Справа № 420/6214/19
03 лютого 2020 року м.Одеса
Одеський окружнийа дміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
представника відповідача Руденка О.М., за довіреністю
позивач не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо надання позивачеві строку для усунення недоліків позовної заяви у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0340161305, №0340211305, №0340121305 від 08.08.2018 р. та податкової вимоги №103819-17 від 05.09.2018 р.,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0340161305, №0340211305, №0340121305 від 08.08.2018 р. та податкової вимоги №103819-17 від 05.09.2018 р.
23.12.2019 р. від представника відповідача надійшла заява про залишення позовної заяви по справі №420/6214/19 без розгляду.
Дане клопотання обґрунтоване наступним.
Так, відповідно до фактичних обставин справи позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 08.08.2018 р. №0340161305, №0340211305, №0340121305 та податкової вимоги №103819-17 від 05.09.2018 р. Податкові повідомлення-рішення було вручено 22.08.2018 р. засобами поштового зв'язку.
Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що у позивача сплинув строк звернення з даними позовними вимогами, оскільки зверненню позивача до адміністративного суду передувала процедура адміністративного оскарження вказаних податкових повідомлень - рішень.
За результатами розгляду скарги позивача ДФС України прийняла рішення від 31.10.2018 р. №16887/П/99-99-11-02-01-14, яке направила позивачу засобами поштового зв'язку та яке було вручено 03.12.2018 р. До суду позивач звернувся лише 21.10.2019 р., клопотання про поновлення строку звернення до суду позивач не надавав. Отже, на думку представника відповідача, позивач порушив тримісячний строк звернення до суду у відповідності до ч.3 ст.122 КАС України, а тому позовну заяву належить залишити без розгляду.
Позивач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно. Просив розглянути справу за його відсутності.
Розглянувши дане клопотання, заслухавши думку представника відповідача, суд робить висновок, про залишення позову без руху виходячи з наступного.
Згідно з ч.3 ст.122 КАС України : «Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень».
Повертаючись до обставин справи, що розглядається, суд встановив наступне. Позивач у своїй позовній заяві посилається на те, що 30.08.2019 р. з метою захисту своїх прав та законних інтересів він направив засобами поштового зв'язку скаргу з вимогами скасувати протиправні податкові повідомлення-рішення. Однак рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги він не отримав. В матеріалах справи міститься копія скарги позивача до Державної фіскальної служби від 29.08.2018р. , вих. №29/08-18 на податкові повідомлення - рішення від 98.08.2018р. №034016305; №0340211305, №0340121305 (а.с.20). Відповідач зазначив, що отримав скаргу 04.09.2018р., посилався при цьому на роздруківку з бази аналітичної системи податкового органу (а.с.81).
Відповідно до п.56.8 ПК контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняте вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20-ти календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
З урахуванням 20-ти денного строку розгляду скарги, який встановлений для контролюючого органу, 25 вересня 2018 року цей строк розгляду сплинув. Доказів направлення та отримання позивачем рішення відповідач не надав. Таким чином, останнім днем строку звернення до адміністративного суду є 04 березня 2019 року (шестимісячний строк з дня звернення позивача до контролюючого органу із скаргою). Позивач звернувся до суду 21 жовтня 2019 р., тобто з порушенням 6-ти місячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого абз. другим ч.3 статті 122 КАС України.
Відповідно ч.1, ч.2 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з ч.13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160,161, цього Кодексу постановляє ухвалу не пізніше наступного дня в якій зазначаються підстави для залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'ять днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до ч.6 статті 161: «Уразі пропуску звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску».
Таким чином, суд встановив, що за таких обставин позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів, коли саме позивач отримав рішення ДФС про результати розгляду скарги від 31.10.2018 р. №16887/П/99-99-11-02-01-14, або клопотання про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з відповідними доказами.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 171,123 КАС України, суд,-
1.Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0340161305, №0340211305, №0340121305 від 08.08.2018 р. та податкової вимоги №103819-17 від 05.09.2018 р.
2.Надати строк позивачу для усунення недоліків, зокрема, шляхом надання до суду клопотання про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з відповідними доказами.
4.Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 18 лютого 2020 р.
5.Призначити судове засідання на 18 лютого 2020 р. о 10 год.30 хв.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо від рішення суду не належить до оскарження. Свої заперечення на неї учасники справи можуть викласти в апеляційній скарзі на рішення винесене за результатами розгляду даної адміністративної справи.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 05 лютого 2020 р.
Суддя О.Я. Бойко