вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"28" січня 2020 р. м.Київ Справа№ 927/788/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Яковлєва М.Л.
суддів: Куксова В.В.
Шаптали Є.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Майданевич Г.А.
за участю представників учасників справи згідно протоколу судового засідання від 28.01.2020 року у справі №927/788/19 (в матеріалах справи).
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області
на рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019, повний текст якого складено та підписано 15.11.2019
у справі №927/788/19 (суддя Фетисова І.А.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СГТ Співдружність»
до 1. Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області 2. Селянсько - фермерського господарства «Добробут»
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Державний реєстратор Гончарівської селищної ради Чернігівського району
про визнання недійсним рішення Бобровицької міської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування державної реєстрації права оренди.
У вересні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СГТ Співдружність» (далі-позивач) звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовною заявою до Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (далі-відповідач 1) та Селянсько - фермерського господарства «Добробут» (далі-відповідач 2), в якій просить визнати недійсним рішення Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області від 24.04.2019 року № 766-18/VII "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду СФГ "Добробут" для ведення фермерського господарства (01.02) площею 53,2329 га"; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га, укладений 2019 року між СФГ "Добробут" та Бобровицькою міською радою Бобровицького району Чернігівської області; скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про інше речове право (право оренди СФГ "Добробут" на земельну ділянку кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га) за номером 31680798 від 21.05.2019 року, внесений державним реєстратором Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області Симоненко Оленою Анатоліївною, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 47007310 від 23.05.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на передачу Бобровицькою міською радою земельної ділянки кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га в оренду СФГ "Добробут" з порушенням законодавства, а саме без проведення земельних торгів.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019 у справі №927/788/19 позов задоволено в повному обсязі.
Визнано недійсним рішення Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області від 24.04.2019 року №766-18/VII "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду СФГ "Добробут" для ведення фермерського господарства площею 53,2329 га".
Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га, укладений 2019 року між СФГ "Добробут" та Бобровицькою міською радою Бобровицького району Чернігівської області.
Скасовано запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про інше речове право (право оренди СФГ "Добробут" на земельну ділянку кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га) за номером 31680798 від 21.05.2019 року, внесений державним реєстратором Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області Симоненко Оленою Анатоліївною, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 47007310 від 23.05.2019 року.
Стягнуто з Бобровицької міської ради Чернігівської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СГТ СПІВДРУЖНІСТЬ" 2881,50 грн судового збору.
Стягнуто з Селянсько-фермерського господарства "Добробут" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СГТ СПІВДРУЖНІСТЬ" 2881,50 грн судового збору.
Приймаючи зазначене судове рішення суд першої інстанції вказав на те, що позивачем доведено обґрунтованість підстав на які він посилається заявляючи свої позовні вимоги.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Бобровицька міська рада Бобровицького району Чернігівської області звернулась з апеляційною скаргою, у якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019 у справі №927/788/19 та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги скаржник посилається на те, що оскаржуване судове рішення є необґрунтованим, прийняте з неповним з'ясуванням та за недоведеності обставин, що мають значення для справи, а також з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, скаржник посилається на те, що він діяв в межах та у відповідності до вимог законодавства України, а також прийняте рішення "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду СФГ "Добробут" для ведення фермерського господарства площею 53,2329 га" жодним чином не порушує прав позивача.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №927/788/19 передано на розгляд колегії суддів у складі: Яковлєв М.Л. - головуючий суддя; судді - Куксов В.В., Шаптала Є.Ю.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 21.12.2019 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019 у справі №927/788/19; розгляд апеляційної скарги Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019 у справі №927/788/19 призначено на 28.01.20 о 11:00 год.; встановлено строк всім учасникам справи для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.
23.01.2020 через відділ документального забезпечення Північного апеляційного господарського суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін, як таке, що прийнято у повній відповідності до вимог законодавства України.
Інші учасники справи не скористалися своїм правом згідно ч.1 ст.263 ГПК України та не надали суду відзивів на апеляційну скаргу, що згідно ч.3 ст.263 ГПК не перешкоджає перегляду оскаржуваного судового рішення.
Відповідачі та третя особа наданим їм процесуальним правом не скористалися та у судове засідання, яке відбулося 28.01.2020, не з'явились, своїх повноважних представників не направили, про причини своєї неявки суд не повідомили. При цьому, судом апеляційної інстанції було вчинено всі дії з метою належного повідомленні їх про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
Пунктом 1 частини 3 статті 202 ГПК України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У відповідності до п.12 ст.270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи те, що матеріали справи містять докази повідомлення всіх учасників судового процесу про дату, час та місце судового засідання, явка учасників справи не визнавалась обов'язковою, а також нез'явлення їх не перешкоджає вирішенню спору, колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутності вказаних вище учасників справи.
28.01.2020 в судовому засіданні представник позивача заперечив проти вимог апеляційної скарги та підтримав доводи викладенні у відзиві на апеляційну скаргу.
Згідно із ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду першої інстанції, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване судове рішення не підлягає скасуванню чи зміні, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 05.12.2000 Петрівською сільською радою народних депутатів був виданий Державний акт на право постійного користування землею громадянину України ОСОБА_3 серія ІІ - ЧН № 008361 , відповідно до якого останньому на підставі рішення виконкому Петрівської сільської ради народних депутатів Бобровицького району Чернігівської області від 16.08.2000 № 37 надано у постійне користування земельну ділянку площею 53,2 га. Землю надано для ведення селянського (фермерського) господарства.
Як вбачається з Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №483571, 08.12.2000 було проведено державну реєстрацію Селянсько-фермерського господарства «Добробут» (ідентифікаційний код 31000744, місце знаходження: 17454 Чернігівська область, Бобровицький район, с. Петрівка, вул. Андрія Близнюка, 35).
У відповідності до ч.1 ст.5 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» (в редакції чинній станом на 05.12.2000) громадяни, які виявили бажання вести селянське (фермерське) господарство (включаючи тих, хто переїздить з іншої місцевості), для одержання земельної ділянки у власність або користування, в тому числі в оренду, подають до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки заяву, підписану головою створюваного селянського (фермерського) господарства. Нормою ст.9 цього Закону визначено, що після одержання Державного акта на право приватної власності на землю, Державного акта на право постійного користування землею або укладення договору на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство підлягає у 30-денний термін державній реєстрації у Раді народних депутатів, що передала у власність чи надала у користування земельну ділянку.
Таким чином, громадянином ОСОБА_2 було використано право на отримання в користування земельної ділянки 53,2329 га за цільовим призначенням для ведення селянського (фермерського) господарства за адресом: Чернігівська обл., Бобровицький район, с/рада Петрівська, та вчинені дії щодо державної реєстрації фермерського господарства «Добробут».
Рішенням Бобровицької міської ради №766-18/VII від 24.04.2019 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду селянсько-фермерському господарству «Добробут» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (Петрівський Старостинський округ)» вирішено: 1.Затвердити селянсько-фермерському господарству «Добробут» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства (код КВЦПЗ 01.02), що знаходиться на території Бобровицької міської ради за межами с. Петрівка (Петрівський Старостинський округ); 2.Надати селянсько-фермерському господарству «Добробут», що знаходиться за адресою 17454 Чернігівська обл., Бобровицький район, с. Петрівка в оренду терміном на 10 років земельну ділянку, площею 53,2329 га для ведення фермерського господарства (код КВЦПЗ 01.02), що знаходиться на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області за межами с. Петрівка ( Петрівський Старостинський округ) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки - для ведення фермерського господарства, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.04.2019 за умови виконання пункту 5 цього рішення; 3.Встановити орендну плату за користування земельною ділянкою в грошовій формі в розмірі 12 % нормативної грошової оцінки, що складає 212961,16 грн в рік; 4.Право оренди на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права; 5.Зобов'язати селянсько-фермерське господарство «Добробут» виконувати обов'язки землекористувача земельної ділянки відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України; у місячний термін забезпечити укладання договору оренди землі та проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки; забезпечити вільний доступ для прокладання нових, реконструкції та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки.
10.05.2019 між Бобровицькою міською радою, як орендодавцем, та Селянсько-фермерським господарством «Добробут», як орендарем, був укладений договір оренди землі (далі-Договір), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення Бобровицької міської ради від 24.04.2019 з кадастровим номером 7420686000:04:000:0005 для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами селами Петрівка на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області.
Відповідно до п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 53,2329 га, у тому числі ріллі 49,9996 га, болота низинні 3,2333 га.
Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату його укладення становить 1 774 676,37 грн.
Згідно із п.8 Договору його укладено на 10 років з урахуванням ротації культур до 10.05.2029.
У відповідності до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі безготівково, у розмірі 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щомісячно в розмірі 1/12 від загальної суми. Станом на момент укладення цього договору сума орендної плати, що вноситься орендарем за використання земельної ділянки, складає 212 961,16 грн за рік.
Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 1/12 від загальної суми не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а в разі визначення податковим законодавством інших строків (періодів) внесення плати за землю, - відповідно до вимог (п.11 Договору).
Згідно із п.15 Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
Факт укладення Договору з відповідачем 2 на земельну ділянку з кадастровим номером 7420686000:04:000:0005, яка була передана громадянину ОСОБА_3 в користування по Державному акту про право постійного користування землею серії ІІ-ЧН № 008361 сторонами не заперечується та визнається.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до Бобровицької міської ради з листом №89 від 02.05.2019, яким повідомив що йому стало відомо що рішеннями сесій Бобровицької міської ради Селянсько-фермерському господарству «Добробут» надано дозволи на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) з метою подальшої передачі їх в користування на умовах оренди, а саме щодо земельної ділянки кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га, яка знаходиться за межами села Петрівка Бобровицького району Чернігівської області. Також, оскільки відповідно до ч.2 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, він просив надати інформації про дату, час та місце проведення таких земельних торгів для реалізації права ТОВ «СГТ СПІВДРУЖНІСТЬ» щодо участі у таких земельних торгах, а саме з продажу прав оренди на земельну ділянку для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га, яка знаходиться за межами села Петрівка Бобровицького району Чернігівської області.
Таким чином, позивачем висловлено намір про участь в земельних торгах на право оренди спірною земельною ділянкою.
В свою чергу, Бобровицька міська рада у відповіді на лист позивача повідомила, що земельна ділянка з кадастровий номер 7420686000:04:000:0005 площею 53,2329 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Петрівка Бобровицького району Чернігівської області, на даний час перебуває у користуванні Селянсько-фермерського господарства «Добробут». Об'єктом земельних торгів (аукціону) є земельні ділянки комунальної власності, розташовані на території Бобровицької міської ради, які (або права на які) за рішенням міської ради підлягають продажу. Ділянки (або права на які), що можуть бути проданими на земельних торгах, мають бути не наданими у власність або користування громадянам та юридичним особам та на використання яких, відповідно до законодавства не встановлені обмеження, що можуть бути перепонами для їх відчуження. Рішення міської ради про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на (місцевості), на яку в листі посилається позивач, не є підставою для проведення земельних торгів (аукціону) (лист №03-12/982 від 03.06.2009).
Стаття 123 Земельного кодексу України врегульовує загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в тих випадках, коли згідно із законом земельні торги не проводяться.
Відносини, пов'язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Законом України «Про фермерське господарство» та іншими нормативно-правовими актами України. У таких правовідносинах Закон України «Про фермерське господарство» є спеціальним нормативно-правовим актом.
У ст. 124 Земельного кодексу України передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду та визначено наступне. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.2, 3 ст. 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним ч.2, 3 ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
У відповідності до ст.135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених ч. 2 і 3 ст. 134 цього Кодексу. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі. Також, у ст.134 Земельного кодексу України визначено обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах), крім надання земельних ділянок в інших випадках, визначених законом, а також якщо земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених ст. 34 (земельні ділянки особистих селянських господарств), ст. 36 (земельні ділянки для городництва) та ст. 121 (для ведення фермерського господарства) цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Отже, з викладені правові норми свідчать, для передачі землі в оренду для фермерських господарств не передбачено конкурентної процедури земельних торгів, яка є обов'язковою в інших випадках.
Вказане узгоджується з правовою позицією, яка викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 620/371/17 від 11.09.2019.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Відповідно до ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно із ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно із ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів (ч.1 ст.135 ЗК України).
Відповідно до ч.5 ст.137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Конституція України та закони України не передбачають права органу державної влади або місцевого самоврядування на недотримання встановлених імперативних норм через відсутність встановленого порядку переоформлення права постійного користування на право оренди, про що зазначають відповідачі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що фізичною-особою громадянином ОСОБА_3 у 2000 році було використано право на отримання земельної ділянки в постійне користування для ведення фермерського господарства та видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. В той же час, чинне законодавство не містить приписів в такий же спосіб отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства юридичною особою, навіть для використання фермерським господарством , без проведення аукціону, оскільки зі змісту ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» таке право належить громадянину, а не юридичній особі. При цьому, можливість отримання юридичною особою - фермерським господарством земельної ділянки без проведення аукціону приписи ст.7 зазначеного Закону взагалі не містять.
За наведених обставин, доводи позивача про необхідність проведення аукціону розпорядником земель у наданні такої землі в оренду юридичній особі - відповідачу 2 є обґрунтованими.
Сам факт не проведення аукціону підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачами, а тому при винесенні оспорюваного рішення Бобровицької міської ради № 766-18/VII від 24.04.2019 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду селянсько-фермерському господарству «Добробут» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (Петрівський старостинський округ)», відповідачем 1 порушено, встановлену Законом України « Про оренду землі» та Земельним кодексом України процедуру.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що отримання відповідачем 2 земельної ділянки в оренду, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам ст.124 Земельного кодексу України та є підставою для визнання спірного рішення недійсним.
Більше того, матеріали справи не містять доказів визнання нечинним або недійсним Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЧН № 008361 виданого громадянину України ОСОБА_3 , з усних пояснень відповідача 1 рішення про визнання недійсним Державного акту не приймалось.
З огляду на що, рішення Бобровицької міської ради підлягає визнанню недійсним, як таке, що прийнято з порушенням чинного законодавства щодо передачі земель в оренду відповідачу 2 без проведення аукціону.
Частинами 1 та 5 статті 203 Цивільного кодексу України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із ч.ч.1,5 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою.
Таким чином, оскільки наслідком прийнятого з порушенням законодавства рішення Бобровицької міської ради №766-18/VII від 24.04.2019 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду селянсько-фермерському господарству «Добробут» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (Петрівський старостинський округ)» стало укладення Договору оренди від 10.05.2019 між Бобровицькою міською радою та Селянсько-фермерським господарством «Добробут», колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання його недійсним.
Крім того, оскільки вимога про скасування державної реєстрації про інше речове право (право оренди СФГ "Добробут" на земельну ділянку кадастровий номер 7420686000:04:000:0005, загальною площею 53,2329 га) за номером 31680798 від 21.05.2019 року, фактично є похідною від вимог про визнання рішення Бобровицької міської ради №766-18/VII від 24.04.2019 та Договору оренди від 10.05.2019, то в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.
Твердження скаржника про те, що необхідність переоформлення права оренди спірної земельної ділянки була зумовлена п.6 Перехідних положень Земельного кодексу України яким передбачено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них, колегіє суддів відхиляються з огляду на втрату чинності цього пункту, відповідно до Рішення N 5-рп/2005 Конституційного Суду України від 22.09.2005.
Доводи скаржника про те, що прийняте рішення "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду СФГ "Добробут" для ведення фермерського господарства площею 53,2329 га" жодним чином не порушує прав позивача, колегією суддів також відхиляються з огляду на наступне.
Статтею 16 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання правочину недійсним; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
В силу положень ч.1 ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Таким чином, якщо правовий акт індивідуальної дії органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси територіальних громад чи окремих осіб, він може бути скасований в судовому порядку.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач є сільськогосподарським товаровиробником з місцем реєстрації с.Петрівське Бобровицького району Чернігівської області. Тобто, позивачем здійснюється господарська діяльність в межах адміністративно-територіального устрою до якого входить спірна земельна ділянка, а саме Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (Петрівський старостинський округ).
Як зазначалося вище, позивачем було висловлено в листі від 02.05.2019 адресованому відповідачу 1 намір взяти участь в земельних торгах на право оренди спірної земельної ділянки, що в свою чергу свідчить про законний інтерес позивача в отриманні такого права на земельну ділянку. Проте, внаслідок порушення процедури передачі в оренду земельної ділянки відповідачем 1 відповідачу 2 на підставі прийнятого рішення без проведення аукціону свідчить про порушення охоронюваного законом інтересу позивача, оскільки він був зацікавлений в отриманні земельної ділянки, що є предметом оспорюваного договору, про що подавав у орган місцевого самоврядування відповідну заяву.
Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту про визнання недійсними рішення, визнанням недійсним договору оренди земельної ділянки забезпечує реальний захист охоронюваного законом інтересу позивача.
Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказів, які б спростовували вище встановлені та зазначені судом обставини, учасниками справи не надано.
Порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права колегією суддів під час перегляду справи не встановлено.
Інші доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються вищевикладеним та матеріалами справи. Також, відсутні підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення в розумінні ст.277 ГПК України з викладених в апеляційній скарзі обставин.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла до висновку про те, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає законодавству та матеріалам справи, а тому відсутні підстави для його скасування чи зміни. Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційних скарг.
Судові витрати (судовий збір) на підставі ст.129 ГПК України покладаються на скаржника.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 252, 269, 270, 273, 275, 276, 281-285 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд, -
1.Апеляційну скаргу Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019 у справі №927/788/19 залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.11.2019 у справі №927/788/19 залишити без змін.
3.Судові витрати зі сплати судового збору покласти на Бобровицьку міську раду Бобровицького району Чернігівської області.
4.Матеріали справи №927/788/19 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст судового рішення складено 06.02.2020.
Головуючий суддя М.Л. Яковлєв
Судді В.В. Куксов
Є.Ю. Шаптала