про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/316/20
05 лютого 2020 рокум. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В.Л., розглянувши матеріали адміністративній справі за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Гарама Юрія Анатолійовича, до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, -
У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Разом з тим, вищезазначена позовна заява не відповідає вимогам, дотримання яких - є обов'язковими у разі звернення до суду з позовом.
Так, відповідно до частини 1 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Разом з тим, як вбачається із матеріалів позовної заяви, примірник позовної заяви для відповідача - позивачем не подано.
Серед матеріалів, долучених до позовної заяви, міститься опис вкладення у цінний лист в підтвердження направлення поштової кореспонденції на адресу відповідача.
Однак, суд зазначає, що оскільки позивач - не є суб'єктом владних повноважень, то відповідно, він зобов'язаний був не направляти примірник позовної заяви разом із додатками відповідачу, а - долучити при зверненні з відповідним позовом до суду такий примірник позовної заяви та долучених до неї документів для відповідача - у відповідності до частини 1 статті 161 КАС України.
Крім того, слід зазначити, що із доданого до матеріалів справи опису вкладення у цінний лист - видно, що перелік документів, які направлені відповідачу, - не є повністю тотожним тому, які подані разом із позовом.
Вищезазначене свідчить про недоліки позовної заяви та її невідповідність вимогам частини 1 статті 161 КАС України.
Водночас, відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Частиною 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
У відповідності до частини 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.07.2018 року у справі №2а-2139/11/1370 (адміністративне провадження №К/9901/1138/18) вказує на необхідність долучення до матеріалів справи належним чином засвідчених письмових доказів на обґрунтування позовної заяви.
Засвідчувальний напис повинен бути здійснений на кожному аркуші світлокопії документа.
Однак, як видно із матеріалів справи, світлокопії документів, які долучені до позовної заяви, належним чином засвідчені не всі, оскільки деякі із них не містять ані особистого підпису представника позивача, як це здійснено на інших копіях, ані надписів про відповідність копій оригіналам, які знаходяться у позивача.
При цьому, суд зазначає, що позивачем, окрім незавірення належним чином деяких долучених до позовної заяви копій документів, - у позові не зазначено, оригінали яких документів - наявні в позивача (з яких вона б мала можливість завірити дані копії), а які документи в неї - відсутні та наявні у відповідача (через що вона не має права їх засвідчувати), та підлягають витребуванню судом у відповідача задля встановлення поданих позивачем незавірених копій документів на відповідність оригіналам.
Наведені недоліки не можуть дозволити суду вважати такі світлокопії достовірними, та відповідно, розцінювати їх як письмові докази.
Окрім того, частиною 1 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З аналізу зазначеної статті, суд зазначає, що законодавцем встановлена відповідна форма щодо волевиявлення позивача на поновлення провадження у справі, а саме: звернення до суду з окремою від позову заявою про поновлення строку звернення до суду.
Суд звертає увагу, що позивач просить суд визнати протиправними та скасувати вряд рішень Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, винесені 26.06.2019 року.
Однак, адміністративний позов подано до суду нарочно лише - 27.01.2020 року, тобто, після закінчення строків, встановлених положеннями статті 122 КАС України.
Хоч у позові і міститься посилання на отримання вказаних рішень 30.07.2019 року, - поряд з цим, обов'язкової в такому випадку заяви про поновлення строку звернення до суду через наявність обставин, які не залежали від позивача та перешкоджали реалізації його права звернутись до суду у визначений законом строк, - позивачем не подано.
Відсутність вищезазначеної заяви, викладеної окремо, навіть з наведенням у позові обставин, які, з певних причин, унеможливили подачу певного позову, - в силу вищенаведених положень чинного процесуального законодавства - позбавляє суд можливості вирішити питання про поновлення пропущеного строку, та, відповідно вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Відтак, вищезазначене свідчить про недотримання позивачем вимоги частини 6 статті 161 КАС України та неподання обов'язкової в такому випадку заяви про поновлення строку звернення до суду.
Окрім того, згідно з частиною третьою статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору, відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 Закону «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з Законом «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розмірі 2102 грн. 00 коп.
З 01 січня 2020 року діють нові реквізити для сплати судового збору та змінений рахунок за стандартною системою банківського рахунку IBAN, який складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду, коду банку та номера рахунку.
Відповідні платiжнi реквiзити для перерахування судового збору - були розміщені і на офіційному сайті суду, на порталі "Судова влада України".
Суд звертає увагу, що згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про судовий збір", суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Позивачем додано до позовної заяви оригінал квитанції про сплату судового збору №55427 від 26.01.2020 року на суму 2102,00 грн. за реквізитами: отримувач УК у м. Тернополі, ЄДРПОУ 37977726, МФО 899998, р/р НОМЕР_1 , з призначенням платежу *;101;3041703091; Судовий збір за позовом ОСОБА_1 , Тернопільський окружний адміністративний суд.
Разом з тим, під час перевірки зарахування судового збору, судом згідно відомостей програмного комплексу "Діловодство спеціалізованого суду" встановлено інформацію, про те, що судовий збір згідно квитанції про сплату №55427 від 26.01.2020 року на суму 2102,00 грн. сплачений позивачем за реквізитами, які є відмінними від реквізитів Тернопільського окружного адміністративного суду, що діють з 01 січня 2020 року, у зв'язку з чим до спеціального фонду Державного бюджету України - не зарахований.
З огляду на наведене, долучений до позовної заяви платіжний документ - не може бути прийнятий судом як належний доказ сплати судового збору за подачу вказаної позовної заяви.
Вищенаведене свідчить про недотримання позивачем вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліком позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (пункт 2 частини другої статті 169 КАС України).
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом:
- подачі належним чином завірених копій документів, долучених до позовної заяви - як це передбачено вимогами ч. 1 статті 161 КАС України;
- подачі примірника позовної заяви та всіх долучених до неї належним чином завірених копій документів - для відповідача - як це передбачено вимогами ч. 1 статті 161 КАС України; ;
- подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду - як це передбачено вимогами ч. 6 статті 161 КАС України;
- подачі доказу сплати судового збору у розмірі - 2102,00 грн. - за належними платіжними реквізитами - як це передбачено вимогами ч. 3 статті 161 КАС України; :
- отримувач коштів УК у місті Тернополі;
- код отримувача 37977726;
- банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- код банку отримувача 899998;
- рахунок отримувача UA678999980313101206084019751;
- код класифікації доходів бюджету 22030101;
- призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Хрущ В.Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В.Л.