Справа № 420/7490/19
10 лютого 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, м.Одеса, вул. Канатна,83, код ЄДРПОУ: 20987385) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії при здійсненні перерахунку,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії при здійсненні перерахунку.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що в липні 1997 року його звільнено з військової служби та з 02.07.1997 р. призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугою років в загальному розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Після проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року перерахунку пенсії, основний розмір пенсії позивача зменшено з 90% на 80% грошового забезпечення. Однак, на думку позивача, зміна максимального розміру пенсії. Однак, позивач вказує, що ч. 2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відносно нього не розповсюджується, та не є підставою для зменшення розміру призначеної йому пенсії, в тому числі, під час проведення відповідачем перерахунку пенсії. Позивач стверджує, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років, при цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення та подальшої виплати пенсії.
Ухвалою суду від 16.12.2019 року відкрито провадження по справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
02.01.2020 року за вхід. №191/20 відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 право на перерахунок пенсії Позивача у зв'язку зі зміною посадового окладу виникло 01.01.2018 року та у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відсутні підстави для виплати пенсії Позивача у розмірі 90% сум грошового забезпечення, оскільки максимальний розмір грошового забезпечення пенсії за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок вже складає 70%. Відповідач вказує на те, що позивач отримує пенсію по інвалідності, а отже Головним управлінням збережено основний розмір грошового забезпечення у розмірі 80%, як це передбачено ст.21 зазначеного Закону. На думку відповідача, при застосуванню зменшення максимального розміру пенсії з 90% до 80% грошового забезпечення, право позивача на пенсію не скасоване та не звужено обсяг існуючого права позивача на призначення та виплату пенсії.
Дослідивши обставини, якими обґрунтовувались позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 02.07.1997 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» отримував пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років в загальному розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 від 03.10.1997 року та перерахунком пенсії позивача з 01.10.2017 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії та зменшено основний розмір пенсії позивача по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років на 80% грошового забезпечення. Підставою для проведення перерахунку зазначено: на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на 80% грошового забезпечення, є протиправними та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Відповідно до ст. 23 Закону в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років, пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги.
Відповідно до п. "а" ч. 1, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - у розмірі 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений зі служби в 1997 році, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років йому призначена в загальному розмірі 90% грошового забезпечення.
Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшено до 80%.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).
Таким чином, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано 10% розміру пенсії, які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з вилученням з неї 10% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії щодо зменшення основного розміру пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% на 80% грошового забезпечення протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії у розмірі 90% є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, м.Одеса, вул. Канатна,83, код ЄДРПОУ: 20987385) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії при здійсненні перерахунку - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% на 80% грошового забезпечення протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Л.М.Токмілова
.