Рішення від 23.12.2019 по справі 480/4338/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2019 р. Справа № 480/4338/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

позивача - Ворони В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.10.2019 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, з 1996 року отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У 2018 році Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області йому проведений перерахунок пенсії на підставі довідки Північно-Східного МУ ПВПП Міністерства юстиції України, з яким він не погодився та звернувся до суду.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 у справі № 480/1829/19 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.04.2019 №6837, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок на підставі цієї довідки з врахуванням посадового окладу в розмірі 8791,00 грн., окладу за спеціальним званням 1410,00 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 5100 грн., починаючи з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження розміру пенсії.

10.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до довідок, виданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України 15.07.2019 №22-1419-19/В-452 та від 01.03.2019 про розмір грошового забезпечення заступника начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України помісячно за 2018 рік та на 01.01.2019 і на 01.06.2019.

Відповідач відмовив у перерахунку , пославшись на положення Закону України ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб».

Відмову Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області позивач вважає протиправною, такою, що не відповідає вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» просить зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, вказаного у довідках Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, врахувавши додаткові види грошового забезпечення.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, зазначив, що питання проведення перерахунку пенсій , призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», регулюється постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008. Відповідно до абзаціу 7 пункту 5 цього Порядку додаткові види грошового забезпечення ( надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою ( посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

В судове засідання відповідач не з'явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, з 1996 року та перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 у справі № 480/1829/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу здійснений перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №6837, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України з врахуванням посадового окладу в розмірі 8791,00 грн., окладу за спеціальним званням 1410,00 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 5100 грн., починаючи з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження розміру пенсії.

10.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до довідок, виданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України 15.07.2019 №22-1419-19/В-452 та від 01.03.2019 про розмір грошового забезпечення заступника начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України помісячно за 2018 рік та на 01.01.2019 і на 01.06.2019 ( а.с.11).

20.09.2019 відповідач відмовив у перерахунку ( а.с.12).

Як убачається із цієї відмови, відповідач посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб».

Таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суд вважає протиправною, з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262- XIІ ( далі - Закон №2262-XIІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч.ч.2, 3 ст. 51 Закону №2262-XIІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XIІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ, визначаються Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.20108 (далі - Порядок №45), та Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).

Так, відповідно до п.1 Постанови №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пунктом 5 цієї Постанови визначалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Норми аналогічного змісту щодо складових грошового забезпечення, які мають враховуватися при перерахунку пенсій, призначених до 01.03.2018 містилися і п.1 Постанови №103.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправним та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 Постанови №45, зокрема ті норми, які обмежували право на перерахунок пенсії, виходячи із усіх видів складових грошового забезпечення.

Зокрема, суд зазначив, що « пункти 1 та 2 спірної постанови N 103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та пункт 5 і додаток 2 Порядку, звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам (зокрема позивачу), відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.

Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 N 8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року N рп-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-XII) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".

Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Верховний Суд України також у постанові від 10 березня 2015 року у справі N 21-70а15 вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, можна зробити висновок про те, що пункти 1, 2 спірної Постанови N 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку, затвердженого Постановою N 45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій».

Судом встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19 Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було складено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837 (а.с.62). Дана довідка була направлена ГУ ПФУ в Сумській області та отримана відповідачем і долучена до матеріалів пенсійної справи позивача. Відповідно до довідки до складу грошового забезпечення включено лише посадовий оклад , оклад за спеціальним званням та надбавка за вислугу років. При цьому відповідно до довідки №16 від 01.03.2019 ( а.с.78), яка також є в матеріалах пенсійної справи позивача, до складу грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018 входили також і додаткові його види такі як премія, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Таким чином, у позивача, як у особи, яка проходила службу в органах виконання кримінальних покарань та пробації та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XIІ виникло право на перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018 з врахуванням усіх складових, які входили до грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, відповідач, як державний орган, який зобов'язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зобов'язаний був у відповідності до ст.ст. 51, 63 Закону №2262-XIІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок на підставі заяви позивача. Однак, як встановлено судом, відповідачем не було вчинено дій щодо його проведення, у зв'язку з чим такі його дії не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а тому, суд з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним визнати протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх його видів, зокрема, суми надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50%, та премії 100% на підставі довідок, виданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги в цій частині, судом враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточно рішенням в судовому провадженні (рішення від 09 грудня 2010 року у справі “Буланов та Купчик проти України”, від 13.02.2011 року у справі Чуйкіна проти України).

Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 наголосив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (п.9 абз.10).

Верховним Судом України у постанові від 16.09.2015 у справі №826/4418/14 була сформована правова позиція, що рішення суду, у випадку задоволення позову, мас бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Відтак, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням щомісячних надбавок і доплат: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50%, та премії 100%, згідно довідок, виданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, які знаходться в матеріалах пенсійної справи.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області ( код ЄДРПОУ 21108013, вул.Пушкіна,1, м.Суми, 40009) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невключення до складу пенсії ОСОБА_1 суми надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50%, та премії 100% на підставі довідок, виданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Зобов"язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням щомісячних надбавок і доплат: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50%, та премії 100%, згідно довідок, виданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 02 січня 2020 року.

Суддя Л.М. Опімах