09 квітня 2012 року Справа № 0870/3178/12
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м. Запоріжжі матеріали позову
за заявою Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області
до Центру поштового зв'язку №5 Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»
про повернення коштів, використаних не за цільовим призначенням,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області до Центру поштового зв'язку №5 Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», у якому позивач просить суд: стягнути з відповідача на користь позивача 11805 грн. 28 коп. в тому числі сума повернення 10582 грн., сума поштового збору 165 грн. 08 коп., сума пені 1058 грн. 20 коп., в рахунок повернення коштів, використаних не за їх цільовим призначенням, в порушення умов договору №04-17-55 від 13.05.2010 про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що 13.05.2010 між Центром поштового зв'язку №5 Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» та позивачем укладено договір №04-17-55 про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання.
Відповідно умов договору позивач доручає відповідачу здійснювати виплату та доставку пенсій, допомоги на поховання у Новомиколаївському районі Запорізької області, а відповідач на підставі виплатних документів, наданих Фондом за відповідну плату проводить виплату та доставку пенсій, виплату допомоги на поховання протягом виплатного періоду.
В період з 22 листопада по 23 грудня 2011 року позивачем проведено позапланову перевірку своєчасності та повноти виплати пенсійних коштів по відділенню поштового зв'язку, під час якої встановлено порушення відповідачем п.5.3, п.5.7. «Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку», затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України №464/156 від 28.04.2009, постановою правління ПФУ від 28.04.2009 №14-1, а також п.2.2.1, п.2.2.2 договору №04-17-55 від 13.05.2010 про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання.
У зв'язку з невизнанням претензійних вимог позивача оформлено позовну заяву до Господарського суду Запорізької області (вих.№722/07 від 02.04.2012), яку спрямовано до Запорізького окружного адміністративного суду.
Розглянувши матеріали позовної заяви та з'ясувавши підстави, передбачені ст.107 КАС України, суддя дійшов висновку, що слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства за вказаних підстав.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.2 ст.2 КАС України).
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо: заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу (ч.2 ст.109 КАС України).
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що дана позовна заява не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства, направлена до Запорізького окружного адміністративного суду помилково, а отже у відкритті провадження у справі має бути відмовлено.
Керуючись ст.ст.109, 160, 165 КАС України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області до Центру поштового зв'язку №5 Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» про повернення коштів, використаних не за цільовим призначенням.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Суддя (підпис) О.О. Прасов