Іменем України
05 лютого 2020 року
м. Київ
справа №815/357/18
адміністративне провадження №К/9901/59271/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 (суддя Бжассо Н.В.) та
постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.07.2018 (колегія у складі суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В., Шеметенка Л.П.)
у справі № 815/357/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17.01.2018 у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн. без обмеження максимального розміру;
- зобов'язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивачу як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 позовні вимоги задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VII від 23.12.2015 та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
- зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. ст. 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17.01.2018 у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн. без обмеження максимального розміру.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивачу як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України.
3. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено частково:
- адміністративний позов задоволено частково.
- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року змінено.
- викладено абзац четвертий та п'ятий резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року в наступній редакції:
«Зобов'язати ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 відповідно до статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17 січня 2018 року у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн., з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
З 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру».
- в іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року залишити без змін.
4. У касаційній скарзі відповідач із посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив скасувати оскаржувані судові рішення і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію по інвалідності, є пенсіонером МВС та перебуває на обліку у відповідача.
6. Постановою Балтського районного суду Одеської області по справі № 493/1138/17 від 10 жовтня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 ОСОБА_1 , яку згідно повідомлення по реєстру від 09.06.2017 направлено до ГУ ПФУ в Одеській області, при ненаданні за інформаційним запитом копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та такими, що порушують вимоги: Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23.12.2015 року; ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; постанов Кабінету Міністрів № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», Закону України «Про доступ до публічної інформації».
- зобов'язано Ліквідаційну комісію ГУМВС в Одеській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, № 1294 від 07.11.2007 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції -2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за службу у умовах режимних обмежень 10% - 325 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., місячна премія, яка носить постійний характер на день звільнення складала (270%) - 27064, 80 грн. з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
7. На виконання зазначеної постанови суду ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області складено нову довідку № 4538 та 17.01.2018 направлено на адресу відповідача.
8. 22.01.2018 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із письмовою заявою щодо перерахунку розміру пенсії згідно з новою довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17.01.2018 у відповідності до норм чинного законодавства.
9. 25.01.2018 відповідачем надано відповідь № 187/П-11, якою ГУ ПФУ в Одеській області повідомлено позивача про неможливість перерахувати та виплатити пенсію, оскільки зазначені перерахунки та виплату особам рядового та начальницького складу ОВС буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а також зауважено, що оскільки постановою Балтського районного суду Одеської області від 10.10.2017 на відповідача жодних зобов'язань не покладено, підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС в Одеській області 18.01.2018 № 2690 немає.
10. Позивач з відмовою не погодилася і звернулася до суду з адміністративним позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зміни, які внесені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією, а тому відмова у проведенні позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, з дня виникнення права на такий перерахунок пенсії є протиправною.
12. Змінюючи рішення суду першої інстанції у частині проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру, суд апеляційної інстанції виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн..
Враховуючи, що положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20 грудня 2016 року, тобто саме з цієї дати виплата пенсії позивачці повинна проводитись без обмеження граничним розміром.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. У касаційній скарзі відповідач наголошує, що судами проігноровано постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набирає чинності з 01.03.2018. Крім того, на виконання постанови № 103 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача. До того ж, пенсійний орган наголошує, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним та неконституційним не визнавався.
14. У відзиві на касаційну скаргу позивач просив відмовити у задоволенні касаційної скарги, а рішення судів залишити без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
16. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
17. Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
18. 29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
19. Зазначеним Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
20. Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
21. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
22. Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
23. Згідно із статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
24. Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
25. Зазначена постанова набрала чинності 02.12.2015.
26. Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
27. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
28. На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
29. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
30. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
31. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
32. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
33. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
34. Судами встановлено, що на виконання постанови Балтського районного суду, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, керуючись, зокрема, постановою № 988, складено оновлену довідку № 4538 та направлено на адресу відповідача 17.01.2018 за вих. №14/3-33.
35. Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 року № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
36. Враховуючи, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
37. Зазначена правова позиція висловлена в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17.
38. У частині позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром, суд апеляційної інстанції, змінюючи рішення суду першої інстанції, обґрунтовано виходив із необхідності здійснення такого перерахунку з 20.12.2016, у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким обмеження виплати пенсії максимальним розміром визнано неконституційним.
39. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
40. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень.
41. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 341, 345, 350, 356 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.07.2018 у справі № 815/357/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб