Справа № 606/394/20
07 лютого 2020 року м. Теребовля
Cуддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Марціцка І. Б., розглянувши матеріали, які надійшли від командира протитанкового артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, фактичне місце проживання АДРЕСА_1 , номера обслуги, в/ч НОМЕР_1 , за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),
До Теребовлянського районного суду Тернопільської області від командира протитанкового артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 надійшов протокол серії А3215 №29 відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії А3215 №29 від 07.02.2020 року, молодший сержант ОСОБА_1 , являючись військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 в м.Теребовля, 28.01.2020 року о 10.20 год. був виявлений в стані алкогольного сп'яніння у розташованому підрозділі в м. Теребовлі, Тернопільської області, при виконанні обов"язків військової служби в умовах особливого періоду, який встановлений Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17 березня 2014 року №303/2014. Таким чином, допустив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Також, вимогами ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою в умовах особливого періоду.
Стаття 7 Кодексу України про адміністративне правопорушення передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, у протоколі вказано що 28.01.2020 року о 10.20 год був виявлений в стані алкогольного сп"яніння. Тобто, в розумінні ч. 2 ст. 254 КУпАП, моментом виявлення особи, яка вчинила правопорушення є сама ця дата та час.Таким чином, протокол про військове адміністративне правопорушення серії А3215 №29 від 07.02.2020року, складено з пропущенням строку, визначеного ч. 2 ст. 254 КУпАП.
За таких обставин, вважаю, що протокол про військове адміністративне правопорушення серії А3215 №29 від 07.02.2020року, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, та не є доказом в розумінні ст. 251 КУпАП.
Згідно п. 4, 7 Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення затвердженої наказом Служби зовнішньої розвідки України від 14.08.2018 року №300, протокол складається з дотриманням вимог щодо форми і змісту, встановлених статтею 256 КУпАП.Протокол заповнюється державною мовою друкованим або рукописним способом (розбірливим почерком). У разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (додаток 2) уповноваженої посадової особи. Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ. У разі відмови військовослужбовця від направлення до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом і підписами двох свідків.Після цього уповноважена посадова особа складає протокол про вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-20 КУпАП (відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння).
Крім цього суду не надано доказів, що ОСОБА_1 , являючись військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 в м.Теребовля, 28.01.2020 року о 10.20 год. перебував в стані алкогольного сп'яніння у розташованому підрозділі в м. Теребовлі, Тернопільської області, при виконанні обов"язків військової служби в умовах особливого періоду.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до частини 3 ст. 62 Конституції України, будь-які сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з вищенаведеного, вважаю що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у звязку з чим провадження в даній справі слід закрити у звязку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 172-20, 251, 252, 256, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити в звязку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Теребовлянський районний суд Тернопільської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною пятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Головуючий суддя І.Б. Марціцка