Ухвала від 23.08.2013 по справі 308/12860/13-а

(в порядку письмового провадження)

Справа № 712/13783/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.08.2013 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Монич О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративний позов ОСОБА_1 Івана Ілліча до Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді на незаконні дії правління Пенсійного фонду, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду, в порядку адміністративного судочинства, з зазначеною позовною заявою мотивуючи її тим, що 06 травня 2011 року відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28 травня 2008 року, ОСОБА_2 , подав необхідні документи до управління Пенсійного Фонду України в м. Ужгороді з приводу перерахунку його пенсії. У заяві просив перерахувати пенсію з урахуванням стажу роботи та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, оскільки після попереднього перерахунку пенсії пропрацював передбачених 24 місяці страхового стажу.

Звертаючись з новою черговою заявою до управління ПФУ в м. Ужгороді про проведення перерахунку пенсії у 2013 році, йому стало відомо, що при здійсненні вищезазначеного перерахунку органом Пенсійного фонду було обчислено пенсію виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91), а не за 2010 рік (1982,63), який передував року перерахунку пенсії.

При цьому, Міністерство праці та соціальної політики України та Пенсійний Фонд України спільним листом від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 в порушення постанови Кабінету Міністрів України № 530 внесли нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсій у 2008 році і зобов'язали органи Пенсійного фонду на місцях проводити перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України не за попередній рік, який передує року звернення за перерахунком, як це передбачалось законодавчими актами, а за 2007 рік (1197,17 грн.), чим істотно обмежено соціальні права громадян.

Законодавче положення в даному встановлює порядок, згідно якого при черговому перерахунку береться показник середньої заробітної плати по Україні за календарний рік, що передує року проведення перерахунку. Відтак до перерахунку пенсійних виплат позивача у 2011 році повинен був застосовуватись показник середньої заробітної плати саме за 2010 рік (1982,63 грн.). Така ж норма передбачається постановою> Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (розділ 11, підпункт 3).

Всупереч наведених вимог законодавства, діючи з порушенням ст. 19 Конституції України відповідач без жодних на те правових підстав, взяв при перерахунку пенсії позивача показник середньої заробітної плати не за 2010, а за 2007 рік (1197,91 грн.), що призвело до суттєвого зменшення належних позивачу щомісячних пенсійних виплат .

Просить суд визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у м. Ужгороді Закарпатської області та зобов'язати відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.05.2011 року відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” з урахуванням середнього заробітку по України для призначення і перерахунку пенсії, що передує року здійснення перерахунку, тобто виходячи з показника - 1982,63 грн. та забезпечити виплату заборгованих сум за відповідний період.

Позивач в судове засідання не з'явився, надіславши 23 серпня 2013 року на адресу суду заяву відповідно до якої позовні вимоги підтримує повністю та просить суд розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення відповідно до яких проти задоволення позову заперечує та пояснює, що з 01.05.2011 р. позивачу було проведено черговий перерахунок його пенсійної виплати на підставі ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Вимога позивача суперечить положенням чинного пенсійного законодавства оскільки перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону. Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б” підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008. Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Також вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви.

Дослідивши матеріали справи, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається, з матеріалів справи 06 травня 2011 року відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28 травня 2008 року, ОСОБА_2 , подав необхідні документи до управління Пенсійного Фонду України в м. Ужгороді з приводу перерахунку його пенсії. У заяві просив перерахувати пенсію з урахуванням стажу роботи та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, оскільки після попереднього перерахунку пенсії пропрацював передбачених 24 місяці страхового стажу.

Однак при здійсненні вищезазначеного перерахунку органом Пенсійного фонду було обчислено пенсію виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91), а не за 2010 рік (1982,63), який передував року перерахунку пенсії.

Міністерство праці та соціальної політики України та Пенсійний Фонд України спільним листом від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 в порушення постанови Кабінету Міністрів України № 530 внесли нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсій у 2008 році і зобов'язали органи Пенсійного фонду на місцях проводити перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України не за попередній рік, який передує року звернення за перерахунком, як це передбачалось законодавчими актами, а за 2007 рік (1197,17 грн.), чим істотно обмежено соціальні права громадян.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (у редакції Закону діючого на час виникнення спірних правовідносин), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Отже при черговому перерахунку береться показник середньої заробітної плати по Україні за календарний рік, що передує року проведення перерахунку. Відтак до перерахунку пенсійних виплат позивача у 2011 році повинен був застосовуватись показник середньої заробітної плати саме за 2010 рік (1982,63 грн.). Така ж норма передбачається постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (розділ 11, підпункт 3).

На підставі наведеного суд рахує позов обґрунтований та таких, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 99, 100, 158, 159, 160, 163, 185, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді на незаконні дії правління Пенсійного фонду - задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.50.2011 року відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року здійснення перерахунку, тобто виходячи з показника 1982,63 грн. та забезпечення виплату заборгованих сум за відповідний період.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Монич О.В.