Справа № 2-а-2361/09/0770
Рядок статзвіту - 6.11
код - 06
30 листопада 2009 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Большакової О.О.,
при секретарі Маринцівській О.В.,
з участю представника позивача Шибає ва А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за позовом Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення 2765 гривень адміністративно -господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць та пені.
встановив:
Закарпатське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів 23 липня2008 року звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення 2765 гривень адміністративно -господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць та пені.
Представник відповідача у судові засідання, призначені на 12 вересня, 9 жовтня 2008 року не з”явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Про причини неявки суду не повідомив.Відповідач не подав суду заяви про відкладення розгляду справи.Відповідач не подав суду письмових заперечень щодо позовних вимог.
Представник позивача у судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги та пояснив, що відповідачем всупереч вимогам Закону України „Про реабілітацію інвалідів” самостійно не було сплачено адміністративно-господарські санкції за не працевлаштування інваліда в розмірі 2665 гривень. Тому було нараховано пеню в сумі 101 гривень .
Згідно ст. 19 Закон, України від 21.03.1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 цього ж Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як вбачається зі звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, середньо облікова кількість штатних працівників облікового складу становить 10 особи, з них жодної особи -інваліда немає, хоча на підприємстві повинен працювати один інвалід . Фонд оплати праці штатних працівників на підприємстві складає 53300 гривень .
Таким чином, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 5330 гривень .
Так, сума коштів адміністративно -господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 2665 гривень .
Пеня за прострочення платежу в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ становить 101 гривень .
Посилання відповідача у його письмовому зверненні до суду щодо неможливості працевлаштувати інваліда у зв”язку з особливостями діяльності підприємства суд відхиляє, оскільки законодавець не передбачив такої підстави для звільнення суб”єкта підприємницької діяльності від обов”язку працевлаштувати інваліда або сплатити штрафні санкції.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного , керуючись ст.. ст..10, 11, 158-163 КАС України,
Позовні вимоги Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 задовольнити повністю .
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (розташованого в АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 2765 гривень адміністративно- господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць .
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання повного тексту постанови, а апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуюча О.О.Большакова
Повний текст постанови виготовлено та підписано 1 грудня 2009року .
Головуюча О.О.Большакова
Суддя О.О.Большакова