Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
10 лютого 2020 р. № 520/1020/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,
за участі представників:
позивача - Балла Н.О.,
відповідача - Гончаренко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 41433726)
до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919)
про визнання протиправним та скасування припису,-
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (далі по тексту - позивач, відділення) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держпраці у Харківській області), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати припис від 27.12.2019 № 20-01-4201/1421, виданий заступником начальника відділу експертизи умов праці управління з питань праці Головного управління Держпраці у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при призначенні та здійсненні страхових виплат ОСОБА_1 , який 03.12.2018 був, переведений на обробну дільницю де і працював на момент настання страхового випадку - 18.07.2019 р., стаж його роботи на дільниці, в умовах впливу шкідливих факторів - 6 повних місяців (з січня по червень 2019 року), позивачем правомірно середню заробітну плату розраховано із зазначеного періоду.
Враховуючи, що відділенням дотримано вимоги підпункту 9 пункту 3.1 Порядку №11 та пунктів 11,13, 31, 33 Порядку № 1266 виданий Припис є протиправним і підлягає скасуванню. З огляду на викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач заперечує проти позову та вважає його безпідставним.
Представник відповідача вказав, що згідно наданої інформації ДП «Завод «Електроважмаш» за професією «обрубувач, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом пневмоінструментом) в цеху сталевого литва та термообробки робоче місце №719, 571 (з 03.12.2018 - обробної дільниці) характер та умови праці не змінювались.
Актом розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння), складеного комісією 18.07.2019 (далі - Акт ф.П-4) пунктами 12 та 13 визначено, що за професією обрубувач, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом, пневмоінструментом) термооброботки литва та обрубної дільниці у цеху сталевого литва і термообробки - в умовах впливу шкідливих факторів стаж роботи ОСОБА_1 - 11 років 3 місяця та за висновком про наявність шкідливих умов праці - умови праці «обрубувача» відносяться до III кл. 3 ст. та відповідно перебував у трудових відносинах більше 12 календарних місяців до моменту ушкодження здоров'я і встановлення стійкої втрати працездатності.
Вважає, що в порушення норм чинного законодавства позивачем на підставі довідки ДП «ЗАВОД «ЕЛЕКТРОВАЖМАШ» №1380 від 22.08.2019 про заробітну плату ОСОБА_1 за період з січня 2019 по червень 2019 та Акту звірки від 11.09.2019 №24 нарахування заробітної плати для розрахунку страхових виплат між підприємством та відділенням, було взято інформацію для визначення виплат розрахунковий період з січня 2019 по червень 2019, чим не дотримано вимоги п. 11 Порядку обчислення середньої заробітної плати, а саме - розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 1.02.2015 № 96 (далі -Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, який реалізує державну політику, крім іншого, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього Положення).
Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення, Держпраці (територіальні органи) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 року № 84 (далі - Положення), Головне управління Держпраці у Харківській області є територіальним, органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
У своїй діяльності Управління Держпраці керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради
України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно - правовими актами Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, іншими актами законодавства України, міжнародними документами, ратифікованими Україною тощо.
За дорученням Державної служби України з питань праці від 27.11.2019 №5477/4/4.6-ЗВ-19 Управлінням Держпраці проведено захід державного контролю роботи Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, за скаргою ОСОБА_1 щодо незгоди з визначенням розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати при нарахуванні відшкодування шкоди внаслідок професійного захворювання.
Так, Головним управлінням Держпраці у Харківській області за направленням від 12.12.2019 №02.02.-03/3718 та відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Україні від 11 лютого 2015 №96, з 16 по 27 грудня 2019 було проведено позапланову перевірку Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Відділенням була надана для перевірки особова справа ОСОБА_1 та виготовлено копії всіх документів, запитаних під час перевірки, щодо предмету заходів контролю.
04.01.2020 року Відділення отримало один примірник акту перевірки від 27.12.2019 № 20-01-4201/1421 (далі - Акт перевірки) та Припис від 27.12.2019 № 20-01-4201/1421 (далі - Припис), яким позивачу було приписано:
« 1) При призначенні страхових виплат дотримуватись:
- вимог п.п.9 п.3.1 «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», затвердженого постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 11;
- вимог пунктів 31, 33 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 №439.
2) В подальшому нарахування щомісячних страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 проводити з урахуванням вимог абз.1 п.11 та п.13 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 в редакції постанови КМУ від 26 червня 2015 №439».
На підставі наданих відділенням матеріалів справи про страхові виплати потерпілого ОСОБА_1 відповідачем встановлено наступне.
Потерпілий ОСОБА_1 перебуває на обліку з 13.08.2019, має зареєстрований страховий випадок профзахворювання отриманий 18.07.2019 р.
За висновком МСЕК від 14.08.2019 серія 12ААА №009208 потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності 35%, з повторним оглядом 01 вересня 2020 р.
Згідно записів у трудовій книжці, ОСОБА_1 прийнято за основним місцем роботи на ДП «ЗАВОД «ЕЛЕКТРОВАЖМАШ», код ЄДРПОУ 00213121:
«з 24.03.2008 р. у цех сталевого литва та термообробки обрубувачем, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом, пневмоінструментом) 3 (третього розряду) відповідно до наказу .№248 від 24.03.2008 р.
27.01.2012 р. підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, обрубувач, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом, пневмоінструментом) 3 (третього розряду) у цех сталевого литва та термообробки (обліковий шифр 111);
01.02.2017 р. підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, обрубувач, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом, пневмоінструментом) 3 (третього розряду) у цех сталевого литва та термообробки;
з 03.12.2018 р. переведений у цех сталевого литва і термообробки (обл. шифр 111) на термообробку литва та обробної дільниці обрубувачем, зайнятим обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом, пневмоінструментом) 3 (третього розряду) відповідно до наказу №3611 від 03.12.2018 р.
29.07.2019 р. звільнений за п.2 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з невідповідністю виконувати роботи за станом здоров'я».
Загальними положеннями «Класифікатора професій» ДК 003:2010 затверджений наказом від 28.07.2017 №327, визначено, що «Професія - здатність виконувати подібні роботи, які вимагають від особи певної кваліфікації. На підприємствах, в установах та організаціях записи про роботу вносять в установленому порядку до трудових книжок працівників відповідно до професійних назв робіт, зазначених у покажчику професійних назв робіт за кодами професій та абетковому покажчику професійних назв робіт. Від назв, зазначених у цих показниках, можуть утворюватися похідні назви професій (професійних назв робіт, посад) доданням похідних слів (провідний, головний, молодший, змінний, гірничий, третій та ін.)».
Згідно наданої інформації ДП «Завод «Електроважмаш» за професією «обрубувач, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом пневмоінструментом) в цеху сталевого литва та термообробки робоче місце №719, 571 (з 03.12.2018 - обробної дільниці) характер та умови праці не змінювались.
Актом розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння), складеного комісією 18.07.2019 (далі - Акт ф.П-4) пунктами 12 та 13 визначено, що за професією обрубувач, зайнятий обробленням литва наждаком і ручним способом (молотком, зубилом, пневмоінструментом) термооброботки литва та обрубної дільниці у цеху сталевого литва і термообробки - в умовах впливу шкідливих факторів стаж роботи ОСОБА_1 - 11 років 3 місяця та за висновком про наявність шкідливих умов праці - умови праці «обрубувача» відносяться до III кл. 3 ст.
Таким чином, ОСОБА_1 працював за професією - «обрубувач» код КП 7211, ДК 003:2010, за місцем роботи - в цеху сталевого литва та термообробки, робоче місце №719, 571, на ДП «ЗАВОД «ЕЛЕКТРОВАЖМАШ» в умовах впливу шкідливих факторів з 24.03.2008 (11 років 3 місяці) та відповідно перебував у трудових відносинах більше 12 календарних місяців до моменту ушкодження здоров'я і встановлення стійкої втрати працездатності.
Відділенням, листом від 16.08.2019 за №15.02-14/5298 на ДП «Завод «Електроважмаш», було надано запит щодо надання довідки про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням ОСОБА_1 лише за період з 1 січня 2019 по червень 2019 р.
Згідно п.п.9 п.3.1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 11 для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до управління (відділення) Фонду подається зокрема, довідка про середню заробітну плату (дохід) у разі відсутності інформації в Державному реєстрі застрахованих осіб.
Згідно п.31 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затвердженою Постановою КМУ №1266 від 26.09.2001 (далі - Порядок обчислення середньої заробітної плати) - середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, законодавець встановив імперативний обов'язок під час обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням використовувати саме дані реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування і лише у разі відсутності інформації в Реєстрі здійснюється запит для отримання довідки про середню заробітну плату (доходу).
Щодо посилань позивача, що «Реєстр не містить інформації про невідпрацьовані дні та причини з яких особа не працювала. В Реєстрі зазначена загальна сума нарахованого доходу без конкретизації видів нарахування» слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1, п. 2 частини 3 статті 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частина картки, що відображає загальний страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування:
ідентифікаційний номер платника (крім осіб, які через релігійні або інші переконання відмовилися від ідентифікаційного номера); рік, за який внесено відомості; розмір єдиного внеску за відповідний місяць; сума сплаченого єдиного внеску за відповідний місяць; професійна назва роботи;
посада;
дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування;
сума виплат (доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць;
сума призначеної пенсії;
кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць;
інша інформація, необхідна для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
інформація про страхові випадки:
дата страхового випадку;
вид страхового випадку.
Таким чином, саме Реєстр містить всю інформацію необхідну для обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Водночас, за наявності даних Реєстру позивачем була взята до уваги довідка ДП «ЗАВОД «ЕЛЕКТРОВАЖМАШ» №1380 від 22.08.2019 про заробітну плату ОСОБА_1 за період лише з січня 2019 по червень 2019 р.
Пунктом 11 Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, встановлено, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.
Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).
У разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.
За п. 13 Постанови № 1266 середня заробітна плата обчислюється за тією професією (посадою, розрядом, роботою) на підприємстві (в цеху, на дільниці, ділянці), за якою застрахована особа працювала до моменту ушкодження здоров'я і за якою медико-соціальною експертною комісією їй встановлено стійку втрату професійної працездатності.
Статтею 29 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) передбачено обов'язок власника або уповноваженого ним органу (далі - роботодавець) проінструктувати працівника і визначити йому робоче місце.
КЗпП на сьогодні не містить ані визначення місця роботи, ані визначення робочого місця. Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ст. 93 Цивільного кодексу України).
За загальним правилом місцезнаходження підприємства, установи, організації (далі - підприємство) збігається з місцем його виробничої діяльності. На деяких підприємствах з особливим характером роботи місце їх знаходження не збігається з місцем розташування об'єктів і територій, на яких фактично трудяться працівники, тобто дільниці можуть бути розташовані за межами населеного пункту, в якому знаходиться офіс підприємства.
Отже, місцем роботи ОСОБА_1 є ДП «Завод «Електроважмаш».
За актом звірки від 11.09.2019 №24 нарахування заробітної плати для розрахунку страхових виплат між підприємством та відділенням, було взято інформацію для визначення виплат розрахунковий період з січня 2019 по червень 2019 р., у зв'язку з чим суд погоджується з висновком відповідача про те, що позивачем не дотримано вимоги п. 11 Порядку обчислення середньої заробітної плати, а саме - розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.
Відповідно, при винесені Постанови №2059/91224/91224/2 від 16.09.2019 р., якою ОСОБА_1 призначені щомісячні страхові виплати позивачем також не враховано вимоги п.11 та п.13 Порядку обчислення середньої заробітної плати в частині розрахункового періоду в 12 календарних місяців та обчислення середньої заробітної плати за професією «обрубувач» на незмінному робочому місці, за якою застрахована особа працювала до моменту ушкодження здоров'я і за якою медико-соціальною експертною комісією встановлено стійку втрату професійної працездатності.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 41433726) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919) про визнання протиправним та скасування припису - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 11.02.2020 р.
Суддя Бадюков Ю.В.