Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
27 січня 2020 р. справа №520/11595/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,
за участю: представника позивача - Бугай О.С.,
представників відповідача - Лисенка С.Ю., Березко О.І .,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач Приватне акціонерне товариство "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області, в якому просило суд:
- визнати протиправною відмову Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області по заяві ПРаТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" за № 639 від 10.09.2019 р. про надання містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення ) літ «Ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові, яка розташована на земельній ділянці площею 6,1121 га, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 06716538) надати Приватному акціонерному товариству «КОНЦЕРН АВЕК ТА КО» (код ЄДРПОУ 22649344) містобудівні умови та обмеження для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення) літ. «Ї-2» яка розташована за адресою : м. Харків, вул. Академіка Павлова, 165 - Д на земельній ділянці площею 6,1121 га згідно договору оренди землі № 66163/04 від 14.09.2004, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана відмова у наданні містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення ) є протиправною, оскільки прийнята відповідачем безпідставно, всупереч положенням ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" .
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Лисенко С.Ю. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що відсутність регламентованих умовних позначень не дають змоги визначити планувальні а архітектурні вимоги до проектування і будівництва, зокрема, щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією, що має бути здійснено Департаментом у відповідності до приписів Закону. Водночас представник відповідача зазначив, що позивачем не надано доказів проведення державної реєстрації відповідних змін, які б були підставою виникнення правовідносин у відповідності до рішення сесії міської ради від 22.08.2018 №1183/18.
Представник позивача - Бугай О.С. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив на позов.
Представники відповідача - Лисенко С.Ю., Березко О.І. у судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмовому відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Приватне акціонерне товариство "Концерн АВЕК та Ко" (далі - ПрАТ "Концерн АВЕК та Ко") зареєстровано у відповідності до норм діючого законодавства як суб'єкт господарювання, юридична особа.
Як вбачається з матеріалів справи, між Харківською міською радою Харківської області (орендодавець) та ПрАТ "Концерн АВЕК та Ко" (орендар), укладено договір оренди землі від 14.09.2004. Відповідно до п. 1 вказаного договору - орендодавець на підставі рішення ХХІІ сесії ХМР ХХІV скликання 23.06.2004 №105/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несількогосподарського призначення - землі - житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, вул. Академіка Павлова.
Судом встановлено, що рішенням 21 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.08.2018 ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" надано дозвіл на збереження об'єктів самочинного будівництва згідно із додатком 2 вказаного рішення та зобов'язано одержати вихідні дані для проектування об'єкта будівництва (а.с.26-27).
Згідно додатку № 2 до зазначеного рішення ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" :
- дозволено збереження самочинно розпочатого будівництва нежитлових будівель (торгівельного призначення ): літ. «А-2 », літ. «В-1», літ. «Г-1», літ. «Д-1», літ. «Е-1», літ. «Ж- 1», літ. « 3-1», літ. «И-2», літ. « 1-2», літ. «ї-2», літ. «Й-2», літ. «К-2», літ. «Л-2», літ. «М-2», літ. «Н-2», літ. «П-2», літ. «Р-2», літ. «С-2», літ. «Т-2», літ. «У-2», літ. «Ф-2», літ. «Х-2», літ. «Ц-2», літ. « 4-2», літ. «Ш-2», літ. «Щ-2», літ. «АА-2», літ. «ВВ-2», літ. «ЕЕ-2», літ. «ДД-1», літ. «ЕЕ- 2», літ. «ЖЖ-1», лі г. «ИИ-1», літ. «ІІ-2», літ. «її-2», літ. «ЙЙ-2», літ. «КК-1» по вул. Академіка Павлова, 165-Д на земельній ділянці (кадастровий номер 6310136600:09:001:0042), яка знаходиться в оренді, на підставі договору оренди землі № 66163/04 від 14.09.2004 р, укладеному між Харківською міською радою Харківської області та Публічним акціонерним товариством "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО";
- змінено вид використання земельної ділянки (кадастровий номер 6310136600:09:001:0042) площею 6,0021 га по вул. Академіка Павлова, 165 Д на "для завершення будівництва нежитлових будівель торгівельного призначення та подальшої експлуатації та обслуговування об'єктів". Визначено строк для завершення будівництва об'єкту до 22.08.2021;
- зобов'язано звернутися до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради для оформлення додаткової угоди до договору оренди землі від 14.09.2004 №66163/04 в частині зміни виду використання земельної ділянки (кадастровий номер 6310136600:09:001:0042) та визначення строку завершення будівництва об'єкту.
Так, на виконання вказаного рішення ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" звернувся до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міського ради Харківської області з заявою № 639 від 10.09.2019 про отримання містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі літ. «Ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові. До заяви було додано наступні документи: договір оренди землі від 14.09.2004 №66163/04; витяг з ДЗК від 04.09.2019; топо - геодезичну зйомку, на якій відображено об'єкти незавершеного будівництва М 1:2000; рішення 21 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.08.2018 №1182/18 (а.с.11-25).
За результатами розгляду вказаної заяви, Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області листом від 23.09.2019 № 4813/0/605-19 відмовлено в наданні містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення) літ. «Ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові (а.с.28).
З вказаною відмовою спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури позивач не погодився, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до п.п. 9 п. "а" ч. 1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 1 Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Положеннями ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Згідно ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Таким чином, з наведених норм вбачається, що законом визначено вичерпний перелік документів, які мають подаватися для отримання містобудівних умов та обмежень та підстав для відмови у їх наданні.
Судом встановлено, що підставою для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень, стала відсутність у наданому позивачем пакеті документів топо-геодезичної зйомки, на якій відображено об'єкти незавершеного будівництва. Крім того, зазначено про відсутність додаткової угоди до договору оренди землі від 14.09.2004 №66163/04, яку позивачу необхідно оформити згідно з рішенням сесії Харківської міської ради від 22.08.2018 № 1183/18 "Про надання земельних ділянок для експлуатації та обслуговування об'єктів самочинного будівництва" в частині зміни виду використання земельної ділянки по вул. Академіка Павлова, 165-Д та визначення строку завершення будівництва об'єкту.
Водночас, суд зазначає, що топо-геодезичної зйомка, на якій відображено об'єкти будівництва М 1:2000, була надана позивачем до заяви про отримання містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі літ. «Ї-2» по вул. Академіка Павлова АДРЕСА_1 165-Д АДРЕСА_2 м. Харкові, що підтверджується копією такої заяви наданої до суду та не заперечувалося представника ми відповідача в судовому засіданні.
Щодо копії документів, що посвідчують права власності чи користування земельною ділянкою кадастровий номер 6310136600:09:001:0042, суд зазначає, що саме договір оренди землі від 14.09.2004, який був наданий позивачем разом з заявою, і є вказаним документом.
Таким чином, зазначення відповідачем у відмові в надання містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі літ. «Ї-2» по вул. Академіка АДРЕСА_3 165-Д АДРЕСА_2 м. Харкові, про відсутність додаткової угоди до договору оренди землі від 14.09.2004 №66163/04 є поза межами підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі, що передбачені ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а зазначення про відсутність топо-геодезичної зйомки не відповідає фактичним обставинам справи.
З огляду на підстави відмови, а також враховуючи положення ч. 3, ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", суд дійшов висновку про те, що Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області безпідставно відмовлено ПрАТ "Концерн АВЕК та Ко" у наданні містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення) літ. «Ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові, яка розташована на земельній ділянці площею 6,1121 га, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042.
Щодо доводів відповідача на відсутність у наданому пакеті документів топо-геодезичної зйомки, на якій відображено об'єкти незавершеного будівництва, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
З огляду на викладене, у вказаних вимогах зазначено про необхідність наявності викопіювання з топо-геодезичного плану масштабу 1:2000, яке і було надано позивачем.
Інші доводи відповідача щодо невідповідності топо-геодезичної зйомки, наданої позивачем, суд не бере до уваги, оскільки у письмовій відмові відповідача вони не містяться, на спірні правовідносини не впливають та є надуманими.
Щодо доводів відповідача на відсутність додаткової угоди до договору оренди землі, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 29 Закону України, "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію.
З огляду на викладене, позивачем було надано копію договору оренди землі від 14.09.2004р., на підтвердження права позивача користування земельною ділянкою. Відповідно до вимог закону, інших документів, на підтвердження права користування земельною ділянкою, не передбачено. Отже, вказана вимога Закону позивачем виконана.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана відмова, викладена в листі від 23.09.2019 №4813/0/605-19 за заявою ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" № 639 від 10.09.20199, є необґрунтованою, через що позовні вимоги про визнання протиправною про визнання протиправною відмову підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача надати ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" містобудівні умови та обмеження для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення) літ. «Ї-2» яка розташована за адресою : м. Харків, вул. Академіка Павлова, 165 - Д на земельній ділянці площею 6,1121 га згідно договору оренди землі № 66163/04 від 14.09.2004, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042, суд зазначає наступне.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Суд зазначає, що питання надання містобудівних умов та обмеження для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі є повноваженнями Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача надати ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" містобудівні умови та обмеження для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення) літ. «ї-2» яка розташована за адресою : м. Харків, вул. Академіка Павлова, 165 - Д на земельній ділянці площею 6,1121 га згідно договору оренди землі № 66163/04 від 14.09.2004, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042, належить відмовити.
Проте, враховуючи той факт, що наведені відповідачем підстави відмови у наданні містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення ) літ «Ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові, яка розташована на земельній ділянці площею 6,1121 га, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042, суперечать приписам Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про те, що з метою відновлення прав позивача, належить вийти за межі позовних вимог, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України та зобов'язати відповідача повторно розглянути питання про надання ПрАТ "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення) літ «Ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові, яка розташована на земельній ділянці площею 6,1121 га, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921 грн, що підтверджується платіжне доручення від 30.10.2019 №9904973098 (а.с.34). .
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Позов Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області, викладену в листі від 23.09.2019 №4813/0/605-19 за заявою Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" № 639 від 10.09.2019 р. про надання містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення ) літ «ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові, яка розташована на земельній ділянці площею 6,1121 га, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042.
Зобов'язати Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 06716538) повторно розглянути питання про надання Приватному акціонерному товариству "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (код ЄДРПОУ 22649344) містобудівних умов та обмежень для завершення самочинно розпочатого будівництва нежитлової будівлі (торгівельного призначення ) літ «ї-2» по вул. Академіка Павлова, 165-Д в м. Харкові, яка розташована на земельній ділянці площею 6,1121 га, кадастровий номер 6310136600:09:001:0042.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (код ЄДРПОУ 22649344) у розмірі 1921 грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 лютого 2020 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.