Справа№938/43/20
Провадження № 2-о/938/8/20
06 лютого 2020 року селище Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Бучинського А.Б.,
з участю секретаря судового засідання Фурманюк В.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про встановлення факту перебування в трудових відносинах,-
заявник звернулася до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту її перебування у трудових відносинах з Гринявською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів у період з 01.02.1982 до 14.02.2002 на посаді няні пришкільного інтернату.
В судовому засіданні заявник підтримала заяву, просила встановити факт її перебування у трудових відносинах з Гринявською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів у період з 01.02.1982 до 14.02.2002 на посаді няні пришкільного інтернату, оскільки такий їй необхідний для встановлення у неї за цей період трудового стажу при призначенні пенсії за віком.
Заінтересована особа, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області участь свого представника в судове засідання не забезпечила, представник заінтересованої особи подав клопотання про залишення заяви без розгляду, оскільки факт перебування заявника у трудових відносинах не може бути підтверджено в порядку окремого провадження, так як вбачається спір про право.
Заслухавши доводи заявника, дослідивши клопотання представника заінтересованої особи, письмові докази у справі, за результатами розгляду заяви суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч.1ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
За вимогами частини першої статті 18 ЗаконуУкраїни від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересіву будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах установленої компетенції.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення факту перебування у трудових відносинах з Гринявською ЗОШ І-ІІІ ступенів їй необхідно для підтвердження трудового стажу для призначення пенсії. Зазначає, що Косівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області їй призначено пенсію, однак до її трудового стажу не зараховано спірний період з 01.02.1982 до 14.02.2002 в який вона працювала в Гринявській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів на посаді няні пришкільного інтернату, з тих підстав, що відсутнє підтвердження факту прийняття її на дану посаду, а саме наказ, розпорядження, відомості про який не зазначено в трудовій книжці. До матеріалів заяви, заявником надано копію трудової книжки та довідки Гринявської ЗОШ І-ІІІ ступенів, з яких також не вбачається наявності відповідних записів, який заявник просить підтвердити судовим рішенням.
Відповідно ж до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного Фонду України.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У судовому порядку відповідно до пункту 26 зазначеного Порядку встановлюється лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.
Тобто встановлення фактів наявності трудового стажу здійснюється органами Пенсійного Фонду України.
Не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства заяви про встановлення фактів трудового стажу. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.
Враховуючи, що заявник просить підтвердити факт її перебування у трудових відносинах з Гринявською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів на посаді няні пришкільного інтернату у певний період, у зв'язку з відмовою посадових осіб органу Пенсійного фонду України зарахувати такий до її трудового стажу для призначення пенсії, що свідчить про невизнання її суб'єктивного права, а тому вказана заява не може бути розглянута судом в окремому провадженні у порядку цивільного судочинства та підлягає розгляду в позовному провадженні за правилами адміністративного судочинства.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою 04 вересня 2019 року у справі № 198/623/18 (провадження № 14-369цс19).
Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі наведеного, оскільки судом встановлено при розгляді заяви, що така підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про залишення заяви без розгляду слід задовольнити частково, провадження в справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту перебування в трудових відносинах, закрити, роз'яснивши право заявника звернутися із адміністративним позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду про встановлення факту трудового стажу.
Керуючись статтями 18, 255, 258-260, 268, 315, 354 ЦПК України, суд,-
клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про залишення заяви без розгляду, задовольнити частково.
Провадження в справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про встановлення факту перебування в трудових відносинах, закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею, однак може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено 11 лютого 2020 року.
Суддя: Бучинський А.Б.