Рішення від 06.02.2020 по справі 501/3645/19

Дата документу 06.02.2020

Справа № 501/3645/19

2/501/258/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2020 року Іллічівський міський суд Одеської області в складі:

головуючої судді - Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Чорноморську Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за

позовом виконавчого комітету Чорноморської міської ради в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2

до

відповідача: ОСОБА_3

третя особа: служба у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області

предмет та підстави позову: про позбавлення батьківських прав

учасники справи - не з'явились

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача

1. Представник виконавчого комітету Чорноморської міської ради в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 (третя особа: служба у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області) про позбавлення батьківських прав, згідно якого просить суд:

- позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав щодо її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- стягнути аліменти з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на утримання її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі, передбаченому діючим законодавством України, але не менш, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до їх повноліття, на користь закладу або осіб, де будуть виховуватися діти;

- передати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 виконавчому комітету Чорноморської міської ради Одеської області як органу опіки та піклування для вирішення питання про форму їх подальшого влаштування.

2. Позов мотивований тим, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відомості про батька при реєстрації народження дітей внесено згідно з частиною 1 статті 135 Сімейного кодексу України.

08 вересня 2019 року до Чорноморського відділення поліції Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області звернулась ОСОБА_4 з повідомленням про те, що в неї, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 залишила двох малолітніх дітей і зникла та місцезнаходження її не відомо.

Інспектором ювенальної превенції Чорноморського ВП Овідіопольського ВП Маріновою Г.М. виявлені малолітні діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що складено акти органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку. Діти влаштовані до інфекційного відділення КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеської області.

11 вересня 2019 року ОСОБА_6 , яка є рідною тіткою малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулась в службу у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області із заявою, про те, що мати дітей, ОСОБА_3 майже з самого народження, своїх дітей залишала на неї та бабусю ОСОБА_7 , не займалась їх вихованням та утриманням, державну соціальну допомогу при народженні та державну соціальну допомогу одиноким матерям витрачала не на дітей, а на забезпечення своїх особистих потреб.

ОСОБА_6 мешкає разом з ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 в орендованому житлі, не має стабільного доходу, тому утримувати дітей більше не має можливості.

11 вересня 2019 року ОСОБА_7 , яка є бабусею малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулась в службу у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області із заявою, про те, що її донька, ОСОБА_3 , яка є матір'ю малолітніх дітей, з самого їх народження, залишала на неї, не займалась їх вихованням та утриманням, державну соціальну допомогу при народженні та державну соціальну допомогу одиноким матерям витрачала не на дітей, а на забезпечення своїх особистих потреб.

ОСОБА_7 мешкає разом з донькою ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_2 в орендованому житлі, не має стабільного доходу, тому утримувати дітей більше не має можливості.

Малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було поставлено на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У відповідності до Розпорядження Чорноморського міського голови від 20.09.2019 р. № 315 «Про влаштування малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в будинок дитини (тимчасово)», діти влаштовані тимчасово до КУ «Білгород-Дністровський спеціалізований будинок дитини».

За інформацією КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеської області, діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мешкали разом з матір'ю, бабусею по материнській лінії та тіткою, старшою сестрою їх матері, за адресою: АДРЕСА_2 . Догляд за дітьми переважно здійснювали бабуся та тітка. Мати періодично залишала дім на тривалий час. Діти зростали та розвивалися в несприятливих умовах (в квартирі не прибрано, діти неохайні). Бабуся періодично вживала алкоголь. Діти відвідували поліклініку і у супроводі бабусі, і у супроводі матері.

За інформацією Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні до 31.07.2019 року та отримувала на дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , щомісяця державну соціальну допомогу при народженні та державну соціальну допомогу одиноким матерям. З 01.08.2019 року виплати державних допомог зупинено згідно листа Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

За інформацією Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, родина ОСОБА_3 ,. перебувала в центрі на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах ще у 2017 році. Підстава взяття на облік - невиконання батьківських обов'язків ОСОБА_3 . Родину було взято на соціальний супровід з метою підвищення батьківського потенціалу матері. Згодом ситуація в родині нормалізувалась, але у липні 2019 року до Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звернулась бабуся дітей ОСОБА_7 із заявою про те, що її донька залишила двох малолітніх дітей, вихованням та утриманням дітей не займається, державну допомогу при народженні дітей витрачає на свої потреби.

В ході перевірки інформації факти нецільового використання коштів підтвердилися, про що була надіслана інформація до Управління соціальної політики для призупинення виплат на двох дітей.

ОСОБА_3 перебуває на диспансерному обліку у лікаря - нарколога поліклініки №1 КНП «Чорноморська лікарня» з 18.08.2015 року у зв'язку з зловживанням алкоголю.

Родина ОСОБА_3 перебуває під соціальним супроводом в Чорноморському міському центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

За інформацією Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, ОСОБА_3 на зв'язок не виходить, її місцезнаходження невідоме.

ОСОБА_3 до служби у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області не зверталась, дітьми не опікувалась.

Питання про неналежне виконання ОСОБА_3 батьківських обов'язків розглядалося на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини 18.09.2019 р., на якій були присутні ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , ОСОБА_3 на комісії присутня не була та її місцезнаходження невідомо.

Родичі малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 повідомили членам комісії, що відмовляються забирати дітей з будинку дитини в свою сім'ю, не збираються бути опікунами дітей та заперечують проти подальшого їх усиновлення громадянами України.

Тривалий час вихованням дітей, їх матеріальним забезпеченням, піклуванням про здоров'я та духовний розвиток займались тітка та бабуся малолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

У зв'язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом.

3. Відповідачка відзиву на позов не надала, була належним чином сповіщена про судовий розгляд справи.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

4. Представник позивача надав до суду заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив проводити судове засідання без його участі.

5. Представник третьої особи надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив суд задовольнити позов.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

6. Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, в зв'язку з тим, що проведення судового засідання здійснювалося без участі учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

7. Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10-11).

8. Відомості про батька при реєстрації народження дітей внесено згідно з частиною 1 статті 135 Сімейного кодексу України.

9. 08 вересня 2019 року до Чорноморського відділення поліції Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області звернулась ОСОБА_4 з повідомленням про те, що в неї, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 залишила двох малолітніх дітей і зникла та місцезнаходження її не відомо.

10. Інспектором ювенальної превенції Чорноморського ВП Овідіопольського ВП Маріновою Г.М. виявлені малолітні діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що складено акти органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку. Діти влаштовані до інфекційного відділення КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеської області, що підтверджується актами (а.с.13-14).

11. 11 вересня 2019 року ОСОБА_6 , яка є рідною тіткою малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулась в службу у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області із заявою про те, що мати дітей, ОСОБА_3 майже з самого народження, своїх дітей залишала на неї та бабусю ОСОБА_7 , не займалась їх вихованням та утриманням, державну соціальну допомогу при народженні та державну соціальну допомогу одиноким матерям витрачала не на дітей, а на забезпечення своїх особистих потреб, що підтверджується копією заяви (а.с.15).

12. ОСОБА_6 мешкає разом з ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 в орендованому житлі, не має стабільного доходу, тому утримувати дітей більше не має можливості.

13. ІНФОРМАЦІЯ_8 року ОСОБА_7 , яка є бабусею малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулась в службу у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області із заявою, про те, що її донька, ОСОБА_3 , яка є матір'ю малолітніх дітей, з самого їх народження, залишала дітей на неї, не займалась їх вихованням та утриманням, державну соціальну допомогу при народженні та державну соціальну допомогу одиноким матерям витрачала не на дітей, а на забезпечення своїх особистих потреб, що підтверджується копією заяви (а.с.16).

14. ОСОБА_7 мешкає разом з донькою ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_2 в орендованому житлі, не має стабільного доходу, тому утримувати дітей більше не має можливості.

15. Малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було поставлено на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що підтверджується копією наказу (а.с.21).

16. У відповідності до Розпорядження Чорноморського міського голови від 20.09.2019 р. № 315 «Про влаштування малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в будинок дитини (тимчасово)», діти влаштовані тимчасово до КУ «Білгород-Дністровський спеціалізований будинок дитини» (а.с.22).

17. За інформацією КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеської області, діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мешкали разом з матір'ю, бабусею по материнській лінії та тіткою, старшою сестрою їх матері, за адресою: АДРЕСА_2 . Догляд за дітьми переважно здійснювали бабуся та тітка. Мати періодично залишала дім на тривалий час. Діти зростали та розвивалися в несприятливих умовах (в квартирі не прибрано, діти неохайні). Бабуся періодично вживала алкоголь. Діти відвідували поліклініку і у супроводі бабусі, і у супроводі матері (а.с.17).

18. За інформацією Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні до 31.07.2019 року та отримувала на дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , щомісяця державну соціальну допомогу при народженні та державну соціальну допомогу одиноким матерям. З 01.08.2019 року виплати державних допомог зупинено згідно листа Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (а.с.18).

19. За інформацією Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, родина ОСОБА_3 ,. перебувала в центрі на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах ще у 2017 році. Підстава взяття на облік - невиконання батьківських обов'язків ОСОБА_3 . Родину взято на соціальний супровід з метою підвищення батьківського потенціалу матері. Згодом ситуація в родині нормалізувалась, але у липні 2019 року до Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звернулась бабуся дітей ОСОБА_7 із заявою про те, що її донька залишила двох малолітніх дітей, вихованням та утриманням дітей не займається, державну допомогу при народженні дітей витрачає на свої потреби (а.с.19-20).

20. В ході перевірки інформації факти нецільового використання коштів підтвердилися, про що була надіслана інформація до Управління соціальної політики для призупинення виплат на двох дітей.

21. ОСОБА_3 перебуває на диспансерному обліку у лікаря - нарколога поліклініки №1 КНП «Чорноморська лікарня» з 18.08.2015 року у зв'язку з зловживанням алкоголю (а.с.28).

22. Родина ОСОБА_3 перебуває під соціальним супроводом в Чорноморському міському центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (а.с.19).

23. За інформацією Чорноморського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, ОСОБА_3 на зв'язок не виходить, її місцезнаходження невідоме.

24. ОСОБА_3 до служби у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області не зверталась, дітьми не опікувалась.

25. Питання про неналежне виконання ОСОБА_3 батьківських обов'язків розглядалося на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини 18.09.2019 р., на якій були присутні ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , ОСОБА_3 на комісії присутня не була, та її місцезнаходження невідомо.

26. Родичі малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 повідомили членам комісії, що відмовляються забирати дітей з будинку дитини в свою сім'ю, не збираються бути опікунами дітей та заперечують проти подальшого їх усиновлення громадянами України.

Тривалий час вихованням дітей, їх матеріальним забезпеченням, піклуванням про здоров'я та духовний розвиток займались тітка та бабуся малолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7

27. Згідно висновку органу опіки та піклування доцільно позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав щодо її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.40-41).

ІІІ. Оцінка Суду.

А. Щодо позбавлення батьківських прав.

28. В даній ситуації Суд звертає увагу, що статтею 32 Конституції України передбачено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Сімейне життя - це особисті майнові та немайнові відносини між подружжям, іншими членами сім'ї, яке здійснюється на засадах, визначених у СК: кожна особа має право на повагу до свого сімейного життя (частина четверта статті 4); ніхто не може зазнавати втручання в його сімейне життя, крім випадків, встановлених Конституцією України (частина п'ята статті 5); регулювання сімейних відносин здійснюється з урахуванням права на таємницю особистого життя їх учасників, їхнього права на особисту свободу та недопустимості свавільного втручання у сімейне життя (частина четверта статті 7) та інше.

Неможливо визначити абсолютно всі види поведінки фізичної особи у сферах особистого та сімейного життя, оскільки особисті та сімейні права є частиною природних прав людини, які не є вичерпними‚ і реалізуються в різноманітних і динамічних відносинах майнового та немайнового характеру, стосунках, явищах, подіях тощо. Право на приватне та сімейне життя є засадничою цінністю, необхідною для повного розквіту людини в демократичному суспільстві, та розглядається як право фізичної особи на автономне буття незалежно від держави, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб (див. пункт 3.1 рішення Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012 у справі за конституційним поданням Жашківської районної ради Черкаської області щодо офіційного тлумачення положень частин першої, другої статті 32, частин другої, третьої статті 34 Конституції України).

29. Для Суду є безспірним, що в даних правовідносинах при вирішенні питання про позбавлення батьківських прав відповідачки відбувається втручання в її право на сімейне життя, яке не є абсолютним і може бути обмеженим в порядку передбаченому Конституцією України.

З іншої сторони обов'язковому дослідженню підлягає питання щодо забезпечення прав неповнолітніх дітей не розлучатися з батьками і врахування при цьому "якнайкращих інтересів дитини" (статті 1, 9 Конвенції).

30. Досліджуючи правомірність втручання в право відповідача на сімейне життя, Суд розуміючи місце Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року в сфері стандартів прав людини, вважає за необхідне звернутись до принципів викладених в статті 29 Декларації, згідно із якими:

Кожна людина має обов'язки перед суспільством, у якому тільки й можливий вільний і повний розвиток її особи.

При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.

31. Отже, в даному випадку допускається обмеження прав особи, а процедура, підстави та правові наслідки позбавлення батьківських прав передбачені нормами СК (статті 164-167).

Зокрема, відповідно до статті 164 СК батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини (пункт 2 частини першої).

Тому, для Суду є беззаперечним те, що втручання у право відповідачів має законні підстави, які є чинними протягом періоду, який розглядається.

Так само, Суд знаходить, що втручання у право відповідача спрямоване на захист „прав і свобод" малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Тобто, в даному випадку при втручанні у право відповідача вимоги статті 29 Декларації щодо законності та мети втручання дотримані.

32. Судом за обставинами справи встановлено, що відповідачка практично весь час з моменту народження дітей, їх життям не цікавиться, участі у їх вихованні не приймає, не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, зокрема: не забезпечує необхідним харчуванням, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкується з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення; не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню дітьми загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до їхнього внутрішнього світу; не створює умов для отримання ними належного виховання, що свідчить про ухилення нею від виконання своїх батьківських обов'язків. Вказані обставини, виходячи із положень статей 164-167 СК, є підставою для позбавлення батьківських прав.

33. Проте, в цій ситуації Суду залишається дослідити найважливіше і найскладніше питання наскільки позбавлення батьківських прав буде відповідати інтересам малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і чи не має в даному випадку підстав для попередження відповідачки щодо зміни свого відношення до виховання дітей без позбавлення батьківських прав (пункт 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 „Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав").

34. Отже, згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції дитина наділяється правом на те, щоб її найкращі інтереси оцінювалися і бралися до уваги в якості першочергового міркування при прийнятті в її відношенні будь-яких дій або рішень як в державній, так і в приватній сфері. Більш того, в ньому втілений один з фундаментальних принципів Конвенції.

Європейський Суд в своїй прецедентній практиці виробив дві умови, які необхідно враховувати при визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв'язків із сім'єю, крім випадків, коли сім'я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (наприклад див. пункт 100 рішення у справі „Мамчур проти України".

35. Повертаючись до обставин даної справи та оцінюючи проблему забезпечення як найкращих інтересів малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Суд підкреслює, що з огляду на те, що розлучення з батьками надає тяжкий вплив на дітей, таке розлучення повинно проводитися лише в крайньому випадку, наприклад коли існує небезпека неминучого заподіяння дитині шкоди або в інших необхідних випадках; розлучення не повинно проводитися, якщо дитина може бути огороджена від розлучення за допомогою менш радикальних заходів. Перш ніж вдатися до розлучення, держава повинна надати батькам сприяння у виконанні ними своїх батьківських обов'язків і відновити або зміцнити здатність сім'ї піклуватися про свою дитину, за винятком тих випадків, коли розлучення необхідне в інтересах захисту дитини. Матеріальна скрута не можуть служити виправданням для розлучення дитини зі своїми батьками.

В ситуації, що розглядається розлучення відповідачки з дітьми в першу чергу відбулось, ще на початку народження дітей при ініціативі відповідача, яка протягом тривалого часу не виявляла бажання вчинити будь-які дії пов'язані з відновленням свого зв'язку із дітьми. Навіть в період після проведення підготовчого судового засідання і до судового розгляду відповідачка жодним чином не продемонструвала Суду свого бажання в поновленні сімейних стосунків з дітьми і в такій ситуації на думку Суду без бажання відповідача держава позбавлена можливості посприяти їй у виконанні нею своїх батьківських обов'язків.

Також, важливим для Суду є те, що при позбавленні батьківських прав відповідачки, відносини, які склались між нею і дітьми не зміняться в бік розлучення матері з дітьми, які разом не проживають майже з самого народження.

Так само, позбавлення батьківських прав змінить ситуацію в бік поліпшення піклування про малолітніх дітей, що як наслідок буде сприяти захисту інших прав дітей.

Отже, Суд зауважує, що в даних правовідносинах позбавлення батьківських прав буде сприяти інтересам малолітніх дітей - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і в подальшому зможе гарантувати повну та ефективну реалізацію прав дітей.

36. Крім того, Суд звертає увагу, що взаємовідносини між дітьми та матір'ю склались таким чином, що діти протягом більшого періоду свого життя проживають окремо від матері, а тому в даній ситуації Судом будуть враховані "інтереси дитини" в широкому розумінні на поняття сім'ї (включаючи біологічних батьків) (стаття 5 Конвенції про права дитини).

37. Суд повторює, що важливим в даній ситуації є те, що позбавлення батьківських прав не призведе до відібрання дітей у матері, оскільки вони з нею не проживають протягом тривалого часу, так само даний захід не виключає можливість побачення матері зі своїми дітьми.

Тобто, позбавлення батьківських прав відповідача фактично не змінить тривалу існуючу ситуацію між матір'ю та дітьми.

Окремо Суд наголошує, що застосовуваний захід не є виключно безстроковим і відповідачі мають право у випадку зміни своєї поведінки на поновлення батьківських прав в порядку передбаченому СК (стаття 169) поновити себе у батьківських правах.

38. В даних правовідносинах Судом були створені передумови для дотримання процедури вирішення питання про втручання в право відповідачки в їхнє сімейне життя та при визначенні „якнайкращих інтересів дитини".

Зокрема, враховуючи складність питання, що розглядається було призначено підготовче судове засідання, в яке були викликані всі сторони, була забезпечена участь в розгляді справи органів опіки та піклування, які мали можливість перевірити умови проживання дітей, питання вирішувалось з наданням можливості відповідачці, як висловити свою думку, так змінити своє відношення до виховання дитини.

39. Отже, зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, Суд розцінює як ухилення від виховання дітей відповідачем, свідомого нехтування нею своїми обов'язками і не бажанням виконувати їх, що є підставою для позбавлення батьківських прав.

Таким чином, в даній конкретній ситуації існують виключні обставини, за яких відповідачка може бути позбавленою батьківських прав, що не суперечить статті 9 Конвенції і в такому випадку Судом на перше місце ставляться „якнайкращі інтереси дітей", оцінка яких включала в себе оцінку і знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення в даному випадку стосовно даної особи

Б . Щодо стягнення аліментів.

40. Згідно із частиною другою статті 166 СК особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Статтею 180 СК передбачений обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

У зв'язку із чим, відповідно до статті 182 СК, враховуючи стан здоров'я та матеріальне становище дітей, стан здоров'я та матеріальне становище відповідачів, Суд знаходить підстави для стягнення з відповідачки аліментів на утримання малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі, передбаченому діючим законодавством України, але не менш, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до їх повноліття, на користь закладу або осіб, де будуть виховуватися діти.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

41. За змістом статті 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, згідно платіжного доручення №6 від 28 січня 2019 року (а.с.1) позивачем сплачено 1921,00 грн. судового збору, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4, 258, 259, 263, 265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, -

УХВАЛИВ

1. Позов виконавчого комітету Чорноморської міської ради в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 (третя особа: служба у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області) про позбавлення батьківських прав - задовольнити повністю.

2. Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав щодо її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

3. Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) аліменти на утримання її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі, передбаченому діючим законодавством України, але не менш, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на користь закладу або осіб, де будуть виховуватися діти, починаючи з дня подачі позову до суду з 18 жовтня 2010 року і до досягнення молодшою дитиною повноліття до ІНФОРМАЦІЯ_9 .

4. Передати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 виконавчому комітету Чорноморської міської ради Одеської області як органу опіки та піклування для вирішення питання про форму їх подальшого влаштування

5. Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення суми платежу за один місяць, відповідно до вимог ст.430 ч.1 п.1 ЦПК України.

6. Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь виконавчого комітету Чорноморської міської ради (68003, Одеська область, м.Чорноморськ, проспект Миру, 33, РНОКПП 04057043) сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

7. Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

8. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним - процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

9. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

10. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним - процесуальним кодексом України.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Іллічівський міський суд Одеської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

11. Повний текст рішення складено 06 лютого 2020 року.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко