Постанова від 31.03.2010 по справі 2-а-859\10

№ 2-а-859/10р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2010 р. м. Сімферополь

Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого - судді Томащака А.С.,

При секретарі - Шляхтіної О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни,

Встановив:

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим (надалі УПФ) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни за період з 01.01.2006 по 31.08.2009 роки в розмірі 5086 грн., та поновлення строку для звернення до суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 01.01.2006 року їй не правильно нараховується щомісячна соціальна грошова допомога, яка передбачена статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого порушені її законні права.

Позивач в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою з проханням розглянути справу за його відсутності, позов просив задовольнити у повному обсязі. Крім того просив суд визнати, що строк звернення до суду з адміністративним позовом пропущений ним з поважних причин.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день розгляду справи сповіщений належним чином та в строк, про причини неявки суд до відома не поставив.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась 20.03.1939року, що підтверджується паспортом, перебуває на обліку в УПФ та має правовий статус дитини війни, що надає їй право на отримання пільг та державної соціальної підтримки, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, так як має відповідний статус.

Законом України « Про державний бюджет на 2006 рік» від 20.12.2005 року було зупинено на 2006 рік дію статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Законом України ?ро внесення змін до Закону України ?ро державний бюджет на 2006 рік” від 19.01.2006 року, який набрав чинності 15.03.2006 року до ст. 110 Закону України ?ро державний бюджет на 2006 рік” було внесено зміни, якими встановлено, що пільги дітям війни передбачені ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” у 2006 році запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку визначеному КМУ за погодженням з комітетом Верховної ради України з питань бюджету. Проте пільги, встановлені ст. 6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни „ запроваджені не були. Закони України ?ро державний бюджет на 2006 рік” та ?ро внесення змін до Закону України ?ро державний бюджет на 2006 рік” неконституційними не визнані та діяли протягом 2006 року.

Законом України « Про державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 року було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та статтею 111 установлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги виплачується особам, які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Однак Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. визнані неконституційними положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», щодо зупинення дії на 2007 рік ст..6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».

Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 28.12.2007 року було внесено зміни до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та статтю 6 цього Закону викладено в наступній редакції: «Діям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни. Згідно з Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. зміни щодо розміру пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, відповідно до вищезазначених законів, відповідачу не було підстав у 2006 році, з 01.01.2007р. по 09.07.2007р. та з 01.01.2008р. по 22.05.2008р. нараховувати та сплачувати позивачеві доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

В силу вищевикладеного, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог позивача, які стосуються зобов'язання УПФ здійснити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за 2006 рік, за період з 01.01.2007р. по 09.07.2007р. та за період з 01.01.2008р. по 22.05.2008р.

Статтею 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи, що позивачем пропущений встановлений статтею 99 КАС України річний строк звернення до адміністративного суду за захистом зазначеного порушеного права, будь-яких обґрунтованих доказів, що цей строк пропущений з поважних причин з боку позивача не надано, тому підстав для визнання причин пропущення строку для звернення до адміністративного суду поважними суд не знаходить.

З огляду на положення статей 21, 105, 162 КАС адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язати його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги про стягнення з УПФ доплати до пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебрати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу якому надані такі повноваження.

В силу вищевикладеного, суд вважає, що в частині задоволення позовних вимог з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. по 02.02.2009р. позовні вимоги задоволенню не підлягають внаслідок пропуску строку звернення до адміністративного суду.

Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, так як має відповідний статус, з 02 лютого 2009 р. (за рік до часу звернення до суду) по 31 серпня 2009 року і в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 94, 99, 100, 160-163,167 КАС України, суд

Постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни задовольнити частково.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим, щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, визначеної ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком за період з 02 лютого 2009 року по 31 серпня 2009 року протиправними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим провести перерахунок ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, визначеної ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком за період з 02 лютого 2009 року по 31 серпня 2009 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп..

Постанова може бути оскаржена в апеляційний суд АР Крим через Сімферопольський районний суд шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги на постанову суду або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у зазначений вище строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Суддя А.С. Томащак