61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
10 грудня 2009 р.Справа № 2-а-38869/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Катунова В.В. , Зеленського В.В.
за участю секретаря судового засідання Скороходової-Серопян Е.С.,
за участю представника відповідача Лаврик Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ротекс" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009р. по справі № 2-а-38869/09/2070
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів < Список > < Текст >
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ротекс" < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ротекс", в якому просило стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захист інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 8257,45 грн. та пеню за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 132,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009 року позов задоволено.
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ротекс" (код ЄДРПОУ 35246304) р/р 2600306162466 АКБ "Правекс-банк", МФО 321983) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під, 1 пов., к. 16, р/р 31219230700003, код 24134567, МФО 851011 ГУДКУ у Харківській області) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 8389.45 грн
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009 року по справі № 2а-38869/09/2070 скасувати та відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач на порушення судом першої інстанції приписів 18, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів”.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до ч.1 ст. 19 “Про основи соціальної захищеності інвалідів” та згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2008 рік середняоблікова чисельність штатних працівників облікового складу ТОВ "Компанія Ротекс" у 2008році становила 47 осіб, тобто норматив для працевлаштування інвалідів складав 2 робочих місця.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, в порушення ст. ст. 18,19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення протягом всього року не здійснював заходи, направлені на працевлаштування інвалідів.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та в інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМ України N 70 від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посади для д працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державні служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
На підприємство не покладається обов'язок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обов'язок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Відповідно до положень ч.4 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" №803-ХП від 01.03.1991р. підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центра» адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що законодавством передбачена обов'язковість щомісячного подання підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності звітності про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, до місцевих центрів зайнятості.
Як вбачається з листа від 22.05.2009 року за № 1694 Дзержинського районного центру зайнятості протягом 2008р. ТОВ «Компанія Ротекс» не надавало звітів за формою 3-ПН ( про наявність вакансій, в тому числі вакансій для інвалідів), проте відповідачем надано Звіт про наявність вакансій за станом на 14.03.2008р. форми № 3-ПН, з якого вбачається що у березні 2008 року підприємство прозвітувало Дзержинському районному центру зайнятості про наявність вакансії для інваліда.
Як вбачається із звіту по формі № 10-ПІ, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, протягом 2008 року на підприємстві працювало 3 інваліди: ОСОБА_1 з 17.03.2008р., ОСОБА_2 з 01.10.2008р., ОСОБА_3 з 01.12.2008р.
Колегія суддів зазначає, що вільні вакансії для інвалідів на підприємстві відповідача були до 01.10.2008 року - до виконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, проте звіти Форми № 3-ПН надавалися до Дзержинського РЦЗ за березень 2008 року, тобто з боку відповідача існувало неналежне виконання підприємством відповідача норм ст.ст. 18,19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" №803-ХІІ.
В розумінні зазначених норм, ТОВ «Компанія Ротекс» зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи, направлені на працевлаштування інвалідів, а не періодично, як це робило підприємство відповідача.
За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач протиправно не вчинив всіх передбачених законодавством заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, що свідчить про наявність вини відповідача як умови настання господарсько-правової відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Статтею 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до ч.І ст.238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Стаття 218 ГК України передбачає, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії переборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позов щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 8257,45 грн. та пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій в сумі 132,00 грн. є обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.
Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Ротекс" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2009р. по справі № 2-а-38869/09/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Дюкарєва С.В.
Судді< підпис >
< підпис >Катунов В.В. Зеленський В.В.
< Список > < Текст >
Повний текст ухвали виготовлений 15.12.2009 р.