Справа № 11/2419а
"20" липня 2007 р., 15 год. 15 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Довганя К.І., при секретарі судового засідання -Захаровій А.Г., за участю представників сторін: від позивача -Касапенко Р.Д.; від відповідача -Іванов О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за адміністративним позовом малого приватного підприємства «Вегас» до державної податкової інспекції у Чигиринському районі про скасування рішення ,
Заявлено позов про скасування рішення відповідача, яким до позивача застосовано штрафні(фінансові) санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. №265/95ВР ( далі Закон 265/95ВР) в сумі 340 грн. . В обгрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що перевірка, за результатами якої було прийняте спірне рішення, була проведена з порушенням встановленого ст. 11-2 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» порядку, зокрема, без вручення позивачу направлення та копії наказу на проведення такої перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у ньому.
Відповідач проти позову заперечив, оскільки вважає, що перевірка позивача була проведена у відповідності з вимогами законодавства, а встановлене нею правопорушення позивача -доведеним. Зокрема, на думку відповідача, ненадання позивачу під розписку направлення на перевірку та копії наказу про проведення такої перевірки є підставою лише для недопущення до проведення перевірки, а враховуючи те, що позивач допустив перевіряючих до проведення перевірки, то підстав вважати її незаконною немає.
У засіданні суду представник відповідача підтримав заперечення проти позову.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
02.10.2006р. у залі гральних автоматів позивача, розташованому за адресою: вул. Комунарів, буд. 26 м. Донецьк, службовими особами державної податкової інспекції у Ворошиловградському районі м. Донецьк Ахновською А.О. та Тельною О.А., які діяли на підставі направлення на позапланову перевірку від 02.10.2007р. №1837, №1838 та наказу від 02.10.2006р. №1180 про проведення позапланової перевірки у присутності працівника позивача Сауліної М.О. була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням позивачем розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. При цьому Сауліній М.О. були надані направлення та наказ на перевірку, про що свідчить запис у акті перевірки.
Перевіркою було встановлено здійснення розрахункових операцій через не зареєстрований в установленому порядку реєстратор розрахункових операцій.
За результатами перевірки був складений акт від 02.10.2006р. №05620394/2343, на підставі якого відповідач прийняв спірне рішення від 07.03.2007р. №0000302302/0 про застосування до позивача 340грн. фінансових санкцій, передбачених п.2 ст. 17 Закону №265/95-ВР за здійснення розрахункових операцій через реєстратора розрахункових операцій що не зареєстрований в установленому Законом порядку - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивач встановлений перевіркою факт порушення не спростував.
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
У статті 11-1 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» зазначено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", є позаплановими.
Статтею 11-2 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Відповідно до пункту 1, 3 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Стаття 15 Закону №265/95-ВР здійснення контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону покладає на органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 16 Закону №265/95-ВР планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Статтею 22 Закону №265/95-ВР встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадках використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
Державна податкова інспекція у Ворошиловградському р-ні є компетентним органом щодо проведення позапланових перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог Закону №265/95-ВР, а відповідач - щодо застосування передбачених цим Законом фінансових санкцій.
Встановлений перевіркою факт порушення позивачем вимог п. 5 ст. 3 Закону №265/95-ВР є доведеним.
Сам факт невручення позивачу під розписку копії наказу про проведення позапланової перевірки при фактичному допуску до її проведення не має наслідком визнання незаконним застосованих відповідачем до позивача за результатами такої перевірки фінансових санкцій.
За таких обставин адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.160,161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя К.І.Довгань