04 лютого 2020 р. Справа № 480/5230/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представників позивача - Лібової А.А., Таран Л.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ) податковий борг на загальну суму 844067,00 грн, у т.ч.: податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 343087,86 грн; адміністративні штрафи в сумі 510,00 грн,; військовий збір у розмірі 64314,29 грн; податковий борг зі сплати єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 137638,12 грн та податковий борг зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 298516,73 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач всупереч вимог п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України порушив строки сплати податків, у зв'язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити.
У судове засідання відповідач не прибув повторно, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлявся за останнім відомим місцем реєстрації, проте до суду повторно повернулося поштове відправлення з ухвалою. Таким чином, суд вважає, що ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі не вручена відповідачу з не залежних від суду причин. З огляду на вимоги ч. 11 ст. 126 КАС України суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи належним чином та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. В установлений строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в управлінні м. Суми Головного управління ДПС у Сумській області та є платником податків.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.04.2019 р. позивачем була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 04.07.2017 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 04.07.2017 р., якою встановлено порушення норм Податкового кодексу України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року N 435, в результаті чого донараховано до сплати в бюджет податку на доходи фізичних осіб за грудень 2017 року в розмірі 197187,06 грн, військового збору за 2017 рік в сумі 16432,26 грн, єдиного податку за 2016 рік в сумі 83514,21 грн, донараховано суму єдиного внеску, нарахованого з сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, нарахованої особам на умовах трудового договору (контракту), за жовтень 2016 року на суму 957,00 грн, встановлено заниження по ПДВ за липень 2017 року в сумі 224683,00 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт № 383/18-28-13-03/2679112778/80 від 05.04.2019 р. (а.с.13-33).
За результатами проведеної перевірки відповідача ГУ ДПС у Сумській області було прийнято податкові повідомлення-рішення від 24.05.2019 р. (а.с.34,36,38,40,41,42,43):
- № 0006131303, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, - у розмірі 246483,83 грн, у т.ч.: за податковими зобов'язаннями - 197187,06 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 49296,77 грн;
- № 0006121303, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - військовий збір - у розмірі 20540,33 грн, у т.ч.: за податковими зобов'язаннями - 16432,26 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 4108,07 грн;
- № 0006141303, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на додану вартість - у розмірі 280853,75 грн, у т.ч.: за податковим зобов'язанням - 224683 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 56170,75 грн;
- № 0005551303, яким відповідача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку за платежем - єдиний податок з фізичних осіб - у розмірі 777,80 грн;
- № 0006041303, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - єдиний податок з фізичних осіб - у розмірі 104392,76 грн, у т.ч.: за податковими зобов'язаннями - 83514,21 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 20878,55 грн;
- № 0006111303, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем - податок на доходи фізичних осіб - у розмірі 170,00 грн;
- № 0006101303, яким до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за платежем - адміністративні штрафи та інші санкції - у розмірі 510,00 грн.
Крім того, 24.05.2019 р. позивачем було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (а.с.44,45,46,47,48,49,50,51):
- № 0006011303, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1046,58 грн за період з 20.03.2015 р. до 24.04.2017 р. та нараховано пеню в сумі 68,40 грн;
- № 0006031303, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 153,44 грн за період з 20.08.2013 р. до 28.08.2013 р. та нараховано пеню в сумі 12,28 грн;
- № 0006001303, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 204,05 грн за період з 21.10.2013 р. до 20.11.2015 р. та нараховано пеню в сумі 7,50 грн;
- № 0006021303, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1,84 грн за період з 22.07.2013 р. до 28.08.2013 р. та нараховано пеню в сумі 0,68 грн;
- № 0005991303, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 21100,20 грн;
- № 0005971303, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 478,50 грн;
- № 0005941303, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 170,00 грн;
- № 0005951303, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 170,00 грн.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.
Оскільки зазначені податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій не оскаржувалися відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку, визначена ними сума грошового зобов'язання є узгодженою та набула статусу податкового боргу.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
З метою стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску позивачем виставлено ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 24.05.2019 р. № Ф-0005961303 на суму 957,00 грн та№ Ф-0005981303 на суму 105501,00 грн (а.с.57,58).
Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу позивачем було виставлено ОСОБА_1 податкову вимогу від 18.07.2019 р. № 8566-17 на суму 844067,00 грн (а.с.59), яка була надіслана відповідачу поштою, проте сума боргу не сплачена.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.
Заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується витягом з історії недоїмок (а.с.7), витягом з інтегрованої картки платника (а.с.9-12), розрахунком штрафної санкції (а.с.54-56), і складає 844067,00 грн, у т.ч.:
343087,86 грн - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);
510,00 грн - адміністративні штрафи та інші санкції;
64314,29 грн - військовий збір;
137638,12 грн - єдиний податок з фізичних осіб;
298516,73 грн - податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
Відповідно до ч. 1 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена та складає 844067,00 грн, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, буд. 13, код ЄДРПОУ 43144399) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) податковий борг:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 343087,86 (триста сорок три тисячі вісімдесят сім грн 86 коп) грн на р/р 208999980000031110029018002, отримувач УК у м. Сумах/м. Суми/14060100, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- адміністративні штрафи в сумі 510,00 (п'ятсот десять грн 00 коп) грн на р/р 788999980000031118106018002, отримувач УК у м. Сумах/м. Суми/21081100, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- військовий збір у розмірі 64314,29 (шістдесят чотири тисячі триста чотирнадцять грн 29 коп) грн на р/р 668999980000031110063018002, отримувач УК у м. Сумах/м. Суми/11011000, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 137638,12 (сто тридцять сім тисяч шістсот тридцять вісім грн 12 коп) грн на р/р 658999980000031410699018002, отримувач УК у м. Сумах/м. Суми/18050400, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 298516,73 (двісті дев'яносто вісім тисяч п'ятсот шістнадцять грн 73 коп) грн на р/р 368999980000033119341018002, отримувач УК у м. Сумах/м. Суми/11010500, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах