Рішення від 11.02.2020 по справі 300/2131/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" лютого 2020 р. справа № 300/2131/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

29.10.2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Богородчанським відділом обслуговування громадян Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України протиправно, в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням інформативної довідки про розмір середньої заробітної плати за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківській області за період з лютого 1994 року по липень 2000 року. Внаслідок чого, просить суд визнати такі дії Богородчанського відділу обслуговування громадян Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням інформативної довідки про розмір середньої заробітної плати за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківській області за період з лютого 1994 року по липень 2000 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року позовну заяву залишено без руху (а.с. 21-22).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в періоди: з 02.12.2019 року по 10.01.2020 року перебував у відпустці та з 11.01.2020 року по 14.01.2020 року перебував на листку тимчасової непрацездатності, у зв'язку з чим, 30-денний строк розгляду справи продовжено.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.12.2019 року. Представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві (а.с.44-50).

Зокрема, вказав на те, що розглядаючи звернення ОСОБА_1 Головним управлінням було розраховано оптимальний варіант заробітної плати за 60 місяців, а саме вибрано період з 01.02.1994 року по 31.01.1999 року, згідно поданої позивачем довідки про середній розмір заробітньої плати для обчислення пенсії за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківській області за період з 01.02.1994 року по 31.07.2000 року. Пояснив, що якщо врахувати заробітню плату з 01.02.1994 року по 31.01.1999 року, за липень 2000 року згідно інформаційної довідки та з 01.04.2011 року по 31.01.2015 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, то середня заробітня плата, з якої обчислюється пенсія становила б 3 949,42 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітньої плати - 0,73438* 5377,90 грн. - середня заробітня плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, зокрема за 2017 рік, оскільки призначена у 2018 році). Вказав, що якщо провести перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки, то загальна сума пенсійної виплати не зміниться і становитиме 1564,00 грн., так як в позивача є доплата до мінімальної пенсійної виплати в сумі 1 068,70 грн. Окрім того, зазначив, що заява ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України була подана з недотриманням вимог Порядку щодо подання заяви до органу Пенсійного фонду та розглянута об'єднаним управлінням у відповідності до положень ЗУ "Про звернення громадян".

Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

З 01.03.2018 року ОСОБА_1 отримує пенсію як особа з інвалідністю І групи відповідно ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсійної виплати з 01.07.2019 року становить 1 564,00 грн., а саме: 362,75 грн. - розмір пенсії по інвалідності І групи (100% пенсії за віком - 362,75 грн. (результат множення базової зарплати 53,90 грн. на коефіцієнт зарплати 0,24454 і на коефіцієнт страхового стажу 0,27583); 82, 55 грн. - підвищення за проживання в гірському населеному пункті; 50 грн. - надбавка на догляд особі з інвалідністю І групи; 1068,70 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати.

У січні 2019 року позивач звернувся до Богородчанського відділу обслуговування громадян Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії. При усній розмові з працівниками відділу ОСОБА_1 повідомлено перелік необхідних документів про заробіток, отриманий до 01.07.2000 року, яка має бути підтверджена первинними документами.

З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області та до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із заявою про надання довідки про заробітню плату для обчислення пенсії.

Листом Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 14.12.2018 року № Ю-6/108/05/29-18 позивача повідомлено, що копію довідки про заробітню плату за період з 01.02.1994 року по 31.12.2000 року не може надати у зв'язку з відсутністю даних у архівному секторі ГУНП в Івано-Франківській області. Копію довідки про заробітню плату за період з 01.05.1993 року по 31.01.1994 року додано (а.с.16).

В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації із заявою щодо видачі довідки про середню заробітню плату зам період з 1994 року по 2000 рік.

Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації надано позичу інформативну довідку про розмір середньої заробітньої плати за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківській області за період з лютого 1994 року по липень 2000 року (а.с. 6).

У липні 2019 року позивач звернувся до Богородчанського відділу обслуговування громадян Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії, долучивши при цьому інформативну довідку про розмір середньої заробітньої плати за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківській області за період з лютого 1994 року по липень 2000 року. (а.с.6).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 02.08.2019 року № 860/10-15 позивачу повідомлено, якщо провести перерахунок пенсії з урахуванням наданої інформативної довідки, загальна сума пенсійної виплати не зміниться і становитиме 1 564,00 грн. внаслідок чого проводити перерахунок пенсії недоцільно. (а.с.7).

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно абзацу 5 частини 1 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 919 від 05.07.2006 року, якою затверджено Порядок визначення заробітньої плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату (надалі - Порядок).

Цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Відповідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 загальний страховий стаж позивача з 1 липня 2000 року складає менше 60 календарних місяців. (а.с. 12).

Cуд звертає увагу на ту обставину, що позивач до 01.07.2000 р. має відомості стосовно заробітної плати менше ніж за 60 календарних місяців страхового стажу, а отже вказані обставини дають можливість застосування Порядку № 919 до спірних правовідносин

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку, за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.

Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

За бажанням особи у випадках, передбачених у цьому пункті, коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період.

Відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.

Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно положень частини 4 статті 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Проаналізувавши вищевказані норми матеріального права, суд приходить до переконання про наявність безумовного обов'язку у відповідча здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі інформативної довідки про розмір середньої заробітньої плати за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківськійобласті за період з лютого 1994 року по липень 2000 року.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати протиправними дії Богородчанського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 (ІНП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії на підставі інформативної довідки про розмір середньої заробітньої плати за посадою міліціонер УМВС України в Івано-Франківськійобласті за період з лютого 1994 року по липень 2000 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Панікар І.В.