Рішення від 05.02.2020 по справі 813/188/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/188/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2020 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А. Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Кушика Й.-Д. М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Цинайко Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до прокуратури Львівської області код ЄДРПОУ 02910031, місцезнаходження: 79005, м. Львів, пр-т Шевченка, буд. 17/19 (далі - відповідач), в якому позивач просить: визнати протиправними дії відповідача в частині відмови у видачі позивачу довідки про місячний заробіток; зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про розмір заробітної плати особи, що на даний час працює на посаді, що прирівнюється до колишньої посади позивача - старшого помічника прокурора Західно-Української транспортної прокуратури з усіма складовими заробітку, на який нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою від 15.01.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 16.04.2019 суд зупинив провадження у справі.

Ухвалою від 18.12.2019 суд поновив провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до ст. 49 КЗпП України відповідач повинен був надати довідку про розмір заробітної плати позивача. Вважає, що ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» не може бути підставою для відмови у видачі довідки. Позивач вважає, що його право на перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 2001 року зберігається незалежно від прийнятого Закону України «Про прокуратуру», ст. 86 якого по -іншому вирішує питання призначення і перерахунку пенсії.

12.02.2018 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що внаслідок відсутності нормативно-правового акту щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», видати позивачу довідку про заробітну плату неможливо.

22.02.2018 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що більшість статей Закону України «Про прокуратуру» скасовано прийнятим Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який відповідно до Конституції України не має зворотної сили.

14.03.2018 позивач подав додаткові пояснення, в яких зазначив, що на підставі ч. ч. 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 1991 року має право на таку довідку та право вибору періоду його роботи 2 чи 5 років, оскільки розмір пенсії залежить від того, який був оклад і класний чин на займаних посадах.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила. Просила суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

29.09.2017 позивач звернувся з письмовою заявою до прокурора Львівської області з проханням, у зв'язку зі зміною посадового окладу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, видати довідку про розмір місячного заробітку з метою подачі до Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії.

Листом від 23.10.2017 № 18/1021 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Станом на момент звернення позивача із заявою про видачу довідки та отримання відповіді з боку відповідача чинними були норми Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.

Згідно із ч. 13 ст. 50 - 1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50 - 1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Так, прийняття вказаного Закону, як вбачається із пояснювальної записки до законопроекту, обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.

Отже, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності вказаним Законом, Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ (в редакції, на момент звернення позивача із заявою про видачу довідки) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на час прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", з якою позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час його звернення до органу прокуратури із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії за ч. ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 05.11.1991 № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, яка на момент звернення із заявою та прийняття рішення судом першої інстанції була чинною, позаяк визнана такою, що не відповідає Конституції України тільки з 13.12.2019. При цьому на момент надання відповіді відповідачем Уряд України відповідний нормативно-правовий акт не прийняв і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначив.

Наказом від 03.12.2003 № 319/144 Міністерство праці та соціальної політики України й Головне управління державної служби України затвердили Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за № 1134/8455; далі - Порядок № 319/144), у якому, зокрема, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.

Крім того, наказом від 19.07.2010 № 195 Міністерство праці та соціальної політики України затвердило Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за № 675/17970). Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня у схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 Порядку № 319/144.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193).

Так, за наявності права на перерахунок пенсії за вислугу років пенсіонерам органів прокуратури на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ органами прокуратури України визнавалися і застосовувалися вказані вище порядки як універсальні для забезпечення права на перерахунок пенсії за вислугу років пенсіонерам органів прокуратури.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за № 1020/29150) з пункту 1 цієї постанови виключений, зокрема, абзац третій щодо затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 та 04.07.2016 № 15-2 втратили чинність на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048).

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 № 454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набрав чинності 21.07.2017.

Отже, саме на час звернення позивача (29.09.2017) до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір місячного заробітку для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" приписи нормативно-правових актів, якими затверджувалась форма такої довідки та визначався порядок її заповнення, втратили чинність, а іншого нормативного-правового акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта видачі відповідної довідки, немає.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач не мав підстав для видачі позивачу відповідної довідки для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим відмова в її видачі з одночасним роз'ясненням при цьому суті змін законодавства не порушила прав та законних інтересів останнього.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в рішенні Верховного Суду від 16.04.2018 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у зразковій справі №825/506/18 (Пз/9901/16/18).

Суд звертає увагу на те, що 13.12.2019 Конституційний Суд України ухвалив рішення за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 23, ст.12) зі змінами.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що оспорюване положення Закону порушує конституційні засади поділу державної влади в Україні на законодавчу, виконавчу і судову, призводить до порушення регулювання основ соціального захисту прокурорів, оскільки за його змістом регулювання порядку перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури має здійснюватися актом Кабінету Міністрів України, а не законом України. Отже, положення частини двадцятої статті 86 Закону суперечить статті 6, пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України.

Суд визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Також Конституційний Суд України установив такий порядок виконання ухваленого Рішення: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України вказного Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII зі змінами, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 13.12.2019.

Разом з тим, предметом доказування у вказаній справі є правомірність відмови органу прокуратури у наданні довідки про структури заробітної плати у період, коли норми частини двадцятої ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 1697-VII були чинними та жодним нормативно - правовим актом не було врегульоване питання перерахунку пенсії спеціальної категорії пенсіонерів - працівникам прокуратури.

Суд зазначає, що позивач не позбавлений права повторно звернутися до відповідача із заявою про видачу довідки з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-рп, яким визнано неконституційним положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до прокуратури Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 10.02.2020.

Суддя А.Г. Гулик