Справа № 420/5831/19
05 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Токмілової Л.М.,
за участі:
секретаря судового засідання - Сердюк І.С.,
представника позивача - Носенко І.П.,
представника відповідача - Аветюк С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одеса за правилами загального позовного провадження позовну заяву Фермерського господарства "Дінекс-Агро" (ЄДРПОУ 32653803, місцезнаходження: 68654, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Першотравневе вул. Суворова 1-А) до Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044 м. Одеса, вул. Семінарська 5) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства "Дінекс-Агро" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 02.08.2019 р. №0026541304 є протиправним, прийнятим безпідставно, всупереч чинному законодавству та без врахування фактичних обставин справи, так як наявні документи, що є належними та допустимими доказами. Так, позивач стверджує, що базою для оподаткування податком на доходи з фізичних осіб, отриманих як орендна плата за землю, є орендна плата, визначена у договорі оренди, але відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002р. №92/2002 плата за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) має становити не менше 3 відсотків визначеної, відповідно до законодавства, вартості земельної ділянки, земельної частки (паю). На думку позивача, відповідачем помилково застосовано положення Закону України «Про оренду землі».
Ухвалою суду від 07.10.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач в обґрунтування своєї позиції, надіслав до суду відзив (вх. № 39281/19 від 24.10.2019 р.) на позовну заяву, в якому зазначає, що позов не визнає, не погоджується з доводами позивача. Так, на думку відповідача, Податковим кодексом України визначено, що об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, ФГ «ДІНЕКС-АГРО» занизило базу оподатковуваного доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків та не нарахувало за даними бухгалтерського обліку дохід у сумі 5897958,11 грн, у тому числі за 2017 рік - 2786099,69 грн, 2018 рік - 3111858,42 грн.
28.10.2019 року за вх.№39856/19 позивачем подано відповідь на відзив, у якому позивач зазначає, що правомірним є висновок про те, що правовідносини між фізичними особами - власниками земельних ділянок та ФГ «Дінекс-агро» по договорам оренди землі є цивільно-правовими, а відсилання податкового органу на внесені з 01.04.2014 р. зміни до пп. 288.5.1. п. 288.5. ст. 288 ПК України чи ст.1 Указу Президента України від 02.02.2002 р. «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», на думку позивача, є необґрунтованими для донарахування вищенаведених грошових зобов'язань з військового збору за оскаржуваним податковим повідомленням- рішенням.
06.11.2019 р. за вх.№41298/19 позивачем подано заяву про доповнення позовних вимог, відповідно до якої позивач доповнює позовні вимоги та просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 02.08.2019 р. №0026501304, яким ФГ «Дінекс-агро» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичним осіб на 1 061 632,45 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 405 441,74 грн., а всього донараховано грошових зобов'язань з податків та зборів на загальну суму в розмірі 1 467 074,19 грн.
Ухвалою від 18 листопада 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.
22.11.2019 р. за вх.№43882/19 відповідачем подано відзив на заяву про доповнення позовних вимог, відповідно до якого відповідач зазначає, що ФГ «Дінекс-агро» порушено вимоги п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 №92/2002, яким визначено що об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Ухвалою суду від 24 грудня 2019 року замінено у справі № 420/5831/19 неналежного первісного відповідача Головне управління ДПС в Одеській області належним відповідачем Головним управлінням ДФС в Одеській області та розпочато розгляд справи спочатку.
Ухвалою від 21 січня 2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви та просив задовольнити її в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у відзиві.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Фермерське господарство "Дінекс - Агро" зареєстроване в якості суб'єкта господарювання (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №278011 від 12.01.2004 р.), основним напрямком діяльності якого згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (серії АБ №540074 від 03.10.2012р.) є вирощування зернових культур, оптова торгівля зерном тощо.
ГУ ДФС в Одеській області в період з 19.06.2019р. по 03.07.2019р. проведено планову виїзну документальну перевірку ФГ "Дінекс - Агро" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2017р. по 31.03.2019р.
За результатами вищезазначеної перевірки податковим органом, згідно акту ГУ ДФС в Одеській області від 10.07.2019р. №1335/15-32-14-07/32653803 "Про результати документальної планової виїзної перевірки Фермерського господарства "Дінекс - Агро", код ЄДРПОУ 32653803, (телефон: 4880896, E-mail: dineks-agro@ukr.net) з питань податкового законодавства, за період з 01.01.2017 по 31.03.2019 року, валютного за період з 01.01.2017 по 31.03.2019 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 р. по 31.03.2019 року, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 31.03.2019 року" (далі - акт перевірки від 10.07.2019р. №1335/15- 32-14-07/32653803) та встановлено порушення п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002р. №92/2002 з урахуванням внесених змін, п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 168.1 ст. 168, п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 cт. 176, cт. 288 ПК України, яким визначено що об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
На підставі акту перевірки від 10.07.2019р. №1335/15-32-14- 07/32653803 ГУ ДФС в Одеській області 02.08.2019р. складено відносно ФГ "Дінекс - Агро" податкове повідомлення-рішення № 0026541304, яким збільшено суму грошового зобов'язання фермерського господарства з військового збору на 88 469,37 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 33 786,81 грн. (всього: 122 256,18 грн.). Вищезазначену суму грошових зобов'язань ФГ "Дінекс - Агро" з військового збору, а також штрафні (фінансові) санкції, зобов'язано сплатити на відповідний бюджетний рахунок протягом 10-ти календарних днів.
На підставі того ж самого акту перевірки від 10.07.2019р. №1335/15-32-14-07/32653803 ГУ ДФС в Одеській області 02.08.2019р. складено відносно ФГ "Дінекс - Агро" податкове повідомлення-рішення за № 0026501304, яким збільшено суму грошового зобов'язання фермерського господарства з податку на доходи фізичних осіб на 1.061.632,45 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 405.441.74 грн. (всього: 1.467.074,19 грн.).
Вищезазначену суму грошових зобов'язань підприємства з податку на доходи фізичних осіб, штрафні (фінансові) санкції податковим органом за змістом податкового повідомлення-рішення від 02.08.2019р. № 0026501304 зобов'язано ФГ "Дінекс - Агро" сплатити на відповідний бюджетний рахунок протягом 10-ти календарних днів.
Не погоджуючись з правовими підставами донарахування фермерському господарству податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 467 074,19 грн., ФГ "Дінекс - Агро" звернулось до Державної фіскальної служби України із скаргою від 16.08.2018 р. про перегляд податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 02.08.2019 р. № 0026501304.
За результатами розгляду вищевказаної скарги Державною податковою службою України прийнято рішення №6092/6/99-00-08-05-04 від 18.10.2019 р., яким скаргу ФГ "Дінекс - Агро" від 16.08.2018 р. залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін.
Як вбачається із змісту рішення Державної податкової служби України №6092/6/99- 00-08-05-04 від 18.10.2019р. про результати розгляду скарги центральним податковим органом підтримано правову позицію відповідача щодо обставин та підстав донарахування сум податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 467 074,19 грн.
Відповідно до пп. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.2. ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Як вбачається з Акту перевірки та не заперечується ФГ "Дінекс - Агро" орендує земельні ділянки (паї), що є власністю фізичних осіб-громадян на території 4-х сільських/селищних рад - Багатянської, Першотравневої, Каланчацької, Покровської, Суворовської селищної Ізмаїльського району Одеської області та Виноградненської сільської ради Болградського району загальною площею 5182,46га, за 1622 договорами оренди земельних ділянок станом на 01.08.2016р., укладених у період з 2008-2016 роки.
При цьому, податківці в Акті зазначили, що за договорами, укладеними протягом 2013-2016 р.р. на оренду землі Багатянської, Каланчацької, Першотравневої, Новопокровської, сільських рад орендна плата визначалась за ставкою 1%, 1,5-2,0% від нормативної грошової оцінки.
Обґрунтовуючи зафіксовані порушення, податківці зазначають, що в ході перевірки питання утримання податку на доходи під час виплати за оренду земельних часток (паїв) виявлено порушення вимог ст.ст.288, 289 ПК України, а саме застосована понижена ставка орендної плати (менш, ніж 3%), а також не була врахована проіндексована нормативна грошова оцінка земель, що мало наслідком заниження суми орендної плати як бази оподаткування податком на доходи, що призвело до порушення також і вимог ст.ст.170 ПК України (п.п.170.1.1 п.170.1).
Згідно до п.164.2.5 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.170.1.1 п.170.1 ст.170 ПК України податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Згідно п.288.5 ст.288 ПК України в чинній редакції розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах; для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку; для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.
Статтею 21 Закону України від 6 жовтня 1998 року №161-ХІV "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст.288 ПК України).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4ст.288 ПК України).
Одночасно, за правилами пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно пп. 288.5.1, 288.5.2 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
В абз.1 п.289.1 ст.289 ПК України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-IV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для: визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом; орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд; при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
При цьому, як вбачається з вибірково наданих позивачем до суду договорів оренди та інформаційних довідок, орендовані ПП "Дінекс-Трейд" земельні ділянки належать орендодавцям на праві приватної власності, а чинне законодавство, як вже зазначалось, не покладає на учасників правовідносин з оренди землі приватного сектору обов'язку ініціювати приведення орендної плати у відповідність до податкового законодавства України та змін, які відбулись у ньому.
Враховуючи викладене, під час донарахування податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також застосування штрафних (фінансових) санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями від 02.08.2019р. №0026541304, № 0026501304, ГУ ДФС в Одеській області в порушення вимог ст. 19 Конституції України, положень ст.ст. 21, 23, 30 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. N 161-XIV (з наступними змінами та доповненнями) було неправомірно витлумачено сферу застосування вимог п/п 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 288.5 ст. 288 ПК України, а також не встановлено на праві якої форми власності передавалась земля по договорам оренди, у зв'язку з чим оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню у судовому порядку.
Згідно з вимогами ст.13 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-IV від 11.12.2003року встановлено обов'язкове проведення грошової оцінки земельних ділянок у разі визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Наводячи свої висновки в Акті перевірки щодо заниження податку на доходи фізичних осіб, відповідач виходить із презумпції того, що в договори оренди мали бути внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні частки (паї) для її приведення у відповідність із законодавством, але позаяк такі зміни не вносились та не була проіндексована нормативна грошова оцінка земельних ділянок, орендна плата за землю, а отже й сплачений ФГ податок на доходи під час виплати орендної плати, занижено та базою оподаткування для податку на доходи фізичних осіб має бути не та, що ґрунтується на договірній орендній платі, а та, що обчислена виходячи з річної суми орендної плати, не меншої 3% від нормативної грошової оцінки земель.
Відповідачем самостійно визначений розмір орендної плати за земельні частки (паї), що не ґрунтується на умовах укладених з фізичними особами в договорах та визначеній в них нормативній грошовій оцінці земель, тобто не взято до уваги норми ст.21 ЗУ "Про оренду землі", ст.ст.627,629 ЦК України, а також відсутність обставини ініціювання заінтересованими особами спору з приводу внесення змін до договорів оренди землі.
А ні положення Закону України від 27.03.2014р. №1166-УП "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", а ні ПК України, положення чинного законодавства України, якими врегульовані відносини з оренди землі, що перебуває у приватній власності громадян України, у тому числі ст. 1 Указу Президента України від 02.02.2002р. "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", не покладають на учасників правовідносин з оренди землі приватного сектору обов'язку ініціювати приведення орендної плати у відповідність до податкового законодавства України.
Відповідно до п.п. 170.1.1. ст. 170 ПК України податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.
При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Вищезазначена частина п.п. 170.1.1. ст. 170 ПК України є бланкетною, диспозицією даної норми не встановлено мінімальну суму орендного платежу, а передбачено існування інших норм в нормативно-правових актах, що стосуються законодавства з питань оренди землі, в яких такий розмір установлений.
Такими законодавчими актами з питань оренди землі є зокрема Земельний Кодекс України, Закон України "Про оренду землі" № 161 - XIV від 06.10.1998 року, Закон України "Про оцінку земель" № 1378-ІУ від 11.12.2003 року.
Вищезазначеними законодавчими актами мінімальна сума орендної плати не встановлена.
У Листі Державного комітету України по земельних ресурсах (Держкомзем) № 1417-2-Ко 1291/6647 від 20.10.2003 р. "Щодо дії договору оренди земельної частки (паю) при отриманні державного акта на право власності на землю, питань розміру орендної плати за землю" зазначено, що ст. 1 Указу Президента України N 92/2002 ( 92/2002 ) від 02.02.2002 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" щодо встановлення мінімального розміру орендної плати не менш ніж 1,5% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, носить рекомендаційний характер.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постанові від 25 червня 2011 року у справі № 6-17цс11, у постанові від 06.04.2016 р. по справі № 3-130гс16.
В Указі Президента України №92/2002 від 02.02.2002 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" йде мова про вартість земельної ділянки, встановленої відповідно до законодавства.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІV від 11.12.2003 року вартість земельних ділянок (грошова оцінка) може бути нормативною та експертною.
Використання нормативної грошової оцінки для встановлення орендної плати за землі приватної власності не обов'язково, з урахуванням того, що сфера її використання чітко передбачена ст. 1, 5, 13 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІV від 11.12.2003 року.
Відповідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для:
- визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом,
- орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності,
- втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва,
- вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд,
- при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Таким чином, мінімальна сума орендної плати законодавством з питань оренди землі з власниками земельних паїв не встановлена, а тому при виплаті доходу орендодавцю ПДФО та військовий збір розраховуються виходячи з розміру орендної плати, встановленої договором.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма та строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) - аналогічна за змістом норма ч. 1 статті 762 Цивільного кодексу України.
Указ Президента України № 92/2002 ( 92/2002 ) від 02.02.2002 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" - підзаконний нормативно-правовий акт, в той час, коли норми Закону України "Про оренду землі", Цивільного кодексу України мають вищу юридичну силу по відношенню до Указів Президента України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що оскільки правовідносини ФГ з орендодавцями земельних паїв (фізичними особами) є цивільно-правовими, ґрунтуються на договорах, умови яких є обов'язковими для їх сторін, у тому числі щодо розміру орендної плати та порядку її перегляду, відповідач дійшов протиправних висновків стосовно заниження бази оподаткування податку на доходи фізичних осіб шляхом заниження ставки орендної плати та заниження нормативної грошової оцінки земель, відтак прийняв протиправне податкове повідомлення-рішення про донарахування податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб.
Аналогічно, суд не вбачає встановленого в Акті порушення п.п.176.2 ст.176 ПК України у вигляді ненарахування та несплати військового збору, адже цей висновок є похідним від визнаного судом протиправним висновку про заниження бази оподаткування - суми орендної плати по укладених договорах із власниками земельних часток (паїв).
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідач не довів суду законність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем, за звернення до суду з даним адміністративним позовом, сплачено судовий збір у розмірі 1833,34 грн.
У зв'язку з задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 1833,34 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
Позовну заяву Фермерського господарства "Дінекс-Агро" (ЄДРПОУ 32653803, місцезнаходження: 68654, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Першотравневе вул. Суворова 1-А) до Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044 м. Одеса, вул. Семінарська 5) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення прийняті ГУ ДФС в Одеській області від 02.08.2019 р. за №0026541304 та №0026501304.
Стягнути з ГУ ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства "Дінекс-Агро" судові витрати у розмірі 1833,84 грн.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Повний текст рішення виготовлено та підписано судом 11 лютого 2020 року.
Головуючий суддя Л.М. Токмілова
.