Рішення від 11.02.2020 по справі 400/3562/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2020 р. Справа № 400/3562/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2

до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, Миколаївський ОВК), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Миколаївського військового комісаріату щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2018 року в сумі 1929,00 грн., враховуючи базовий місяць - січень 2016 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити перерахунок та виплатити різницю нарахованої індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року ОСОБА_1 , враховуючи базовий місяць - липень 2013 року; середній заробіток за час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку.

Ухвалою від 25.10.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Свої вимоги позивач обґрунтовано тим, що відповідачем, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.08.20118 року у справі № 814/1546/18, здійснено йому нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року 31.07.2018 року з використанням базового місяця для її нарахування - січень 2016 року. Такі дії позивач вважає протиправними, оскільки вірним місяцем для нарахування індексації є липень 2013 року, оскільки з липня 2013 року по 31.07.2017 року розмір його грошового забезпечення був незмінним.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації. Оскільки саме з 01.01.2016 року відбулось збільшення грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення щомісячної премії, відповідач, при нарахуванні позивачу індексації, використовував січень 2016 року як базовий місяць.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 року у справі № 814/1546/18 частково задоволено позовні ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 : визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року та підйомної допомоги; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року та підйомну допомогу.

На виконання резолютивної частини вказаного рішення, Миколаївським окружним адміністративним судом 11.09.2018 року видано виконавчий лист у справі № 814/1546/18.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 року у справі № 814/1546/18 відповідачем проведено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року в сумі 1929,49 грн.

Не погоджуючись з сумою нарахованої індексації грошового забезпечення та вважаючи, що відповідач протиправно застосував при нарахуванні січень 2016 року як базовий місяць, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон України № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За приписами ст. 2 Закону України № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону України № 1282 передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно п. 1-1 Порядку № 1078 вадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Позивач просить визначити йому базовий місяць для нарахування індексації - липень 2013 року, оскільки з липня 2013 року по грудень 2018 року розмір посадового окладу, окладу за військовим званням підполковника складав 1120,00 грн. та був незмінним.

Але, враховуючи вищенаведені норми права вбачається, що підставою для встановлення «базового» місяця індексації є підвищення посадових окладів особи.

Тобто, точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. Цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Проте, коли настане право на індексації грошового забезпечення, а також яким буде коефіцієнт поточної індексації, залежить від розміру приросту індексу споживчих цін.

В матеріалах справи наявна довідка Миколаївського ОВК від 02.10.2019 року № 4/6221 про нараховане грошове забезпечення, одноразові виплати з 01.01.2013 року - 31.12.2014 року, з якої вбачається, що посадовий оклад позивача у червні 2013 року змінився з 1085,00 грн. на 1120,00 грн.

З червня 2013 року по січень 2016 року, включно, посадовий оклад позивача не змінювався, що підтверджується наявними у матеріалах справи довідками Миколаївського ОВК від 02.10.2019 року № 4/6220 про нараховане грошове забезпечення, одноразові виплати з 01.01.2015 року - 31.12.2016 року та від 02.10.2019 року № 4/6222 про нараховане грошове забезпечення, одноразові виплати з 01.01.2017 року - 29.12.2017 року.

Відповідач обґрунтовує застосування січня 2016 року як базового місяця тим, що саме з 01.01.2016 року відбулось збільшення грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення щомісячної премії, хоча зміна посадового окладу позивача відбулась ще у 2013 році.

Одночасно з цим суд звертає увагу на те, що у рішенні Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 року у справі № 814/1546/18, в якій позивач просив стягнути невиплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.07.2018 року в розмірі 24479,70 грн., в даній частині вимог судом було відмовлено та зазначено, що повноваження щодо нарахування індексації грошового забезпечення та підйомної допомоги позивача належать до дискреційних повноважень Миколаївського ОВК та суд не наділений повноваженнями втручатись у дискрецію суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст. 2 КАС України. Тому суд зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію за період з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року та підйомну допомогу.

З наведеного вбачається, що по суті позивач не погоджується з тим, як було виконано рішення суду по справі № 814/1546/18.

Відповідно до ч. 1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинені суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Позивач наданим йому правом, передбаченим ст. 383 КАС України, не скористався.

Враїховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Миколаївського ОВК щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2018 року в сумі 1929,00 грн., враховуючи базовий місяць - січень 2016 року та зобов'язання Миколаївського ОВК здійснити перерахунок та виплатити позивачу різницю нарахованої індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року, враховуючи базовий місяць - липень 2013 рок задоволенню не підлягають.

Оскільки основна позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити різницю нарахованої індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.0.72017 року, враховуючи базовий місяць - липень 2013 року, задоволенню не підлягає, то й похідні позовні вимоги щодо нарахування та виплати середнього заробітку за весь час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку також задоволенню не підлягають.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій Миколаївського військового комісаріату щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2018 року в сумі 1929,00 грн., враховуючи базовий місяць - січень 2016 року; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити перерахунок та виплатити різницю нарахованої індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року ОСОБА_1 , враховуючи базовий місяць - липень 2013 року; середнього заробітку за час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 11.02.2020 року.

Суддя О.В. Малих