Ухвала від 22.09.2009 по справі 2-а-24794/08/2070

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2009 р.Справа № 2-а-24794/08/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Спаскіна О.А., Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання: Касян В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Головного управління МВС України в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року по справі № 2-а-24794-08/2070

за позовом ОСОБА_1

доГоловного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області

прообов»язання щодо перерахунку пенсії

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області щодо перерахунку пенсії з 01.01.2005 року.

Постановою Харківського Окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року позов задоволено частково.

Зобов»язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки до посадового окладу за таємність та за позитивні результати в оперативно-розшуковій діяльності з 01.01.2005 року.

Відповідачі, Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Головне управління МВС України в Харківській області, подали апеляційні скарги, в яких просили суд оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, згідно якої відмовити позивачу у задоволені його позову.

В обґрунтування вимог апеляційних скарг, позивачі посилаються на винесення постанови з порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору, неповному з'ясуванні обставин справи.

Апелянти зазначили, що у 2007 році функції щодо призначення пенсій особам, що мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»перейшли від уповноважених структурних підрозділів силових структур до органів Пенсійного фонду. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснює перерахунок, виплату пенсії позивачу по наявних документах, які містяться в пенсійній справі, що вже сформованою була передана до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Згідно з роз»ясненням Міністерства юстиції України 30.03.2007 року вих..№21-46-139 Пенсійний фонд України, на який у 2007 році покладено функції щодо призначення та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення та умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»не є правонаступником Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, та інших відомств. Крім того, до 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»передбачались у законах України про Державний бюджет на відповідний рік зазначеним вище органам, а з 1 січня 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій цим особам передбачені Пенсійному фонду України.

Кошти, що передбачені на виплату пенсійного забезпечення громадянам у поточному році не можуть бути використані для погашення зобов»язань, що виникли за попередні роки.

Отже, у разі виплати головним Управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області зобов»язань силових структур з пенсійного забезпечення їх працівників, що виникли до 01.01.2007 року, буде порушено Закон України «Про Державний бюджет на 2007 рік»і Постанову Кабінету Міністрів №1522 від 02.11.2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», які чітко визначають терміни, починаючи з яких органи Пенсійного фонду здійснюють призначення та виплату пенсій.

Позивач заперечень на апеляційні скарги не надав

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ в складі виправно-трудової колонії № 25 УМВСУ в Харківській області в період часу з 1984 року по 1996 рік та знаходився там на грошовому забезпеченні. Згідно з наказом начальника Управління МВС України в Харківській області № 75 о/с від 29.10.1996 року був звільнений з військової служби в запас та йому призначена була пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”.

Позивачеві, як особі, що звільнена з органів внутрішніх справ у запас з 29.10.1996р. призначена пенсія за вислугу років та до 01.01.2007р. він перебував на пенсійному обліку в УМВСУ в Харківській області, а з 01.01.2008р. перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Харківській області.

Відповідно до Закону України „ Про внесення змін до статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, від 15.06.2004 року № 1796-1V, де в ст. 43 міститься вказівка про перерахунок усіх раніше призначених пенсій за нормами, передбаченими цим Законом, з виплатою 50 відсотків перерахованої пенсії з 01.01.2005 року і 100 відсотків з 01.01.2006 року. Частина 3 ст. 43 викладено в такій редакції: пенсія особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно довідки №4/К-23 від 16.04.2008 року про грошове забезпечення позивача під час проходження служби в органах внутрішніх справ, а саме Олексіївській виправній колонії УДДУПВП в Харківській області за період квітня-вересня 1996 року, йому було встановлено надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% та доплата за позитивні результати в оперативній діяльності в розмірі 10%.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов до висновку, що вимоги позивача щодо перерахунку йому пенсії з 01.01.2005 року є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України „Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України”.

Згідно вимог ст.8 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та ст.9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, таким є Конституція України, що відповідає принципу верховенства права, який закріплений в ст.8 Конституції України та ст.22 Конституції України, де передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до Закону України „ Про внесення змін до статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, від 15.06.2004 року № 1796-1V, де в ст. 43 міститься вказівка про перерахунок усіх раніше призначених пенсій за нормами, передбаченими цим Законом, з виплатою 50 відсотків перерахованої пенсії з 01.01.2005 року і 100 відсотків з 01.01.2006 року. Частина 3 ст. 43 викладено в такій редакції: пенсія особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно довідки №4/К-23 від 16.04.2008 року про грошове забезпечення позивача під час проходження служби в органах внутрішніх справ, а саме Олексіївській виправній колонії УДДУПВП в Харківській області за період квітня-вересня 1996 року, йому було встановлено надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% та доплата за позитивні результати в оперативній діяльності в розмірі 10%.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що позивач набув права щодо перерахунку йому пенсії з 01.01.2005 року з урахуванням вказаних надбавок.

12 березня 2007 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова як до адміністративного суду першої інстанції з позовом до Головного управління МВС України в Харківській області про перерахунок пенсії.

Постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 03.07.2007 року позов задоволено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2008 року вказану постанову скасовано, справу повернуто до суду першої інстанції для розгляду по суті через порушення судом першої інстанції норм процесуального права - не залучено до справи в якості другого відповідача Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Ухвалою Дзержинського районного суду м.Харкова від 01.10.2008 року вказану адміністративну справу, відповідно до вимог п.2ч.1 ст.22 КАС України направлено за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2008 року в якості другого відповідача було залучено Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Управління Державного департаменту з питань виконання покарань УМВС України в Харківській області.

З урахуванням того, що відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів від 17.07.№ 3993» з 01.01.2008 року функції щодо призначення (перерахунку) пенсій особам, що мають право на пенсію за вищевказаним Законом перейшли від уповноважених структурних підрозділів силових структур до органів Пенсійного фонду України, тому колегія суддів зазначає, що позивач звернувся до суду 12.03.2007 року з позовом на той момент до належного відповідача.

З огляду на зазначене, на момент ухвалення оскаржуваної постанови, належним відповідачем по справі є Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, а тому колегія суддів вважає доводи апеляційних скарг в частині відмови в задоволенні позову щодо зобов»язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії по перерахунку пенсії позивачеві -безпідставними.

Викладене вище, дає підстави вважати, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2005 року відповідно до змін, внесених до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, від 15.06.2004 року № 1796-1V, а тому не проведення такого перерахунку призводить до звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод позивача, як громадянина, що суперечить вимогам Основного Закону України.

При таких обставинах, вказані дії належного відповідача, яким на той час був ГУМВСУ в Харківській області щодо не включення при перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення позивача надбавки до посадового окладу за таємність та за позитивні результати в оперативно-розшуковій діяльності з 01.01.2005р. не можуть вважатися законними та обґрунтованими, що є підставою для зобов”язання належного на теперішній час відповідача -Головное управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити останнє.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування колегія суддів не знаходить.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року -залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року по справі № 2-а-24794/08/2070 -залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Сіренко О.І.

Судді(підпис)

(підпис)Спаскін О.А. Любчич Л.В.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Спаскін О.А.

Повний текст виготовлено 28.09.2009 року.