Ухвала від 04.02.2020 по справі 440/4600/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4600/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника третіх осіб, адвоката Голубенка Володимира Петровича про зупинення провадження по справі №440/4600/19 за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26.11.2019 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глобинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 26.09.2019 №1382, зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га місце розташування на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 5320686000:00:012:0058.

Ухвалою судді від 02.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 14.01.2020 залучено до участі у справі у якості третіх осіб на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

03.02.2020 до суду надійшло клопотання представника третіх осіб про зупинення провадження по справі, яке обґрунтовано тим, що ухвалою Глобинського районного суду Полтавської області від 31.01.2020 по справі №527/2778/19 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 - ОСОБА_7 до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади, за участю третіх осіб ПСП з орендними відносинами "Колос", виконавчий комітет Глобиснької міської ради в особі відділу з питань державної реєстрації про визнання права користування земельною ділянкою, заборонено Глобинській міській раді Глобинського району Полтавської області вчиняти будь-які дії, пов'язанні з прийняттям рішення щодо земельної ділянки площею 38,1713 га, кадастровий номером 5320686000:00:012:0058, що належить Глобинській міські раді, форма власності комунальна, цільове призначення: землі запасу, з розташованими на ній багаторічними насадженнями розташована на території Глобинської міської ради Полтавської області.

Надаючи оцінку вказаному клопотанню, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За правилами частини другої статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до частини дев'ятої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною тринадцятою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Отже, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ще не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки дозвіл не є правовстановлюючим актом.

Аналогічні висновки сформульовані у постанові Великої палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №826/5735/16.

Надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га по своїй суті не є діями які спрямовані на прийняття рішення відносно земельної ділянки площею 38,1713 га, кадастровий номером 5320686000:00:012:0058, такими діями у розумінні наведених вище норм чинного законодавства є затвердження технічної документації та передання земельної ділянки у власність.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відповідачем суду не надано, а судом не встановлено наявність об'єктивних підстав неможливості розгляду цієї справи без прийняття рішення по справі №527/2778/19.

Крім того, предметом цієї справи є рішення міської ради від 26.09.2019 №1382, яке було прийнято відповідачем ще до звернення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 - ОСОБА_7 до суду з позов до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади про визнання права користування земельною ділянкою. Також, суд звертає увагу на те, що вжиття заходів забезпечення позову по одній справі не є безумовною підставою для зупинення провадження по всім іншим справам зі схожим предметом позову, оскільки це позбавить інших осіб права на судовий захист та призведе до порушення їх прав гарантованих Конституцією України та чинним законодавством.

Враховуючи викладене у задоволенні заявленого клопотання слід відмовити.

Керуючись статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання адвоката Голубенка Володимира Петровича про зупинення провадження по справі відмовити.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не може бути оскаржена.

Суддя С.С. Бойко