Кіровоградської області
"15" серпня 2007 р.
Справа № 14/191
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С. Б., розглянувши матеріали справи
за позовом: Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Олександрія
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Олександрія
про стягнення 1301 грн.
Представники сторін:
від позивача - Максимчук О.А. , довіреність № 6179/10 від 11.06.07;
від відповідача - не з'явилися;
Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією подано позовну заяву про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України фінансових санкцій в сумі 1301 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився , витребувані судом документи не подав. Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення повісток НОМЕР_1.
Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Олександрійської міської ради.
Відповідно до статей 9, 14, 15 Закону України “Про систему оподаткування» платники податків і зборів у встановлені законодавством терміни зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів.
Працівниками Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції проведено перевірку кіоску, що належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 і за результатами перевірки складено акт НОМЕР_2, яким встановлено відсутність на місці проведення розрахунків книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, зареєстрованих у встановленому порядку, невидача споживачеві розрахункового документа встановленої форми на повну суму придбаного товару, незабезпечення відповідності готівкових коштів на місці здійснення розрахунків суми коштів, яка зазначена на розрахункових квитанціях, виданих з початку робочого дня, чим було порушено п.1, п. 2, п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі акта перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкційНОМЕР_3 р. на суму 1301, 00 грн., яке направлено відповідачу листом з повідомленням про вручення 22.03.2007 року.
Вищезазначене рішення ні в судовому ні в апеляційному порядку не оскаржувалося.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Державні податкові інспекції згідно з пунктом 6 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції наділені повноваженнями подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Докази сплати відповідачем фінансових санкцій в сумі 1301,00 грн. в матеріалах справи відсутні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги Олександрійської ОДПІ є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 71, п. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ст. ст. 162, 163, 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_4, відомості про рахунки відсутні) на користь Державного бюджету України (код платежу 3021080900, рахунок 31110104700006, одержувач: Олександрійське УДК, код 24146085, МФО 823016, банк ГУДКУ в Кіровоградській області) - 520, 00 грн. фінансових санкцій.
Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя