Рішення від 05.12.2019 по справі 280/5095/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2019 року 15:40Справа № 280/5095/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,

представників:

позивача Галагуза М.О.,

відповідача ОСОБА_1., Іваниці О.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (вул. Незалежної України, буд. 72а, м. Запоріжжя, 69035) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Безмен» (вул. Харчова, буд. 6, м. Запоріжжя, 65014) про зупинення виконання робіт,

ВСТАНОВИВ:

21.10.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Безмен» (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: зупинити господарську діяльність відповідача на промисловому майданчику за адресою: вул. Харчова, буд. 6, м. Запоріжжя, наступним технологічним обладнанням та об'єктами, пов'язаними з утворенням забруднюючих речовин: компресор, твердопаливні котли (2 шт.), відкритий склад вугілля, заточні верстати (4 шт.), зварювальний пост, лабораторія, місце стоянки автотранспорту, до отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві та відповіді на відзив (вх.№50385 від 29.11.2019) вказує, що Державною екологічної інспекцією у Запорізькій області було проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання ТОВ «НВО «БЕЗМЕН» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт перевірки від 11.01.2019 за №001/03/05. Перевіркою встановлено, що ТОВ «НВО «БЕЗМЕН» у порушення ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» за адресою: вул. Харчова, 6, м. Запоріжжя, здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади від наступного технологічного обладнання та об'єктів пов'язаних з утворенням забруднюючих речовин: компресор, твердопаливні котли (2 шт.) відкритий склад вугілля, заточні верстати (4 шт.) зварювальний пост, лабораторія, місце стоянки автотранспорта. За фактом порушення природоохоронного законодавства надано припис №001/001/03/15 від 11.01.2019. У період з 19.09.2019 по 19.09.2019 проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в частині виконання припису Інспекції. Та перевіркою встановлено відповідачем не виконано припис, про що притягнуто до адміністративної відповідальності.

Оскільки господарська діяльність відповідача здійснюється з порушенням вимог і умов чинного законодавства, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області звернулася з даним позовом до суду з метою заборони відповідачу проведення робіт, пов'язаних зі здійсненням забору води до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Ухвалою судді від 28.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження та призначене судове засідання на 18.11.2019 року з викликом (повідомленням) сторін.

Відповідач позов не визнав, 15.11.2019 року надано до суду відзив (вх. №48058), у якому зазначає, що не визнає позовні вимоги у повному обсязі та вважає їх необґрунтованими. Зазначив, що проведено планову перевірку відповідача з питань перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за результатами якого складено акт. Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважено органу, а саме компресор, твердопаливні котли (2 шт.) відкритий склад вугілля, заточні верстати (4 шт.) зварювальний пост, лабораторія, місце стоянки автотранспорта. Однак на підприємстві відповідача наявне технологічне обладнання, про яке зазначається в актах перевірки, але вказане обладнання на момент перевірки не експлуатувалось, відповідно, не здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому була відсутня необхідність отримання дозволу на здійснення викидів в атмосферне повітря. Акти перевірки не місять доказів, які підтверджували здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Позивачем не надано жодного доказу виконання відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, які зазначені у позові та Актах перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Протокольною ухвалою від 18.11.2019 судове засідання відкладалось на 05.12.2019.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили, надавши пояснення, аналогічні викладеним у відзиві, долученому до матеріалів справи. Просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Сторони під час розгляду справи у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Враховуючи норми ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), у судовому засіданні 05.12.2019 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що в період з 08.01.2019 по 11.01.2019 Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області у відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено планову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Безмен» вимог природоохоронного законодавства.

Так, за результатами проведеної перевірки 11.01.2019 складено акт №001/03/05 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Отже перевіркою встановлено, що у порушення вимог статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ТОВ «НВО «Безмен» за адресою: вул. Харчова, буд. 6, м.Запоріжжя здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади від наступного технологічного обладнання та об'єктів пов'язаних з утворенням забруднюючих речовин: компресор, твердопаливні котли (2 шт.), відкритий склад вугілля, заточні верстати (4 шт.), зварювальний пост, лабораторія, місце стоянки автотранспорта.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення заходу державного нагляду (контролю), перевіряючими наданий припис №001/001/03/05 від 11.01.2019, який прийняв на виконання генеральний директор ТОВ «НВО «Безмен» ОСОБА_1.

В період з 19.09.2019 по 19.09.2019 Інспекцією у відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено позапланову перевірку дотримання ТОВ «НВО «Безмен» вимог природоохоронного законодавства в частині виконання припису Інспекції №001/001/03/05 від 11.01.2019.

За результатами вказаної перевірки 19.09.2019 складено акт №231/451/05 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Перевіркою серед іншого встановлено, що у порушення вимог статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ТОВ «НВО «Безмен» за адресою: вул. Харчова, буд. 6, м. Запоріжжя здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, вимоги пункту 1 припису № 001/001/03/05 від 11.01.2019 ТОВ «НВО «Безмен» не виконано, про що було притягнуто до адміністративної відповідальності генерального директор ТОВ «НВО «Безмен» ОСОБА_1 .

У зв'язку із здійсненням ТОВ «НВО «Безмен» викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, Державна екологічна інспекція звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначаються правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Підпункт «б» ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає, що екологічні права громадян забезпечуються, зокрема, обов'язком центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, виконувати екологічні вимоги при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівництві та експлуатації об'єктів економіки.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані: а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; б) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів; в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів; г) вносити штрафи за екологічні правопорушення; д) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище. Громадяни України зобов'язані виконувати й інші обов'язки у галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законів України.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, тощо.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Як зазначено у ч.6 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп (ч.7 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 № 1598.

Пунктом 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302, визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну; дозвіл видається безоплатно на строк не менше як п'ять років.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у: порушенні прав громадян на безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище; перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; недотриманні вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; провадженні незаконної діяльності, що негативно впливає на погоду і клімат; впровадженні відкриттів, винаходів, раціоналізаторських пропозицій, нових технічних систем, речовин і матеріалів, а також закупівлі в інших державах та експлуатації технологічного устаткування, транспортних засобів та інших об'єктів, які не відповідають вимогам, встановленим законодавством про охорону атмосферного повітря; невиконанні розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря; ненаданні передбаченої законодавством своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, джерела забруднення, а також приховуванні або перекрученні відомостей про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, екологічну обстановку, яка склалася внаслідок забруднення атмосферного повітря; недотриманні норм екологічної безпеки, державних санітарних норм при проектуванні, розміщенні, будівництві та введенні в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, - несуть відповідальність згідно з законом. Законами може бути встановлена відповідальність і за інші види правопорушень в галузі охорони атмосферного повітря. Спори з питань охорони атмосферного повітря вирішуються у встановленому законом порядку.

Статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Таким чином, застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Наведені норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» кореспондуються зі ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», згідно з якою господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Вирішуючи спір по суті, суд керується вищенаведеними законодавчими приписами та вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, серед іншого, зазначено наступне: на час проведення перевірки, ТОВ «НВО «Безмен» на промисловому майданчику за адресою: м.Запоріжжя, вул.Харчова, буд.6 здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади - що є порушенням вимог ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Суд погоджується з думкою відповідача про те, що акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства не містить жодного зауваження щодо конкретних видів обладнання: компресору, твердопаливних котлів (2 шт.), заточних верстатів (4 шт.) - із зазначенням їхніх технічних характеристик і інвентарних номерів кожного з них; зазначається про наявність зварювального посту, проте відповідач зазначив, що є пресувальний зварювальний апарат; лабораторія, відкритий склад вугілля і місце стоянки автотранспорту є не конкретизованим видом обладнання, приміщеннями.

Позивачем всупереч вимог ч.7 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" не вказано ані в Акті перевірки, ані в позовній заяві, відповіді на заперечення, що обладнання та устаткування, зазначені у позові - віднесено до першої групи, що ці об'єкти, взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.

Судом також з наданих відповідачем доказів встановлено, що відповідно до наказу відповідача №3 від 15.01.2019 року у зв'язку з призупиненням виробничої діяльності підприємства, відсутності необхідності опалення всього приміщення та не використання у господарській діяльності, провести консервацію основних засобів: котли твердопаливні (2 шт.) та виробнича дільниця (заточні верстати (4 шт.), пересувний зварювальний апарат та компресор, тощо) у строк 30 днів.

Крім того, в матеріалах справи наявний звіт про інвентаризацію джерел утворення відходів і відходів виробництва ТОВ «НВО «Безмен» від 18.09.52019 №01.19.30, в якому визначено склад і властивості всіх видів відходів, що утворюються підприємством і ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища; розраховано показник загального утворення відходів ТОВ «НВО «Безмен», який становить 44,39275 т.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1360 потреба у складанні реєстрової картки об'єкти утворення відходів відповідача немає, тому що показник Пзув становить менше 1000 умовних одиниць на рік. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №118 «Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми» ТОВ «НВО «БЕЗМЕН» не має потреби подавати декларацію про утворення відходів до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, оскільки показник загального утворення відходів не перевищує 50 умовних одиниць.

В матеріалах справи наявна Інструкція з експлуатації апарат побутової комбінований АКТГВ -50. Основні технічні характеристики і розміри апарату наведені в таблиці, з якої вбачається, що номінальна теплова потужність, норма при роботі 50 кВт.

Відповідно до п. «в» ч.1 ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Як зазначено у п.1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого 13.04.2011 Указом Президента України №454/2011 (надалі - "Положення про Державну екологічну інспекцію України"), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пп.9 п.6 «Положення про Державну екологічну інспекцію України» Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право: виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, ґрунтів, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих та морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються, та вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання.

У п.3 розділу II («Функції інспекції») «Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 11.08.2017 наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за №1080/30948, який набрав чинності 26.09.2017, зазначено: «3.Проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування)».

Форми документації підрозділів інструментально-лабораторного контролю затверджені Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №179 від 19.04.2013 "Про запровадження форм документації підрозділів інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції України та її територіальних органів" (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.05.2013 за №739/23271).

Позивачем не надано жодного доказу виконання відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, які зазначені у позові, Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відтак, твердження позивача про те, що ТОВ «НВО «Безмен» експлуатує зазначене в позові технологічне обладнання пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря" - є необґрунтованим, документально не підтвердженим.

Позивач не надав до суду переконливих доказів про здійснення ТОВ «НВО «Безмен» протиправних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи відповідача, а відтак, не довів правомірності своїх вимог, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (вул. Незалежної України, буд. 72а, м. Запоріжжя, 69035) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Безмен» (вул. Харчова, буд. 6, м. Запоріжжя, 65014) про зупинення виконання робіт - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлений 11.02.2020.

Суддя Р.В. Кисіль