019 року звернувся до Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області із заявою про надання йому, як власнику нежитлової будівлі (перукарні), дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом викупу), орієнтовною площею 0,0025 га для обслуговування даної будівлі. До заяви були додані документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, розташоване на цій земельній ділянці та копію документа, що посвідчує особу заявника.

Позивач зазначав, що земельна ділянка, яку він бажає викупити не сформована, а відтак потрібно розробляти проект землеустрою, що дасть змогу сформувати її та зареєструвати, як об'єкт цивільних прав.

Сторожинецька міська рада Сторожинецького району Чернівецької області на сесійному засіданні 16.08.2019 року прийняла рішення №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 ", яким відмовила у задоволенні заяви позивача.

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідач зазначив підставу для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, яка не передбачена Порядком продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам, а саме те, що будівля знаходиться на земельній ділянці комунальної власності, яка знаходиться в постійному користуванні ДКП "Міські ринки".

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено повністю.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що набувши права власності на нерухоме майно, він має всі підстави для оформлення права на земельну ділянку, на якій воно розташоване, у встановленому законом порядку.

Апеляційним судом розглянуто справу в порядку письмового провадження згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом ОСОБА_1 згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №177530852 від 15.08.2019 року, є власником нежитлової будівлі (РНОНМ 1894229573245), загальною площею 22,5 кв.м, перукарня літ. «А-І», ґанок літ. «а», адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 13).

Відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії І-ЧВ№001818, виданого Сторожинецькою районною радою 28.12.2001 року, Сторожинецькому державно-комунальному підприємству «Міські ринки» надано у постійне користування 1,0597 га землі в межах згідно з планом землекористування: Ділянка № АДРЕСА_2 , площею 0,6064 га. Землю надано у постійне користування для розміщення ринків по реалізації сільськогосподарської продукції (1.114 ринкова інфраструктура) відповідно до рішення 25 сесії ХХІІІ скликання Сторожинецьої міської ради від 25.12.2001 року №104 (а.с. 22-23).

Рішенням ХХVІІ сесії IV скликання Сторожинецької міської ради Чернівецької області №330/27-05 від 22.12.2005 року «Про передачу на баланс ДКП «Міські ринки» будівлі на території речового ринку» передано на баланс ДКП «Міські ринки» двоповерхову будівлю загальною площею 207,5 кв.м по АДРЕСА_8 на території речового ринку для потреб підприємства і використання його за призначенням. Право передачі будівлі, або приміщень в ньому, в оренду залишається за Сторожинецькою міською радою (а.с. 50).

Рішенням ХІ сесії V скликання Сторожинецької міської ради Чернівецької області №83/11-2007 від 05.04.2007 року «Про розгляд клопотання ДКП «Міські ринки» присвоєно окрему поштову адресу двоповерховій будівлі на території речового ринку - АДРЕСА_7. Надано право ДКП «Міські ринки» передавати в оренду двоповерхову будівлю або окремих приміщень в ній, що знаходиться на території речового ринку по АДРЕСА_3 будівля №38 (а.с. 51-52).

Рішенням ХХVІІ сесії VI скликання Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області №84-27/2014 від 24.04.2014року «Про розгляд заяви приватних підприємців та вилучення частини земельної ділянки постійного користування» припинено ДКП «Міські ринки» право постійного користування частиною земельної ділянки площею 0,0249 га для розміщення ринків по реалізації сільськогосподарської продукції по АДРЕСА_3. Вилучено від ДКП «Міські ринки» частину земельної ділянки площею 0,0249 га для розміщення ринків по реалізації сільськогосподарських продукції по АДРЕСА_3 та прийнято дану земельну ділянку в землі запасу міської ради. Зобов'язано директора ДКП «Міські ринки» Яреміцу Іллю Васильовича внести зміни у державний акт на право постійного користування землею серії І-ЧВ №001818 від 28.12.2001 року (зв. а.с. 52).

Рішенням ХХVІІІ сесії VI скликання Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області №111-28/2014 від 16.07.2014 року «Про внесення змін в рішення міської ради» внесено зміни в рішення ХХVІІ сесії VI скликання Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області №84-27/2014 від 24.04.2014року «Про розгляд заяви приватних підприємців та вилучення частини земельної ділянки постійного користування», викладено рішення в новій редакції:

«Припинити ДКП «Міські ринки» право постійного користування частиною земельної ділянки площею 0,0171 га для розміщення ринків по реалізації сільськогосподарської продукції по АДРЕСА_3.»;

«Вилучити від ДКП «Міські ринки» частину земельної ділянки площею 0,0171 га для розміщення ринків по реалізації сільськогосподарських продукції по АДРЕСА_3 та прийняти дану земельну ділянку в землі запасу міської ради.» (а.с. 53).

Рішенням ХХІ сесії VІI скликання Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області №242-21/2018 від 16.08.2018 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Сторожинецького ДКП «Міські ринки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розміщення ринків по реалізації сільськогосподарських продуктів) за адресою АДРЕСА_4 та АДРЕСА_3 (а.с. 54-59).

16.05.2019 року позивач звернувся до Сторожинецької міської ради із заявою №619 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом викупу), орієнтовною площею 0,0025 га для обслуговування належної йому нежитлової будівлі (перукарні) розташованої в АДРЕСА_5 . До заяви позивачем додано: копію документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, розташоване на цій земельній ділянці (договір купівлі продажу нежитлової будівлі та витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно); копію паспорту та ідентифікаційного коду (а.с. 8-10).

Розглянувши заяву позивача від 16.05.2019 року №619, Сторожинецька міська рада листом від 03.07.2019 року №1326 повідомила позивача, що враховуючи рекомендації Постійно комісії Сторожинецької міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та перспективного планування, житлово-комунального господарства, приватизації, комунальної власності, промисловості, транспорту та зв'язку, впровадження енергозберігаючих технологій, охорони навколишнього природного середовища, розвитку середнього та малого бізнесу побутового та торгового обслуговування від 18.06.2019 року та юридичний висновок юридичного відділу Сторожинецької міської ради, його звернення залишено без задоволення, для повного, об'єктивного та законного розгляду звернення, позивачу необхідно вирішити питання уточнення поштової адреси об'єкту (а.с. 12).

Рішенням ХХХІV позачергової сесії VII скликання Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області №249-34/2019 від 16.08.2019 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом викупу) орієнтовною площею 0,0025 га для обслуговування перукарні за адресою АДРЕСА_6 ) (а.с. 7).

Вважаючи протиправним рішення Сторожинецької міської ради Чернівецької області від 16.08.2019 року №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 ", позивач звернувся з даним позовом про його скасування та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 року з прийняттям обґрунтованого та законного рішення.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено суду правомірність та обґрунтованість прийнятого ним рішення від 16.08.2019 року №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " та спростовано доводи позивача.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.17 Земельного кодексу, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 122 ЗК України визначено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Так, згідно ч. 5 цієї статті, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу (стаття 127 ЗК України).

Колегія суддів зазначає, що порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам врегульовано статтею 128 ЗК України.

Так, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до частин 2, 3 статті 128 ЗК України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації.

У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу. Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є (ч. 5 ст. 128 ЗК України):

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Таким чином, наведеними вище положеннями чинного законодавства визначено, що орган державної влади у місячний строк зобов'язаний розглянути заяву (клопотання) і за результатами такого розгляду прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

При цьому, колегія суддів зазначає, що згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, орган державної влади, будучи суб'єктом владних повноважень, має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається.

За результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою рішення по суті заяви було прийнято, рішенням Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 16.08.2019 року №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 , відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом викупу) орієнтовною площею 0,0025 га для обслуговування перукарні за адресою АДРЕСА_1 .

Однак, колегія суддів звертає увагу, що відповідач не вказав підстави для відмови, які за переліком співпадають з підставами передбачених ч. 5 ст. 128 ЗК України.

Відтак, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 16.08.2019 року №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 "; зобов'язання Сторожинецьку міську раду Сторожинецького району Чернівецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 року з прийняттям обґрунтованого та законного рішення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд першої інстанції не взяв до уваги вищенаведеного та дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовна заява та апеляційна скарга підлягає задоволенню, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань понесені позивачем витрати у розмірі 1921,00 грн (768,40 грн за подання позовної заяви та 1152,60 грн за подання апеляційної скарги).

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 16.08.2019 року №249-34/2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 ".

Зобов'язати Сторожинецьку міську раду Сторожинецького району Чернівецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 року та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області (код ЄДРПОУ: 04062179) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 1921,00 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Постанова суду складена в повному обсязі 12 лютого 2020 року.

Головуючий Іваненко Т.В.

Судді Граб Л.С. Сторчак В. Ю.