Березівський районний суд Одеської області
13.01.2020
Справа № 494/1196/19
Провадження № 3/494/1/20
13 січня 2020 року Суддя Березівського районного суду Одеської області Дєтков О.Я., розглянувши в залі суду м.Березівка Одеської області матеріали справи, які надійшли від Березівського ВП Лиманського ВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_2 відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 13 жовтня 2019 року, складеним Березівським ВП Лиманського ВП ГУНП в Одеській області, притягується до адміністративної відповідальності ч.1 ст.130 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що провадження у справі відповідно до вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП України у зв'язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності, визначеного ст.38 КУпАП, і неможливістю накладення адміністративного стягнення підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до ст.245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно забезпечуватись у точній відповідності з законом, зокрема, заборонено відступати від встановлених законом матеріальних і процесуальних адміністративно-правових норм.
Згідно із зазначеними приписами, підставою для провадження в справах про адміністративне правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення, який засвідчує факти неправомірних дій, є одним із основних джерел доказів (ст.ст.254, 256 КУпАП) і складається уповноваженими на те особами, перелік яких міститься у ст.255 КУпАП.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення слідує, що 13 жовтня 2019 року о 23:20 год. ОСОБА_2 в с. Степанівка Березівського району Одеської області керував мопедом Сузукі без державного номера з явними ознаками алкогольного с'яніння, а саме різкий запах з порожнини рота, нестійка хода, від продуву алкотестера та проходження медичного огляду відмовився в присутності понятих, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, вчинив правопорушення, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП.
Адміністративне правопорушення було скоєно 13 жовтня 2019 року.
Згідно ч.3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164 14, 212 15, 212 21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
У зв'язку з тим, що правопорушення було вчинено у жовтні 2019 року, строк притягнення особи до адміністративної відповідальності сплинув.
Правовим наслідком закінчення цього строку є неможливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинене нею діяння. В цьому разі провадження не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю на підставі вищенаведеної норми закону.
Чіткої вказівки на те, чи необхідно судді встановлювати відсутність чи наявність вини особи, якщо строки накладення адміністративного стягнення закінчились, чинне законодавство України не містить.
Так, у справі про адміністративне правопорушення суд має право відповідно до ст.284 КУпАП ухвалювати одну з таких постанов: а) про накладення адміністративного стягнення; б) про застосування заходів впливу, передбачених ст.241 КУпАП; в) про закриття справи.
Тобто, закриття справи неможливо поєднати із накладенням адміністративного стягнення чи застосуванням заходів впливу, а спливом строку накладення адміністративного стягнення, суд не має права з'ясовувати обставини скоєння правопорушення та визнавати особу винною, чи визнавати її невинуватою у скоєнні адміністративного правопорушення. Суд не має права з'ясовувати обставини скоєння правопорушення та визнавати особу винною чи невинуватою, обставини, що виключають провадження у справі, унеможливлюють встановлення суспільної небезпечності (шкідливості) діяння, протиправності, карності, вини особи, тощо.
Завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення, як випливає зі ст.245 КУпАП, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Кодекс України про адміністративні правопорушення чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Отже, після виключення провадження, унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність у суду необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження.
На підставі наведеного, для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП достатньо встановити: 1) вид правопорушення, наявність щодо нього спеціального законодавства, 2) момент вчинення (виявлення) правопорушення; 3) строк, що сплив з моменту вчинення (виявлення) правопорушення до моменту розгляду справи судом.
Таким чином, проведений аналіз законодавства України, підтверджує, що встановлення судом вини чи невинуватості особи у справах про адміністративні правопорушення в разі, якщо ухвалюється рішення про закриття провадження у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, не є виправданим.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.283-285 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який обвинувачувався у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої розглянута справа, або її законним представником - протягом десяти днів з дня отримання її копії, шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Березівський районний суд Одеської області.
Суддя: