Рішення від 06.02.2020 по справі 540/2504/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2504/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Нікітенко А.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Кудровської Ю.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання незаконним та скасування наказу,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 25.09.2019 року було видано наказ № 838-о "Про зарахування до штату", який підписано ОСОБА_2 та поновлено позивача на службі. У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" ДФС України перебуває в стані реорганізації шляхом ліквідації та утворення Державної податкової служби України, у тому числі ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі ліквідується про що внесено запис держреєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Позивач зазначає, що наказом від 31.07.2019 №7-рг "Про реорганізацію головних управлінь ДФС в областях та м. Києві" розпочато реорганізацію ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі та призначено голову комісії з реорганізації ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі Квасневського М.А. та згідно ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, яка припиняється, підписувати такі накази має право лише голова комісії з реорганізації ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі Квасневський М.А.

11.10.2019 року позивач звернувся з запитом до ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (вдруге) та просив повідомити чому наказ № 838-о від 25.09.2019 року підписано не уповноваженою особою та з невідповідним формулюванням, що приведе до несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи.

Відповідь на запит позивач не отримав.

Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі № 838-о від 25.09.2019 року "Про зарахування до штату".

Ухвалою суду від 27.11.2019 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.

Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.

Ухвалою суду від 06.12.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 23.12.2019 року.

21.12.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року та постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року у справі № 821/1248/16 наказом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.05.2019 №197-о "Про виконання рішення суду" поновлено чинність наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 20.12.2016 № 427-о "Про поновлення на службі". ОСОБА_1 поновлено на службі в податковій міліції на посаді заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області.

24 вересня 2019 року ОСОБА_1 прибув до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та ознайомився з відповідним наказом.

У зв'язку з тим, що в період з 29 квітня 2017 року до 24 вересня 2019 року ОСОБА_1 фактично не перебував на службі в податковій міліції, а до виконання службових обов'язків приступив лише 24.09.2019 року, наказом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 25.09.2019 № 838-о "Про зарахування до штату" його зараховано з 25 вересня 2019 року до штату Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на посаду заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління.

Відповідач зазначає, що Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських об'єднань, тому оскаржуваний наказ підписаний уповноваженою на те особою. Просить у задоволенні позову відмовити.

23.12.2019 року відкладено розгляд справи на 20.01.2020 року.

20.01.2020 року до суду від позивача надійшли пояснення. ОСОБА_1 зазначає, що з дня призначення ліквідаційної комісії до неї переходять усі повноваження щодо управління справами юридичної особи, крім тих, які залишаються згідно з законодавством України за учасниками. Ліквідаційна комісія не має статусу юридичної особи, а підприємство, що ліквідується, в період її роботи статусу юридичної особи не втрачає.

20.01.2020 року розгляд справи відкладено на 05.02.2020 року.

05.02.2020 року розгляд справи відкладено на 06.02.2020 року.

У судовому засіданні позивач наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року в адміністративній справі № 821/1248/16 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області № 297-о від 01.08.2016 р. "Про звільнення", яким звільнено з податкової міліції у запас Збройних сил України майора податкової міліції ОСОБА_1 (М-111237), заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, з 01 серпня 2016 року за підпунктом "є" пункту 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Поновлено майора податкової міліції ОСОБА_1 (М-111237) на посаді заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, з 01 серпня 2016 року.

Стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в період з 01 серпня 2016 року по 14 грудня 2016 року, без урахування святкових та неробочих днів, у розмірі 16417 (шістнадцять тисяч чотириста сімнадцять) грн. 17 коп.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області № 296-о від 01.08.2016 "Про вжиття заходів реагування", яким на заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з податкової міліції.

Допущено негайне виконання постанови суду в частині поновлення ОСОБА_1 на службі в податковій міліції на посаді заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області з 01 серпня 2016 року та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року скасовано, та прийнято нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року касаційну скаргу задоволено частково. Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року у справі № 821/1248/16 - скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019 року апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області - залишено без задоволення, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року - залишено без змін.

25.09.2019 року Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було видано наказ № 838-о "Про зарахування до штату", відповідно якого майора податкової міліції ОСОБА_1 (М-111237) зараховано з 25 вересня 2019 року до штату Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на посаду заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління.

Наказ від 25.09.2019 року № 838-о "Про зарахування до штату" підписано начальником Ігорем Климом.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Згідно з статті 105 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Судом встановлено, що згідно з додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі реорганізовано в Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Відповідно до наказу від 31.07.2019 року № 7-рг "Про реорганізацію головних управлінь ДФС в областях та м. Києві" розпочато реорганізацію ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та призначено голову комісії з реорганізації ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Квасневського Миколу Анатолійовича, заступника начальника Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Таким чином, припиняються повноваження керівника юридичної особи, щодо якої прийнято рішення про припинення.

Тобто, управлінські функції керівника Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо якого прийнято рішення про припинення, є лише у голови комісії з припинення юридичної особи, а у разі його відсутності чи неможливості здійснювати ним свої повноваження з інших причин - заступника голови комісії, що виконує його обов'язки.

Право підписувати документи та представляти інтереси юридичної особи, що припиняється, надається голові комісії (у разі її відсутності з поважних причин - заступнику голови комісії) з моменту його затвердження до дня внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 02.08.2019 року перебуває в стані припинення, головною комісії з припинення або ліквідатором зазначено ОСОБА_3 .

Оскаржуваний наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономій Республіці Крим та м. Севастополі від 25.09.2019 року № 838-о "Про зарахування до штату" підписаний начальником Ігорем Климом.

Враховуючи, що на час розгляду справи триває процедура реорганізації Головного управління ДФС У Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, то створена комісії з припинення юридичної особи та призначений голова комісій з припинення юридичної особи, до яких відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України переходять управлінські справи юридичної особи.

Твердження відповідача, що у начальника ГУ ДФС У Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі були повноваження щодо видання оскаржуваного наказу є помилковим, так як управлінські функції керівника юридичної особи, щодо якої прийнято рішення про припинення, є лише у голови комісії з припинення юридичної особи та його заступника.

Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контрою за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, у силу наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Виходячи з обставин даної справи, на даній стадії, суд не вбачає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати у сумі 768,40 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 838-о від 25.09.2019 року "Про зарахування до штату".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, просп. Ушакова, 75, м. Херсон, 73026) судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-деннийстрок з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 11 лютого 2020 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 106020000