30 січня 2020 року
Справа № 280/5221/19
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В., представників позивача: Кушніра В.М., Куліка Є.В., представника відповідача: адвоката Кузьміної В.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, вул.Фортечна, 65; код ЄДРПОУ 38625593)
до Комунального підприємства «Веселівський центральний ринок» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Центральна, 127-А; код ЄДРПОУ 32006506)
про застосування заходів реагування,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач або ГУ ДСНС України у Запорізькій області) до Комунального підприємства «Веселівський центральний ринок» (далі - відповідач, КП «Веселівський центральний ринок»), в якій позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та приміщень відповідача, розташованих за адресою: 72202 Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе вул.Центральна, 127-А, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію будівель та приміщень за вказаною адресою, окрім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено позивачем на підставі перевірки .
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що проведеною позаплановою перевіркою встановлено, що об'єкти КП «Веселівський центральний ринок» за адресою: 72202, Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Центральна, 127-А, експлуатуються з порушеннями норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. З посиланням на ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу контролю, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. Просить суд задовольнити заявлені позовні вимоги.
Ухвалою судді від 31 жовтня 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 21 листопада 2019.
21 листопада 2019 року протокольною ухвалою у підготовчому засіданні оголошено перерву до 05 грудня 2019.
29 листопада 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№50379), у якому відповідач висловлює незгоду із заявленими позовними вимогами, та зазначає, що позовна заява не містить належних обґрунтувань щодо застосування виключного заходу реагування - повної зупинки, та не наводить мотивів неможливості застосування інших більш збалансованих заходів. Як позовна заява так і акт перевірки частково містять недостовірну інформацію про виявлені порушення, яких насправді не було на момент перевірки, або кваліфікують певний випадок як порушення, який не може бути визнаний як такий відповідно до чинного законодавства. Крім того певна кількість виявлених порушень, які були виявлені під час перевірки, вже усунуті та не створюють загрози життю та здоров'ю та не можуть бути підставою для застосування виключного заходу реагування. Також деякі порушення, зазначені в акті перевірки не є порушенням відповідача, а інших суб'єктів господарювання, та саме на них повинен бути покладений обов'язок щодо усунення виявлених порушень, а у випадку невиконання - застосування заходів реагування, оскільки чинним законодавством не передбачено відповідальність однієї юридичної особи за порушення іншої юридичної особи. Просить відмовити в задоволені позову.
05 грудня 2019 року протокольною ухвалою у підготовчому засіданні оголошено перерву до 12 грудня 2019.
12 грудня 2019 року представником позивача до суду надано відповідь на відзив (вх.№52437), в якому зазначено, що виявлені в ході перевірки порушення створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей. Вказує, що відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2017 №470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29.06.2014 за №795/30663, на кожний ринок (крім критих) незалежно від площі узгоджується з ДСНС схема розміщення будівель, торговельних рядів, кіосків, павільйонів, контейнерів, торговельних місць, палаток тощо (схема ринку). На момент проведення планової перевірки у квітні 2019 року не були надані технічні регламенти будівельних виробів, будівель і споруд, які зазначаються відповідачем як тимчасова споруда, і які фактично є об'єктами торгівлі і розташовані та території відповідача. Крім того, те, що спорудами, торговими місцями, кіосками, та інше, які використовуються у господарській діяльності відповідачем, може володіти інша особа, то цей факт не звільняє відповідача від обов'язку виконувати вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки. Відповідно до п.21 ч.1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки тощо. Тому оскільки відповідач здійснює відповідну господарську діяльність на всій території КП «Веселівський центральний ринок», на нього покладається обов'язок забезпечувати виконання вимог у сфері пожежної безпеки. Обов'язки відповідача щодо забезпечення виконання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки на об'єкті, де він здійснює свою господарську діяльність цілком правомірні і Законні перед Державою.
12 грудня 2019 року протокольною ухвалою у підготовчому засіданні оголошено перерву до 26 грудня 2019 року.
26 грудня 2019 представником відповідача до суду надані пояснення на відповідь на відзив (вх.№54868), в яких зазначено, що певна кількість зазначених у позові порушень усунута, про що зазначено у відзиві, а деякі порушення знаходяться на стадії виконання. Окрім того відповідачем укладено договір про надання послуг зі складання схеми ринку, протипожежної обробки, складання схеми освітлення та інше, виконання якого також потребує часу.
Протокольною ухвалою від 26 грудня 2019 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 30 січня 2020 року.
У судовому засіданні 30 січня 2020 року представник позивача підтримав свої вимоги з підстав, викладених у заявах по суті справи. Представник відповідача заперечив з підстав, викладених у відзиві та письмових поясненнях по суті справи.
У судовому засіданні 30 січня 2020 року судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши заяви по суті справи та додаткові письмові пояснення, подані представником відповідача, безпосередньо дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі обставини.
На підставі наказу Головного управління ДСНС України у Запорізькій області від 05.09.2019 №336 та посвідчення від 06.09.2019 №873, в період з 17.09.2019 по 18.09.2019 посадовими особами позивача було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки КП «Веселівський центральний ринок», розташованого за адресою: Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Центральна, 127-А.
За наслідками проведеного планового заходу складено Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №127 від 18.09.2019, яким встановлені порушення вимог законодавства, які позивач визначає як підставу застосування заходів реагування, а саме:
- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів на об'єктах ринку (торгівельні кіоски та павільйони) не здійснюються за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697 (далі - «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- в торгівельних кіосках та павільйонах ринку допущено встановлення електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів на горючі основи (конструкції) (п. 1.17 глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- допущено експлуатацію кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією (п. 1.18 глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п.1.20 глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- відсутній захист будівель та споруд КП «Веселівський центральний ринок» (адміністративна будівля, кіоски, павільйони) від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (п. 1.21 глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- на території ринку не розроблені і не вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі (п. 5 розділ II «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- не розроблено та не затверджено керівником (додатково до плану (схеми) евакуації) інструкцію, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей (п. 5 розділ II «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- територія ринку, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки, відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (п. 8 розділ II «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- початок використання суб'єктом господарювання (КП «Веселівський центральний ринок») об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин, які розташовані на території стоянки зі сторони вул. Козацька смт. Веселе та на відкритій території зі сторони вул. Центральна смт. Веселе - торгівельні павільйони «Вкусный дворик» та «Быстрая кухня») здійснюється без наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта чи приміщення (ст. 57 «Дотримання вимог пожежної безпеки під час проектування, будівництва та реконструкції об'єктів виробничого та іншого призначення»);
- відсутня проектна документація, яка затверджена у встановленому порядку, на нове будівництво (будівель, споруд, приміщень або їх частин, які розташовані на території стоянки зі сторони вул. Козацька смт. Веселе та на відкритій території зі сторони вул. Центральна смт. Веселе -торгівельні павільйони «Вкусный дворик» та «Быстрая кухня») (п.21 Розділ II «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- територія ринку (територія стоянки) не очищається від сміття, відходів виробництва, тари, опалого листя (п. 1.1. Глава 1. Розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- допущено розміщення тимчасових споруд торговельного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (торгівельні павільйони «Вкусный дворик» та «Быстрая кухня») на відстані менше 10 м від інших будівель та споруд ринку (п. 1.14 глава 1. розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- допущена стоянка транспорту на відстані менше 10 м. від в'їзних воріт на територію ринку. У зазначених місцях (на двох в'їздах до ринку) не встановлюються (не вивішуються) відповідні заборонні знаки (п. 1.16 глава 1 розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- допущено зменшення класу вогнестійкості проходок електричних кабелів через огороджувальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості або через протипожежні перешкоди (ввід кабелів в торгівельні кіоски, павільйони), ніж нормована межа вогнестійкості цієї огороджувальної конструкції або протипожежної перешкоди (п. 2.4 глава 2 розділ III «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- не проведене обробляння засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнестійкості дерев'яних елементів горищного покриття (крокви, лати) адміністративної будівлі ринку (п. 2.5 глави 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- в торгівельних кіосках або павільйонах допущено застосовування будівельних матеріалів з вищими показниками пожежної небезпеки (панелі ДСП, пластик та інші) (п. 2.23 глави 2 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- в КП «Веселівський центральний ринок» відсутня технічна документація для забезпечення належного обслуговування та експлуатації електроустановок (п. 1.1. глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- адміністративна будівля ринку не забезпечена внутрішнім проти пожежним водопроводом (п. 1 глава 3 розділ VI «Правил пожежної безпеки на ринках України»);
- територія ринку, будинки, споруди, приміщення (торгівельні кіоски та павільйони) не забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (п. 3.6 глава 3 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- переносні вогнегасники не розміщуються шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення (п. 3.10 глава 3 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- не встановлені вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки не розмішені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги (п. 3.10 глава 3 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- на території КП «Веселівський центральний ринок» не встановлені спеціальні пожежні щити (стенди) для розміщення первинних засобів пожежогасіння з необхідним комплектом засобів пожежогасіння (п.3.11. Глава 3. Розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- не проведене технічне обслуговування всіх вогнегасників, які є в наявності на ринку (п. 3.17 глава 3 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- на території ринку не встановлені бочки з водою, місткістю не менше ніж 0,2 м3 і які мають бути укомплектовані пожежним відром місткістю не менше 0,008 м3 (п. 3.24 та 3.25 глава 3 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні»);
- на КП «Веселівський центральний ринок» не розроблено та не узгоджено з ДСНС схему розміщення будівель, торговельних рядів, кіосків, павільйонів, контейнерів, торговельних місць, палаток тощо (схема ринку) (п. 1 розділ III «Правил пожежної безпеки на ринках України»);
- допущено перевищення кількості (більше 20 одиниць) кіосків, павільйонів (№ 7 - № 46) в одній групі двосмугового торговельного ряду (п. 3 глава 1 Розділ V «Правил пожежної безпеки на ринках України»);
- через кожні 50 м торговельного ряду ринку не улаштовуються поперечні проходи завширшки не менше 2 м. (п. 6 глава 1 розділ V «Правил пожежної безпеки на ринках України»);
- групи кіосків, магазини, павільйони та приміщення адміністративного призначення КП "Веселівський центральний ринок" не обладнані системами протипожежного захисту (п. 4 глава 1 розділ VI «Правил пожежної безпеки на ринках України»);
- допущено експлуатацію електромереж без зашпарування місць проходження проводів, кабелів через конструкції споруд, кіосків (павільйонів) на всю товщину негорючими матеріалами (п. 1 глава 1 розділ VII «Правил пожежної безпеки на ринках України»);
- допущено прокладання електромереж по горючих конструкціях в торгівельних кіосках та павільйонах (п. 1 глава 1 розділ VII «Правил пожежної безпеки на ринках України»)
- посадові особи та працівники комунального підприємства не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (п. 16 розділ II «Правил пожежної безпеки в Україні»).
Зважаючи, що виявлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Пунктом 26 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини, а згідно п.33 цієї ж статті, пожежна безпека - це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до пп. 35 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України № 661 від 12.11.2018 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту, складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а вразі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Пунктом 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки уповноважено звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, та являються:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
- випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
- відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
- невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
- порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
- відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
- відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
- неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
- проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду (ч. 7 ст. 7 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Крім того, слід зазначити, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Виходячи із системного аналізу положень Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи ДСНС мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, орган ДСНС зобов'язаний скласти припис за допомогою якого зобов'язати підконтрольний об'єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.
Відповідно до п. 1 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417 (далі - Правила № 1417), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт).
Згідно з п. 4 розділу 1 Правил №1417, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
У постанові Верховного Суду від 18 вересня 2018 року по справі №826/12258/14 зазначено, що захід реагування у вигляді повного зупинення є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. При обранні такого заходу реагування, позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Відповідно до п.35-36 постанови Верховного Суду від 28 лютого 2019 року по справі №810/2400/18 недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення. Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідачем не заперечується факт існування виявлених порушень законодавства на момент здійснення перевірки, у зв'язку з чим не спростовується необхідність їх усунення. Доказів усунення у повному обсязі виявлених порушень, зазначених в акті перевірки № 127, у тому числі тих, що загрожують життю та здоров'ю людей, відповідачем не надано. Відповідачем не надано доказів здійснення реальних дій, спрямованих на усунення таких порушень, зокрема: не надано належних та допустимих доказів належного з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів на об'єктах ринку (торгівельні кіоски та павільйони); не доведено усунення факту розміщення електророзеток, вимикачів та інших подібних апаратів на горючі основи (конструкції); не надано доказів забезпечення ізоляцією усіх кабелів і проводів; не надано доказів здійснення захисту будівель та споруд КП «Веселівський центральний ринок» (адміністративна будівля, кіоски, павільйони) від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»; не доведено усунення порушення щодо допущення зменшення класу вогнестійкості проходок електричних кабелів через огороджувальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості або через протипожежні перешкоди (ввід кабелів в торгівельні кіоски, павільйони), ніж нормована межа вогнестійкості цієї огороджувальної конструкції або протипожежної перешкоди; не надано доказів проведення обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів горищного покриття (крокви, лати) адміністративної будівлі ринку, забезпечення адміністративної будівлі ринку внутрішнім проти пожежним водопроводом; не надано належних та допустимих доказів забезпечення території ринку, будинків, споруд, приміщень (торгівельних кіосків та павільйонів) первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку; не надано доказів проведення технічного обслуговування всіх вогнегасників, які є в наявності на ринку; не усунуто допущене перевищення кількості (більше 20 одиниць) кіосків, павільйонів (№ 7 - № 46) в одній групі двосмугового торговельного ряду та відсутність через кожні 50 м торговельного ряду ринку поперечних проходів завширшки не менше 2 м; не надано доказів обладнання торгових об'єктів та приміщень адміністративного призначення КП «Веселівський центральний ринок» системами протипожежного захисту; не надано доказів усунення порушень щодо прокладання електромереж по горючих конструкціях в торгівельних кіосках та павільйонах тощо.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідач не був позбавлений можливості усунути виявлені порушення і під час судового розгляду справи, що ним зроблено не було.
Також суд враховує, що з огляду на кількість виявлених порушень та їх специфіку, повне усунення виявлених порушень може бути встановлено тільки під час проведення позивачем позапланового заходу контролю, однак відповідач дозволу на проведення такого заходу не надав та проти його проведення на даний час заперечив.
Суд зазначає, що відсутність фінансування, зокрема, на встановлення системи протипожежного захисту, не може бути достатньою підставою для допущення експлуатації торгових об'єктів ринку з порушенням правил техногенної та пожежної безпеки.
Суд також враховує і ту обставину, що заходи реагування мають тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень та зникнення загрози життю та здоров'ю людей.
Враховуючи вищевикладене та факт наявності порушень, які відповідачем не усунуті, суд дійшов висновку, що, подальша діяльність КП «Веселівський центральний ринок», розташованого за адресою: Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Центральна, 127-А, без усунення виявлених порушень створює реальну небезпеку та загрозу життю, здоров'ю людей, які працюють та/або перебувають на ринку, користуються його послугами, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача такого заходу реагування як повне зупинення роботи, адже ці порушення можуть призвести до загибелі або травмування людей в разі виникнення небезпечної події або надзвичайної ситуації, зокрема, можуть призвести до займання та розповсюдження вогню, що, в свою чергу, ставить під загрозу життя та здоров'я великої кількості людей з урахуванням специфіки діяльності ринку.
Згідно вимог ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача, викладених у позові, та підтвердження їх доказами з боку позивача, а також про відсутність з боку відповідача спростування доводів позивача будь-якими належними та допустимими доказами в розумінні ст.70 КАС України.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Комунального підприємства «Веселівський центральний ринок» про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та приміщень Комунального підприємства «Веселівський центральний ринок», розташованих за адресою: 72202 Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе вул.Центральна, 127-А, окрім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення порушень.
Зупинити експлуатацію будівель та приміщень Комунального підприємства «Веселівський центральний ринок», розташованих за адресою: 72202 Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе вул.Центральна, 127-А, , окрім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення порушень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, місцезнаходження: 69002, м.Запоріжжя, вул.Фортечна, 65; код ЄДРПОУ 38625593.
Відповідач - Комунальне підприємство «Веселівський центральний ринок», місцезнаходження: 72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Центральна, 127-А; код ЄДРПОУ 32006506.
Повне судове рішення виготовлено 10 лютого 2020 року.
Суддя М.О. Семененко