ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
про залишення позовної заяви без руху
10.02.2020Справа № 910/1467/20
Суддя Господарського суду міста Києва Нечай О.В., розглянувши
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ДХЛ Логістика (Україна)»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меді Грін Трімікс»
про стягнення 56 011,88 грн
До Господарського суду міста Києва надійшли позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДХЛ Логістика (Україна)» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меді Грін Трімікс» про стягнення заборгованості за Договором транспортного експедирування № 160Т_20180206 від 06.02.2018 у сумі 56 011,88 грн.
Суд відзначає, що позовну заяву подано без додержання вимог статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Натомість, як вбачається з позовної заяви, позивачем не зазначено жодної інформації щодо наявності або відсутності офіційної електронної адреси сторін, що є порушенням вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Так, у розрахунку суми заборгованості відповідача позивач вказує на те, що загальна сума заборгованості становить 60 436,04 грн, яка складається з 46 682,83 грн суми основного боргу, 8 078,05 грн пені, 1 235,18 грн 3 % річних, 1 172,18 грн втрат від інфляції та 3 267,80 грн 7 % від суми простроченого платежу.
При цьому, позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Меді Грін Трімікс» 46 682,83 грн основної суми боргу, 8 078,05 пені, 694,49 грн 3 % річних за несплату основної суми боргу та 556,51 грн втрат від інфляції через несплату основної суми боргу, що в сумі складає 56 011,88 грн.
Таким чином, заявлена позивачем вимога суперечить розрахунку суми заборгованості відповідача перед позивачем та вказаній у вступній частині позовної заяви ціні позову, що є порушенням п. 3 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частин 2, 4 статті 91 Господарського процесуального кодексу України письмові докази, до яких належать і документи, подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Пунктом 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003, чинних від 01.09.2003) встановлено, що відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Разом з цим, як вбачається з додатків до позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ДХЛ Логістика (Україна)», в якості «доказів» позивачем до позову додано копії документів, які не є ані оригіналами документів, ані засвідченими у встановленому законом порядку копіями документів (відмітка про засвідчення копії, яка передбачена п. 5.27 ДСТУ 4163-2003, на ксерокопіях відсутня).
Крім того, замість особистого підпису особи, яка посвідчує копію, міститься факсимільньне відтворення підпису директора Матвієнко О.М., який є фактично штампом із зображенням певного підпису фізичної особи та не може свідчити про наявність дійсної волі особи, що засвідчила ксерокопії документів долучених до позовної заяви.
Таким чином, додані до позовної заяви документи, суд не може вважати належними та допустимими доказами, в розумінні статті 91 Господарського процесуального кодексу України.
В якості доказу направлення на адресу місцезнаходження відповідача копії поданої до суду позовної заяви та доданих до неї документів позивачем до позовної заяви додано опис вкладення до поштового відправлення № 0315069330828 з оголошеною цінністю від 03.02.2020.
Відповідно до зазначеної в ньому інформації, позивач направив відповідачу «Позовну заяву ТОВ «ДХЛ Логістика (Україна)» до ТОВ «Меді Грін Трімікс» про стягнення боргу, Попередній розрахунок суми судових витрат, додатки до позовної заяви», втім, дату та номер позовної заяви, вичерпний перелік документів позивачем не зазначено, що позбавляє суд можливості перевірити та достовірно встановити факт направлення відповідачу саме позовної заяви, яка подана до суду, а не іншої, та саме доданих до позовної заяви документів.
Отже, наданий позивачем опис вкладення до поштового відправлення № 0315069330828 з оголошеною цінністю від 03.02.2020 не може вважатися належним доказом відправлення відповідачу позовної заяви та доданих до неї документів у розумінні положень Господарського процесуального кодексу України, що також є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Частиною 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищевикладене, оскільки позивачем не дотримано вимог, встановлених статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне залишити зазначену позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення допущених недоліків.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
На підставі викладеного та керуючись статтями 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ДХЛ Логістика (Україна)» без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 7 днів з дня вручення даної ухвали.
3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «ДХЛ Логістика (Україна)» спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- зазначення у позовній заяві офіційної електронної адреси сторін (у разі, якщо така інформація позивачу не відома, зробити відповідне застереження);
- зазначення у позовній заяві вірної ціни позову;
- зазначення у позовній заяві обґрунтованого розрахунку заборгованості, заявленої до стягнення з відповідача;
- подання до суду документів в оригіналах або в належним чином засвідчених копіях (у відповідності з Вимогами до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003, чинних від 01.09.2003), що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
- подання до суду опису вкладення до поштового відправлення, який підтверджує направлення на адресу місцезнаходження відповідача копії поданої до суду позовної заяви (із зазначенням номеру та дати) з вичерпним переліком документів доданих до неї.
4. Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із такою заявою.
5. Згідно з ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя О.В. Нечай