Постанова від 08.12.2009 по справі 2-а-22972/08/2070

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2009 р. Справа № 2-а-22972/08/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

головуючого судді - Бенедик А.П.

суддів: Кононенко З.О.

Калиновського В.А.

за участю секретаря

судового засідання Верман А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2009 р. по справі № 2-а-22972/08/2070

за позовом ОСОБА_3

до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, в якому просив:

- визнати бездіяльність відповідача по призначенню та перерахунку його основної та додаткової пенсії незаконною, такою, що порушує його права та свободи.

- зобов'язати відповідача зробити донарахування та перерахунок його пенсії, встановивши основну щомісячну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, розраховуючи з встановленої мінімальної пенсії за віком в розмірі не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, діючого на момент нарахування пенсії, з наступним перерахунком, з 07.06.2008 року.

- зобов'язати відповідача зробити донарахування та перерахунок призначеної йому пенсії, встановивши основну щомісячну пенсію 8 мінімальних пенсій за віком (з 481 грн. 00 коп. на місяць), що становить 3848 грн. на місяць, та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, що становить 360 грн. 75 коп. на місяць, з 07.06.2008 р.

- зобов'язати відповідача зробити донарахування та перерахунок призначеної йому пенсії, встановивши основну щомісячну пенсію 8 мінімальних пенсій за віком (з 482 грн. 00коп. на" місяць), що становить 3856 грн. на місяць, та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенси за віком, що становить 361 грн. 50 коп. на місяць, з 01.07.2008 р.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2009 р. позов ОСОБА_3 задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в

Первомайському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії по інвалідності, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі

Харківської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії по відповідності відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру, встановленого діючим законодавством України на день виплати.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2009 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, а саме: Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 року № 654, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до неправильного вирішення справи.

Також відповідач в апеляційній скарзі просить розглянути справу без участі його представника.

Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на безпідставність вимог апеляційної скарги просить залишити без задоволення апеляційну скаргу відповідача.

Позивач в судове засідання апеляційної інстанції не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, згідно довідки МСЕК визнаний інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військовослужбовця по ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с. 15, 17).

20.10.2008 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області з заявою про перерахунок зазначених пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, та розмір його пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком (а.с. 20-21).

Листом від 28.10.2008 року № 63/п-14 Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з мінімального розміру пенсії за віком (а.с. 18-10).

Відповідач в письмових запереченнях, поданих до суду першої інстанції, проти позову заперечував, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету” та постанову Кабінету Міністрів України „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 16.07.2008 року № 654.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3, виходив з того, що відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьмі мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Рішенням Конституційного Суді України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення підпунктів 12, 15, 17 пункту 28 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку державної пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підвищення пенсії застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а тому позов щодо призначення та виплати позивачеві пенсії як інваліду II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, підлягає задоволенню.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції від 06.06.1996 р., в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 зазначеного Закону в тій же редакції, особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

В ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 05.10.2006 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.

Частиною 3 ст. 4 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.00 р. передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 р. ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.: по 1 групі інвалідності -220% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності -200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності -180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 р. із зони відчуження: по 1 групі інвалідності -160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності -150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності -140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по 1 групі інвалідності -130% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності -120% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності -110% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом “Про Державний бюджет України”і не може коригуватися іншими нормативно правовими актами.

Даним Законом ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”змінено та встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 3 групи -15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Також цим Законом ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсій за віком, встановленої абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р. зміни, внесені Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до статей 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Колегія суддів вважає, що відповідач з 22.05.2008 р. під час обчислення пенсії та додаткової пенсії позивачеві повинен був керуватися ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції Закону № 230/96 ВР від 06.06.1996 р. та ст. 67 даного Закону в редакції від Закону №231 - V від 05.10.2006 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно ст. 58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджено на 2008 р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня -470,0 грн., з 1 квітня -481,0 грн., з 1 жовтня -498,0 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість, надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу.

Посилання відповідача на застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 654 від 16.07.2008 р. колегія суддів не бере до уваги, оскільки положення даних постанов звужує обсяг встановлених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вирішив не всі позовні вимоги ОСОБА_3

Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тобто здійснити перерахунок основної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 07.06.2008 року, у визначеній позивачем грошовій сумі, з наступним перерахунком.

В мотивувальній частині постанови суд першої інстанції погоджується з таким правом позивача, проте в резолютивній частині оскарженого рішення зобов'язав відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії по інвалідності лише відповідно до ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру, встановленого діючим законодавством України на день виплати.

Крім того, суд першої інстанції в резолютивній частині постанови не зазначив дати, з якої відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, що унеможливлює правильне виконання судового рішення.

Колегія суддів, відповідно до вимог ч.2 ст. 11 КАС України, з огляду на необхідність забезпечення повного захисту права позивача на отримання належних йому недоотриманих сум пенсії, що призначена та виплачується йому як відшкодування шкоди, заподіяної його здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести відповідні виплати, починаючи з 22 травня 2008 р.

При цьому враховуються вимоги п. 3 ч. 1 ст. 268 Цивільного Кодексу України про непоширення позовної давності на вимогу про відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров'я.

Щодо позовних вимог про перерахунок та стягнення пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі, оскільки такі виплати не були йому нараховані, колегія суддів зазначає, що суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.

Зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії позивачу з послідуючим перерахунком її у відповідності зі змінами діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожитого мінімуму для непрацездатних громадян є неприпустимим, оскільки діючим законодавством України не передбачено вирішення позовних вимог на майбутнє.

За таких обставин, колегія суддів вважає необхідним зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області провести перерахунок пенсії та додаткової пенсії позивачу ОСОБА_3 відповідно до ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та провести виплату недоплаченої пенсії.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Згідно п.4 ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, колегія суддів скасовує постанову суду з прийняттям нового рішення, яким задовольняє позов.

Керуючись ст. ст. 160, 195, п.3 ст. 198, п.4 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2009р. по справі № 2-а-22972/08/2070 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3.

Визнати протиправною бездіяльність відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, інваліду 2 групи, відповідно до ст. ст. 50 ч.1, 54 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати, починаючи з 22 травня 2008 р.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Постанова набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя< підпис >Бенедик А.П.

Судді< підпис >

< підпис >Калиновський В.А. Кононенко З.О.

< Список > < Текст >

Повний текст постанови виготовлений 14.12.2009 р.