61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
16 грудня 2009 р. Справа № 2-а-723/09/1803
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григоров А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 12.03.2009р. по справі № 2-а-723/09/1803
за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >
до Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни,
Позивач , ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати щорічної допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2007 рік та 2008 рік та стягнення на його користь недосплачену разову грошову допомогу учаснику війни в розмірі 2553,0 грн.
Постановою Великописарівського районний суд Сумської області від 12 березня 2009року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населенні Великописарівської районної державної адміністрації по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги ОСОБА_1, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни гарантії ц соціального захисту», за 2007 та 2008 роки. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 виплату разової щорічної допомоги до ; травня учаснику війни за 2007 та 2008 роки у розмірі 2553 гривні 18 копійок.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації, не погоджуються з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що оскаржувана постанова є незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Великописарівського районний суд Сумської області від 12 березня 2009року, посилаються на те, що суд не врахував, що кошти сплачуються у межах бюджету.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації, він має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників війни(а.с. 4).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідно до вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічно до 5 травня учасники війни мають право на отримання разової грошової допомоги у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
З матеріалів справи вбачається , що до 5 травня у 2007 році позивач отримав щорічну разову грошову допомогу у розмірі 55,0грн. та до 5 травня у 2008 році - 65,0 грн.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи, та дане не спростовується сторонами, у 2007 році до 5 травня та у 2008році до 9 травня, позивачу була виплачена щорічна разова грошова допомога в розмірі, встановленом ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням змін, які вносились Законом "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом "Про Державний бюджет України на 2008 рік".
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституцією України передбачено (ч. 2 ст. 95), що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, - будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.
Дію ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту''зупинено на 2007 рік та на 2008 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги учасникам війни, згідно із п. 13 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 р. N 489-V та згідно п. 20, розділу другого Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»,.
Зупинення ст. 15 даного закону на 2007 рік, передбачене п. 13 ст. 71 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.
Зупинення ст. 15 даного закону на 2008 рік, передбачене положенням п. 20, розділу другого Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Частинами 2 та 3 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу проведена до 5 травня 2007 року, а положення статей 44 і 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”втратили чинність з дня ухвалення рішень Конституційним Судом, тобто після проведення виплат.
Виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу проведена до 9 травня 2008 року, положення п. 20, розділу другого Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом, тобто після проведення виплат.
Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року N 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, колегія суддів вважає, що за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а також враховуючи, що Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 р.» та «Про державний бюджет України на 2008 рік» фактично змінено положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який діяв у часі раніше, пріоритетними в даному випадку є положення статей Закону Про Державний бюджет України.
Крім цього, відповідно до п. 13 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” зупинено на 2007 рік та відповідно до положення п. 20, розділу другого Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» дію статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги, тому суд не може застосувати до спірних правовідносин норму, яка не діє.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог., оскільки ОСОБА_1 були виплачені одноразові щорічні грошові допомоги до 5 Травня у 2007 році -55,0 грн. та до 9 Травня у 2008 році- 65, 0грн. як і передбачено законами, які діяли на час призначення і виплати вищезазначеної разової допомоги.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.3ст.198,п.4ст.202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Великописарівського районний суд Сумської області від 12 березня 2009 року скасувати.
Прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Мельнікова Л.В.
Судді< підпис >
< підпис >Подобайло З.Г. Григоров А.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.
Повний текст постанови виготовлений 21.12.2009 р.