Постанова від 03.12.2009 по справі 2-а-428/09/1627

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2009 р. Справа № 2-а-428/09/1627

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання Скороходової-Серопян Е.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області на постанову Семенівського районного суду Полтавської області від 25.06.2009р. по справі № 2-а-428/09/1627

за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >

до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобовязання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України Семенівського району Полтавської області, в якому просив визнати неправомірною відмову Відповідача щодо перерахунку йому пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, від 28 лютого 1991 року №796-12, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком та зобов'язати відповідача провести йому з 01 квітня 2009 року перерахунок його щомісячної основної державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, як інваліду II групи.

Постановою Семенівського районного Полтавської області від 25.06.2009 року зазначений позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Семенівському районі Полтавської області щодо непроведення перерахунку пенсії та додаткової пенсії позивачу ОСОБА_1.

Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України у Семенівському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю та жителю с.Мирони Семенівського району Полтавської області , із підвищенням щомісячної основної державної пенсії в розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, що становить розмір 3984 грн. ( три тисячі дев»ятсот вісімдесят чотири гривні ) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, що становить розмір 373 грн. 50 коп. ( триста сімдесят три гривні 50 коп.) , щомісячно, починаючи з 01 квітня 2009 року.

Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України у Семенівському районі Полтавської області провести перерахунок пенсії та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю ОСОБА_1 в строк до 20 липня 2009 року.

Не погодившись з зазначеною постановою, Управлінням Пенсійного фонду України у Семенівському районі Полтавської області подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, відповідач просить постанову Семенівського районного суду від 25.06.2009 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету" № 1 від 03.01.2002 року.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом II групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на отримання державної та додаткової пенсії на підставі Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з приписів ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008, яким визнано неконституційним положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” щодо внесення змін до ст.ст. 50, 54 зазначеного Закону.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини четвертої статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів IІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, і зокрема інвалідам ІI групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.04.2009 року позивач вважаючи, що йому невірно нараховується пенсія та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну її здоров'ю, позивач звернувся до відповідача щодо проведення відповідного перерахунку зазначених пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, та розмір його пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, але листом № 39/П від 19.05.2009 року отримав відмову.

При цьому колегія суддів зазначає, що з 01.01.2009 року підстави для невиплати позивачеві державної та додаткової пенсій у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були відсутні, зміни у зазначені статті не вносились, а тому колегія суддів дійшла висновку щодо необґрунтованої відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача за зазначений період.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, колегія суддів зазначає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку щодо обов'язку Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі з 01.04.2009 року по 01.07.2009 року (день винесення постанови судом першої інстанції) нараховувати та сплачувати позивачу пенсію у відповідності до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вихоячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, дійшовши висновку щодо обов'язку Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі діяти у відповідності до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", судом першої інстанції не вказано кінцевий термін здійснення перерахунку.

Таким чином, судом першої інстанції зобов'язано відповідача здійснювати перерахунок та виплату позивачеві основної та додаткової пенсії на майбутнє.

Однак, з положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми видно, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

В цьому зв'язку суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.

Відповідно до ч.2 ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги. Отже, колегія суддів дійшла до висновку, що рішення суду першої інстанції, через порушення ним норм матеріального та процесуального права , які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області задовольнити частково.

Постанову Семенівського районного суду Полтавської області від 25.06.2009р. по справі № 2-а-428/09/1627 скасувати.

Прийняти нову постанову .

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. І ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2009 року по 01.07.2009 року незаконними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області провести перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2009 року по 01.07.2009 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя< підпис >Катунов В.В.

Судді< підпис >

< підпис >Дюкарєва С.В. Зеленський В.В.

< Список > < Текст >

Повний текст постанови виготовлений 08.12.2009 р.