Кіровоградської області
"21" серпня 2007 р.
Справа № 14/193
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С.Б., при секретарі судового засідання Адаменко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №14/193
за позовом: Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Олександрія
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про стягнення 660 грн.
За участю представників сторін:
від позивача - Максимчук О.А., довіреність №6179/10 від 11.06.2007 р., старший державний податковий інспектор юридичного відділу;
від відповідача - участі не брали.
Олександрійською об"єднаною державною податковою інспекцією (далі - ОДПІ) подано позовну заяву про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 810 грн.
В судовому засідання 21.08.2007 року позивач подав заяву про зменшення позовних вимог, у зв'язку з частковою сплатою відповідачем боргу в сумі 150 грн. та просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції в сумі 660 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, витребувані документи до суду не подав, хоча належним чином сповіщений про дату, час і місце судового засідання, що слідує з наступного.
Враховуючи граничні строки розгляду справи, господарський суд вважає за необхідне розглянути справу у даному судовому засіданні на основі наявних в ній доказів.
Оцінивши наявні в матеріалах справи та оглянуті у судовому засіданні докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Олександрійської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа, про що зроблено запис в журналі реєстраційних справ 05.05.2000 р. (а.с. 7).
Як вбачається з матеріалів судової справи, посадовими особами Олександрійської ОДПІ 28.12.2006 р. проведено перевірку щодо дотримання вимог законодавства щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в приміщенні бару, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1.
За результатами перевірки складено акт НОМЕР_1, в якому зафіксовано порушення вимог пунктів 9, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. №265/95-ВР із змінами і доповненнями.
Рішенням НОМЕР_2 Олександрійською ОДПІ на підставі акта перевірки НОМЕР_1 застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в сумі 810 грн.
Відповідачем дане рішення про застосування штрафних санкцій ні в адміністративному ні в судовому порядку не оскаржувалось.
Згідно пункту 6 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції наділені повноваженнями подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У відповідача в зв'язку з несплатою зобов'язання зі сплати фінансових санкцій виникла заборгованість перед бюджетом в розмірі 810 грн.
У зв'язку із подачею позивачем заяви про зменшення позовних вимог заборгованість відповідача становить 660 грн.
З огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем фінансових санкцій, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 71, 162, 163, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, відомості про рахунки відсутні) на користь Державного бюджету України (код платежу 21080900, рахунок 3111014700006, одержувач: Олександрійське УДК, код 24146085, МФО 823016, банк ГУДК в Кіровоградській області) - фінансові санкції в сумі 660 коп.
Після набрання судовим рішенням законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Суддя