Постанова від 02.07.2007 по справі 11/1678а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 11/1678а

"02" липня 2007 р., 10 год. 00 хв. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Довганя К.І., при секретарі судового засідання -Анастас»євій Л.В., за участю представників сторін: від позивача -Юрченко Т.Д., Литвиненко А.Л. за довіреностями; від відповідача -Омельченко І.В. Поліщук В.В. за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Жашківський маслозавод» до державної податкової інспекції у Жашківському районі про визнання не дійсними податкових повідомлень-рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено адміністративний позов про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень відповідача від 31.10.2006р. №0000422351/0, за яким позивачу було зменшено суму податку на додану вартість, заявленого до відшкодування з бюджету за червень 2006 р. на 55228,23 грн., від 07.12.2006 р. №0000452351/0 за яким позивачу було зменшено суму податку на додану вартість, заявленого до відшкодування з бюджету за липень 2006 р. на 42715,96 грн.

В обґрунтування позову позивач вказав на невідповідність спірних податкових повідомлень-рішень вимогам законодавства, оскільки вони прийняті за результатами перевірок, здійснених посадовими особами відповідача в ході яких останні дійшли помилкових висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства. Зокрема, позивач вважає безпідставним висновок перевіряючих про неправильний розрахунок коефіцієнту розподілу податкового кредиту та податкових зобов'язань між бюджетною та дотаційною податковими деклараціями з ПДВ.

У засіданні суду представники позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.

Відповідач у відзиві на позов та його представники у судовому засідані проти позову заперечили та на противагу позивачу вважають спірні податкові повідомлення-рішення такими, що відповідають вимогам законодавства.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

ДПІ у Жашківському районі(відповідач у справі) проведено позапланову документальну перевірку з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень місяць 2006 року відповідно до затвердженого плану перевірки, за результатами якої було складено акт від 25.10.2006 р. №113/23-01/00447793.

Перевіркою було встановлено наступне.

Для виробництва основних видів продукції, а саме сухого молока знежиреного, казеїну технічного, масла -'Селянського" моноліт, масла "Селянського" фасованого, суміші рослинно-вершковоі товариство використовує сировину ( молоко, відвійки, та суміш рослинно-вершкову) яку закуповує як у сільгоспвиробників так і в посередників. В процесі господарської діяльності окремий облік матеріальних витрат і доходів, у визначених законодавством показниках не ведеться як бухгалтерський так і податковий.

В травні місяці 2006 року ВАТ ''Жашківський маслозавод" закупив 2129747кг. молока на суму 1438020,00 грн. без ПДВ та 6294639 кг відвійок на суму 1938145,01грн. без ПДВ, з них у сільськогосподарського виробника заготовлено 1049871кг. молока на суму 631370,07 грн.

Відповідно даних податкових накладних, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних та даних податкових декларацій з ПДВ за травень 2006 року загальне податкове зобов'язання становило 1014966,66 та податковий кредит 927831,54 грн., з нього придбання матеріалів, робіт та послуг 401262,97 грн.

Перевіряючими зроблено висновок про невірний розрахунок позивачем коефіцієнту розподілу податкового кредиту та податкових зобов'язань між бюджетною та дотаційною податковими деклараціями з ПДВ. Так, на думку перевіряючих такий коефіцієнт слід визначати виходячи з питомої ваги вартості заготовленого молока у сільськогосподарського виробника до загальної вартості заготовленої сировини а не у кількісних показниках, як це зроблено позивачем.

Перевіряючими було здійснено розрахунок у названий вище спосіб.

З даного розрахунку вбачається що такий коефіцієнт становить в травні 2006 р. 18,7% (3376165,01/631370 * 100). Таким чином розподіл податкового зобов'язання з реалізованої молочної продукції розподіляється до декларації загальної - 825167,89 грн. (1014966,66 *81,3 / 100) та до скороченої - 189798,77 грн.(1014966,66 * 18.7 / 100). Розподіл придбаних послуг, матеріалів та обладнання які включені до податкового кредиту розподіляється до декларації загальної - 326145,52 грн. (401163,00 *81,3 / 100) та до скороченої - 75017,48 грн. 401 163,00* 18.7 / 100)

Виходячи з названого вище розрахунку перевіряючя дійшли висновку про завищення позивачем сум ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на суму 55228,23 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомленя-рішеня від 31.10.2006р. №0000422351/0, за яким позивачу було зменшено суму податку на додану вартість, заявленого до відшкодування з бюджету за червень 2006 р. на 55228,23 грн.,

Відповідачем проведено позапланову документальну перевірку з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень, серпень місяці 2006 року відповідно до затвердженого плану перевірки, за результатами якої було складено акт від 27.11.2006 р. №173/23-01/00447793.

Перевіркою було встановлено наступне.

В червні місяці 2006 року ЗАГ "Жашківський маслозавод" закупив 2770397кг. молока на суму 1222265,80 грн. без ПДВ та 6042432 кг. відвійок на суму 1857059,62 грн. без ПДВ, з них у сільськогосподарського виробника заготовлено 1104385кг. молока на суму 657763,50 грн.

Відповідно даних податкових накладних, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних та даних податкових декларацій з ПДВ за червень 2006 року загальне податкове зобов'язання становило 1001503,20 грн. та податковий кредит 894999,46 грн., з нього придбання матеріалів, робіт та послуг 300167 грн..

Перевіряючими зроблено висновок про невірний розрахунок позивачем коефіцієнту розподілу податкового кредиту та податкових зобов'язань між бюджетною та дотаційною податковими деклараціями з ПДВ. Так, на думку перевіряючих такий коефіцієнт слід визначати виходячи з питомої ваги вартості заготовленого молока у сільськогосподарського виробника до загальної вартості заготовленої сировини а не у кількісних показниках, як це зроблено позивачем.

Перевіряючими було здійснено розрахунок у названий вище спосіб.

З даного розрахунку вбачається що такий коефіцієнт становить в червні 2006 р. 21,4% (657763,50/3079325,42* 100). Таким чином, розподіл податкового зобов'язання з реалізованої молочної продукції розподіляється до декларації загальної 787181,51 грн (1001503.20 *73,5 / 100) та до скороченої - 214321,68 грн.(1001503,2*18,7/100). Розподіл придбаних послуг, матеріалів та обладнання які включені до податкового кредиту розподіляється до декларації загальної - 235931,26 грн (300167*78/)/ 100) та до скороченої-64235,74 грн. (300167* 21,4/100).

Виходячи з названого вище розрахунку перевіряючя дійшли висновку про завищення позивачем сум ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню в липні 2006 р. на суму 42715,96 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішеня від 07.12.2006 р. №0000452351/0 за яким позивачу було зменшено суму податку на додану вартість, заявленого до відшкодування з бюджету за липень 2006 р. на 42715,96 грн.

Відповідно до 7.7.1. Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. №168/97-ВР(далі Закон «Про ПДВ» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

7.7.2. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Ст. 11.21 Закону «Про ПДВ» передбачає, що до 1 січня 2004 року сума податку на додану вартість, що повинна сплануватися до бюджету переробними підприємствами у всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським тоївгровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Дія ст. 11.21 продовжена до 1 січня 2007 року - згідно із Законом України від 18.10.2005 р. N 2987-1У.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі»№805 від 12.05.99р. переробні підприємства за результати ми діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік молока, молочної продукції, м'яса, м'ясопродуктів виготовлених з проданих сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, та окремий облік іншої продукції. За результатами окремого обліку продукції, виготовленої з проданих сільськогосподарськими товаровиробниками молока, та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредитуг які виникають у зв'язку з переробкою та продажем такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку па додану вартість _ порядку і в строки, визначені цим Законом, з урахуванням нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації. Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його окремий рахунок. Переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний податковий період подає як підтвердження сплати сум податку перелік платіжних доручень щ фактично зараховані на окремий рахунок кошти і виписку банку з окремого рахунка.

Вищезазначений Порядок у 2006 році не діяв, однак позивач подавав дві податкові декларації за травень, червень, липень 2006р. - дотаційну та бюджетну.

Відповідно до Листа Державної податкової адміністрації України №1399/7/15-3317 від 28.01.2003р. Для визначення витрат, сум податкових зобов»язань та податкового кредиту розраховується коефіцієнт, який дорівнює частці молока, закупленого у сільськогосподарських товаровиробників за нульовою та повною ставкою ПДВ у загальному обсязі молока, придбаного у всіх категорій постачальників.

Шляхом застосування зазначеного коефіцієнта до загального обсягу витрат на переробку молока, закупленого у всіх категорій платників, та до загальної суми податкового кредиту з ПДВ визначається сума витрат на переробку молока, зданого сільськогосподарськими товаровиробниками, розмір податкових зобов»язань та сума податкового кредиту, що відображаються у спеціальній декларації.

Аналіз наведеного вище законодавства свідчить про те, що для формування показників податкового обліку по податку на додану вартість, а саме податкового зобов'язання та податкового кредиту законодавством передбачені застосування показників у вартісному виразі, а в не кількісному.

За таких обставин розрахунок позивачем коефіцієнту для визначення витрат, сум податкових зобов'язань та податкового кредиту виходячи з кількісних показників питомої частки молока, закупленого у сільськогосподарського товаровиробника, приписам наведеного вище законодавства не відповідає.

За таких обставин суд вважає, що відповідач у відповідності до вимог ст. 71 КАС України довів, що прийняті ним рішення є правомірними а тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у адміністративному позові повністю.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Довгань К.І.