Постанова від 10.12.2009 по справі 2-а-8234/08/2070

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2009 р. Справа № 2-а-8234/08/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання Скороходової-Серопян Е.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2009р. по справі № 2-а-8234/08/2070

за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >

до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації. , Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обл. державної адміністрації < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду задміністративним позовом, в якому просив суд зобов'язати відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації зробити перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 2180 грн. та щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2007 рік у розмірі 3700 грн., зобов'язати відповідача - Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації організувати та проконтролювати перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 2180 грн. та щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2007 рік у розмірі 3700 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2009р. по справі № 2-а-8234/08/2070 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Визнано відмову Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2007 рік - незаконними.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (місце знаходження: вул. Леніна, 90, м. Красноград, Харківська обл., 63304) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) суму одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2180,00 (дві тисячі сто вісімдесят грн. 00 коп.) грн. та суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2007 рік в розмірі 3650,00 (три тисячі шістсот п'ятдесят грн. 00 коп.) грн.

Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (місце знаходження: Держпром, 3 під'їзд, 7 поверх, м. Харків, 61022) організувати та проконтролювати нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) суму одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2180,00 (дві тисячі сто вісімдесят грн. 00 коп.) грн. та суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2007 рік в розмірі 3650,00 (три тисячі шістсот п'ятдесят грн. 00 коп.) грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2009 року по справі № 2-а-8236/08/2070 та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування своїх вимог відповідач посилався на те, що судом першої інстанції було невірно застосовано норми матеріального права, а саме ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1, виданого 15.01.2004р. (а.с. 8), а також є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та має першу категорію, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_2, виданого 03.06.1997р. (а.с. 7), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має першу категорію, що підтверджується копією вкладки до посвідчення № НОМЕР_3 (а.с. 7). ОСОБА_1 присвоєно першу групу інвалідності безстроково з 10.12.2001р., що підтверджується копією довідки МСЕК № НОМЕР_4, виданої 10.12.2001р. (а.с. 9).

Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації є органом влади, який у м. Харкові проводить нарахування та виплату соціальних допомог, передбачених ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту". У 2007 році відповідач проводив нарахування та виплату позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня у квітні 2007 року, а грошова допомога на оздоровлення у 2008 році відповідачем не проводилася, що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (а.с.56)

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з приписів ст.48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою передбачено виплату щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат та ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії її соціального захисту", якою передбачено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідно до зазначеного Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, у 2007 році повинно було діяти у відповідності з нормами ст. 48 Закону України “Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та здійснювати позивачеві нарахування та виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щорічної разової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно статті 48 Закону України “Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, стаття 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" виплати щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної разової допомоги до 5 травня є компенсаціями за шкоду або відшкодуванням шкоди, заподіяної здоров'ю особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС та сім'ям за втрату годувальника.

Згідно ч.4 ст.48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Згідно ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" інвалідам 1-ої групи виплачується разова грошова допомога до 5 травня в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Згідно з пунктом 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-У на 2007 рік дія ч. 4 ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії була зупинена.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.2007 пункт 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було визнано такими, що не відповідає Конституції України (є не конституційними).

Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

При цьому колегія суддів зазначає, що зазначені виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щорічної разової допомоги до 5 травня здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.

Виходячи із завдання адміністративного судочинства на адміністративні суди покладено обов'язок при оскарженні рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є органи соціального захисту населення, перевіряти оскаржувані рішення, дії або бездіяльність на їх відповідність певним критеріям, визначеним ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Перевіряючи правомірність дії органів соціального захисту населення щодо здійснення виплат щорічної грошової допомоги до 05 травня, застосовується законодавство, яке діяло на час їх вчинення, виходячи з наступного.

З 01.01.2007 року по 09.07.2007 року конкретний розмір разової щорічної допомоги на оздоровлення особам, які постраждали, внаслідок ліквідації на Чорнобильської АЕС, та щорічної грошової допомоги до 05 травня був встановлений певними нормами Закону України “Про Держаний бюджет України на 2007 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів України.

Таким чином, органи соціального захисту населення, здійснивши у зазначений період, виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах, встановлених законом про державний бюджет на відповідний рік, діяли правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначено чинним законодавством України.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року органи соціального захисту населення не мали повноважень здійснювати зазначені виплати у розмірах, встановлених статтею 48 “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, оскільки протягом цього часу положення базових законів не діяли.

Застосування законодавства України у такий спосіб, ґрунтується на висновках Конституційного Суду України, наведених в мотивувальній частині рішення від 03.10.1997 року №4-зп, який у п.3 зазначив наступне: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.

Виходячи з наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо покладення на органи соціального захисту населення обов'язку здійснити виплату щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної допомоги до 05 травня, особам, які отримали таку допомогу протягом 01.01.2007р.-09.07.2007р. та 01.01.2008р.-22.05.2008р. у розмірах, встановлених законом про державний бюджет.

Протягом цього часу органи соціального захисту населення діяли у відповідності з приписами діючого законодавства, а, враховуючи разовий характер цих виплат, в момент їх здійснення особа реалізувала своє право на їх отримання, і, як наслідок, у органу соціального захисту населення припинився обов'язок щодо їх виплати.

З урахуванням викладеного колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо здійснення виплати щорічної допомоги до 05 травня , оскільки виплата щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2007 здійснена відповідачем до прийняття Конституційним Судом України рішень від 09.07.2007 року № 9-рп/2007 (а.с.56)

Отже, суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, невірно застосував до спірних відносин норми ст. 48 Закону України “Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Колегія суддів вваж аж необґрунтованим посилання відповідача щодо відсутності підстав для виплати ОСОБА_1, як інваліду І групи з числа учасників ядерних випробувань щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік, у зв'язку з відсутністю у останнього статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст. 14 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг та компенсацій є громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії І, або 2, або 3.

Крім того, ОСОБА_1,є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та має першу категорію, що підтверджується копією посвідчення серії А№040071 (а.с.7) та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має першу категорію, що підтверджується копією вкладки до посвідчення (а.с. 7).

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відмова Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації щодо виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у 2007 році в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат не відповідає законодавству.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202 , 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2009р. по справі № 2-а-8234/08/2070 скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо визнання відмови Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2007 рік незаконною, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2007 рік в розмірі 3650,00 грн. та зобов'язання Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації організувати та проконтролювати нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2007 рік в розмірі 3650,00 грн., прийняти в цій частині позовних вимог нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2009р. по справі № 2-а-8234/08/2070- залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя< підпис >Катунов В.В.

Судді< підпис >

< підпис >Дюкарєва С.В. Зеленський В.В.

< Список > < Текст >

Повний текст постанови виготовлений 15.12.2009 р.