Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
05 лютого 2020 р. справа № 520/13079/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України ( код ЄДРПОУ 19477064, а/с 115, м. Бориспіль -1, Київська область, 08301, Україна) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 за нормами чинними з 01.01.2019 року за прирівняною посадою провідний інженер електрозв'язку РСП з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%);
- зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою провідного інженеру електрозв'язку РСП для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, додатку 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (в редакції від 01.01.2016 року), враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а саме «надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10%)».
Суд зазначає, що дана адміністративна справа не належить до переліку справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження та має незначну складність.
Відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями ст.ст. 258, 262 КАС України, якою унормовано що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Зважаючи на наявність відзиву на позовну заяву та те, що тридцятиденний строк з дня відкриття провадження у справі сплинув, суд вважає за можливе розглянути справу по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що наказом Міністра оборони України від 18.12.1999 року №704 за згодою позивача, останній був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де з 06 січня 2000 року проходив військову службу на різних посадах та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення військовослужбовця. Наказом Міністерства Оборони України №827 від 18.08.2010 року позивача звільнено у відставку. В тому ж році на підставі наказу № 479/0 від 26 серпня 2010 року генерального директора Украероруху позивача звільнено з посади провідного інженера електрозв'язку Дніпропетровського РСП Украероруху. Після призначення пенсії позивачу, її розмір неодноразово перерахувався на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим для виконання службових обов'язків до Украероруху. Відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 11.01.2019 року №21 «Про затвердження штатних розписів підрозділів Украероруху» відбулося підвищення грошового забезпечення, військовослужбовців, що відкомандировані для проходження військової служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху, у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу. 19.04.2019 року позивач отримав довідку №1-24.2.2/2151/19 з Державного підприємства обслуговування повітряного руху про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.01.2019 року за прирівняною посадою: провідний інженер електрозв'язку РСП. Грошове забезпечення за довідкою враховувало: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. Вказана довідка слугувала для перерахунку пенсії позивача. 18.10.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив направити на його адресу довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху від 11.01.2019 року та від 11.01.2019 року №21 за нормами чинними з 01.01.2019 року за прирівняною посадою провідний інженер електрозв'язку РСП з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10%). У відповіді №1-24.2/6299/19 від 22.10.2019 року Державного підприємства обслуговування повітряного руху зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», змінено порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у зв'язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для видачі довідок про розмір грошового забезпечення.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву вказав, що правове регулювання спірних правовідносин здійснюється відповідно до порядку передбаченому постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 784, а саме: особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України. З огляду на викладене, відповідач вважає, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України не є повноважним органом для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 року по справі №520/6784/19, яке набрало законної сили, встановлено наступне.
Судом встановлено, що Наказом Міністра оборони України від 18.12.1999 року №704 за згодою позивача, останній був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі, де з 06 січня 2000 року проходив військову службу на різних посадах та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення військовослужбовця.
Наказом Міністерства Оборони України №827 від 18.08.2010 року позивача звільнено у відставку. В тому ж році на підставі наказу №479/0 від 26 серпня 2010 року генерального директора Украероруху позивача звільнено з посади провідного інженера електрозв'язку Дніпропетровського РСП Украероруху.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що після призначення пенсії позивачу, її розмір неодноразово перерахувався на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим для виконання службових обов'язків до Украероруху.
Відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 11.01.2019 року №21 «Про затвердження штатних розписів підрозділів Украероруху» відбулося підвищення грошового забезпечення, військовослужбовців, що відкомандировані для проходження військової служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху, у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу.
Позивач отримав довідку №1-24.2.2/2151/19 від 19.04.2019 про розмір грошового забезпечення з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Вказана довідка слугувала підставою для здійснення позивачу перерахунку пенсії за рішенням суду.
Судом встановлено, що 18.10.2019 року позивач звернувся до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України з заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до наказів ДП ОПР України від 11.01.2019 №19 та від 11.01.2019 №21 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.01.2019р. за прирівняною посадою провідний інженер електрозв'язку РСП з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%).
Листом №1-24.2/6299/19 від 22.10.2019 року Державне підприємство обслуговування повітряного руху на запит позивача повідомило, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», змінено порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме: Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків. Враховуючи зміни у чинному законодавстві України, правові підстави для видачі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за запитами громадян в Украерорусі відсутні.
Суд зазначає, що відповідно до абзацом 7 пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), в редакції що була чинна до 28.08.2019 року, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №784, яка набрала чинності 28.08.2019 року, було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме п.3 Постанови №45 передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
З огляду на викладене та враховуючі зміни у законодавстві, станом на час звернення по позивача до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, а саме 18.10.2019 року, відповідач не був уповноваженим органом для виготовлення та надання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки не є державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків.
При цьому, факт визнання в судовому порядку протиправними та нечинними пунків 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, жодним чином не впливає на обсяг повноважень відповідача та не створює додаткових обов'язків, не передбачених Порядком №45.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не було допущено порушення прав позивача, дії Державного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення вчинені відповідачем правомірно та на підставі чинного законодавства. Підстави для задоволення позовної вимоги відсутні.
Позовна вимога зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою провідного інженеру електрозв'язку РСП для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, додатку 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (в редакції від 01.01.2016 року), враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а саме «надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10%)», є похідною та також не підлягає задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України ( код ЄДРПОУ 19477064, а/с 115, м. Бориспіль -1, Київська область, 08301, Україна) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 05.02.2020 року.
Суддя Біленський О.О.