Справа № 420/703/20
04 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Колективного підприємства “Будова” про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”,-
Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із заявою, у якій просить суд зупинити видаткові операції платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 29.01.2020р. станом на 18год. 00хв. представником Колективного підприємства “Будова” Лазаревим О.В. безпідставно відмовлено посадовим особам ГУ ДПС в Одеській області в допуску до здійснення обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України.
Відповідач - Колективне підприємство “Будова” з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на заяву щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків (вхід.№4968/20 від 04.02.2020р.), наголошуючи, зокрема, що Підприємством відповідача допущено фахівців контролюючого органу до здійснення обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2020р., у зв'язку з невідповідністю вимогам ч.3 ст.161 КАС України, заяву Головного управління ДПС в Одеській області до Колективного підприємства “Будова” про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”, залишено без руху.
31.01.2020р. на виконання вимог ухвали суду від 30.01.2020р. про залишення заяви без руху, від Головного управління ДПС в Одеській області до суду надійшло клопотання (вхід.№4502/20), до якого позивачем додано Платіжне доручення №61 від 30.01.2020р. про сплату судового збору в сумі 2102грн., тобто усунуто недоліки, що слугували підставою для залишення заяви без руху.
Ухвалою суду від 31.01.2020р. прийнято заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/703/20 за заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Колективного підприємства “Будова” про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.02.2020р., на задоволення клопотання відповідача - Колективного підприємства “Будова” (від 03.02.2020р. вхід.№4733/20), з метою надання КП “Будова” можливості, та часу сформувати правову позицію в межах заявлених вимог, зупинено провадження у справі №420/703/20 за заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Колективного підприємства “Будова” про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова” до “ 04” лютого 2020року - 12год. 40хв.
Ухвалою суду від 04.02.2020р. у зв'язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження у справі, провадження у справі поновлено.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
04.02.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшла заява (вхід.№ЕП/1136/20) щодо розгляду заяви про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків без участі представника ГУ ДПС в Одеській області.
Враховуючи наявність, передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, відповідно до плану-графіка на 2019рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, Головним управлінням ДФС в Одеській області 07.08.2019р. винесено Наказ «Про проведення документальної планової виїзної перевірки КП «БУДОВА» №6298, яким призначено проведення документальної планової виїзної перевірки КП "БУДОВА" вул.Осипова буд.25, м.Одеса, Одеська обл., з 27 серпня 2019року тривалістю 30 робочих днів, за період діяльності з 01.04.2018р. по 30.06.2019р. з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
24.09.2019р. на підставі Наказу Головного управління ДФС в Одеській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки КП «БУДОВА» №6298 від 07.08.2019р., направлень на перевірку від 23.09.2019року №276/05-05, 277/05-05, відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, з метою проведення документальної планової виїзної перевірки КП «Будова» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2018року по 30.06.2019року, з 24.09.2019року тривалістю 10 робочих днів головним державним ревізором-інспектором сектору погашення боргу з фізичних осіб та заборгованості з ЄСВ управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Поліщуком Д.А., головним державним ревізором-інспектором відділу організації стягнення боргу та роботи з безхазяйним майном управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Траст'ян З.П. здійснено вихід за адресою КП «Будова» (Одеська обл., м.Одеса, вул.Осипова, буд. 25.
У подальшому, з метою проведення перевірки 24.09.2019р. о 12:00 представнику КП «Будова» Лазарєву О.В. пред'явлено направлення на перевірку, та вручено копію наказу від 07.08.2019року, у зв'язку з чим розпочато документальну планову виїзну перевірку КП «Будова» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2018року по 30.06.2019року.
Судом також з'ясовано, що на підставі п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України, з урахуванням доповідної записки начальника управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС в Одеській області Світлани Григор'євої від 01.10.2019р. №68/11/15-32-05-05-06, Головним управлінням ДПС в Одеській області 01.10.2019р. винесено Наказ «Про перенесення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки КП «БУДОВА» №583, згідно з пунктом 1 котрого перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства КП «БУДОВА», з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2018р. по 30.06.2019р. з 01 жовтня 2019року до дати відновлення втрачених документів згідно п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, з урахуванням доповідної записки заступника начальника управління - начальника відділу збору податкової інформації, координації, звітності, аналізу та якості перевірок управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС в Одеській області Стоянова Павла від 27.12.2019р. №162/11/15-32-05-09, Головним управлінням ДПС в Одеській області 10.01.2020р. винесено Наказ №68 «Про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки КП«БУДОВА», пунктом 1 якого продовжено термін проведення документальної планової виїзної перевірки КП «БУДОВА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2018р. по 30.06.2019р. з 11 січня 2020року на 15 робочих днів.
22.01.2020р. Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу КП «Будова» надіслано Лист №6/15-32-10-03-37, у якому викладено прохання станом на 24.01.2020р. призначити інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та залучити головного державного ревізора-інспектора відділу організації стягнення боргу та роботи з безхазяйним майном управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Траст'ян З.П., та головного державного ревізора-інспектора сектору погашення боргу з фізичних осіб та заборгованості з ЄСВ управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС вОдеській області Поліщук Д.А. до складу комісії по проведенню інвентаризації в якості спостерігачів та ознайомити з графіком проведення інвентаризації, з огляду на проведення планової виїзної документальної перевірки на підставі направлення на перевірку, виданого ГУ ДПС в Одеській області, та на підставі п.п.16.1.13 п.16.1 ст.16, а також допустити посадових осіб контролюючого органу під час проведення перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, та проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених Податковим кодексом України. Також, викладено прохання надати перелік майна, яке перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні), а також майна, попередньо переданого у тимчасове користування чи розпорядження іншим особам відповідно до норм цивільно-правових договорів; Акти інвентаризації основних фондів та необоротних матеріальних активів з наказами про створення інвентаризаційних комісій за період який охоплює перевірка; Оборотно-сальдові відомості по матеріальним рахункам (10, з розшифровкою по номенклатурі, 20,26,28,01,02) на дату складання результатів інвентаризації; Інвентаризаційні картки, акти прийому-передачі (введення в експлуатацію); Договори оренди.
Як встановлено судом, на виконання вказаного Листа ГУ ДПС в Одеській області від 22.01.2020р. №6/15-32-10-03-37, КП «Будова» винесено Наказ №32 від 24.01.2020року «Про створення інвентаризаційної комісії та проведення інвентаризації на вимогу контролюючого органу».
24.01.2020р. КП «Будова» на адресу ГУ ДПС в Одеській області надіслано Лист №35, у якому зазначено, що станом на 24.01.2020р. немає можливості ознайомити головного державного ревізора-інспектора відділу організації стягнення боргу та роботи з безхазяйним майном управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Трост'ян З.П., та головного державного ревізора-інспектора сектору погашення боргу з фізичних осіб та заборгованості з ЄСВ управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Поліщук Д.А. з Наказом № 6/15-32-10-03-37 від 22.01.2020року та результатами інвентаризації у зв'язку з відсутністю зазначених осіб за місцем проведення перевірки, а саме за місцезнаходженням КП «БУДОВА».
29.01.2020р. ГУ ДПС в Одеській області на адресу КП «БУДОВА» надіслано Лист №7/15-32-10-03-37, котрим адресата повідомлено, що з метою проведення обстеження приміщень, території КП «БУДОВА» датою надання документів, зазначених в п.1 листі представників ГУ ДПС в Одеській області від 22.01.2020р. №6/15-32-10-03-37, вважається (передбачається) узгоджена дата обстеження зазначених приміщень, території, а також з метою достовірного аналізу проведеної інвентаризації, датою надання документів, зазначених в п.3 запиту представників ГУ ДПС в Одеській області від 22.01.2020р. №6/15-32-10-03-37, вважається (передбачається) дата проведення в ході планової виїзної і документальної перевірки інвентаризації основних фондів та необоротних матеріальних активів (враховуючи Наказ КП «БУДОВА» від 24.01.2020р. №32).
Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, 29.01.2020року о 18год. 00хв. головним державним ревізор-інспектором відділу організації стягнення боргу та роботи з безхазяйним майном управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Трост'ян З.П., та головним державним ревізор-інспектором сектору погашення боргу з фізичних осіб та заборгованості з ЄСВ управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Поліщук Д.А. складено Акт №41/15-32-10-03 про відмову в допуску до проведення обстеження приміщень, територій, у якому зазначено, що 29.01.2020р. станом на 18год. 00хв. представником КП «Будова» Лазарєвим О.В. відмовлено посадовим особам ГУ ДПС в Одеській області в допуску до здійснення обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Не допуск Комунальним підприємством «Будова», як стверджує контролюючий орган, фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до здійснення обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів, послугувало підставою для звернення Головного управління ДПС в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду з заявою про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”.
Так, на думку суду, заява Головного управління ДПС в Одеській області щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”, не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів визначено статтею 283 КАС України, відповідно до п.1 ч.1 якої провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів визначено Податковим кодексом України, котрим передбачено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 20.1.31 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.
Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок передбачено статтею 81 Податкового кодексу України, відповідно до пунктів 81.1, 81.2 якого посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.
Так, як встановлено судом, та зазначено вище, 29.01.2020року о 18год. 00хв. головним державним ревізор-інспектором відділу організації стягнення боргу та роботи з безхазяйним майном управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Трост'ян З.П., та головним державним ревізор-інспектором сектору погашення боргу з фізичних осіб та заборгованості з ЄСВ управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Одеській області Поліщук Д.А. складено Акт №41/15-32-10-03 про відмову в допуску до проведення обстеження приміщень, територій, у якому зазначено, що 29.01.2020р. станом на 18год. 00хв. представником КП «Будова» Лазарєвим О.В. відмовлено посадовим особам ГУ ДПС в Одеській області в допуску до здійснення обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Водночас, у вказаному Акті №41/15-32-10-03 від 29.01.2020р. про відмову в допуску до проведення обстеження приміщень, територій в.о. начальника юридичного відділу КП «БУДОВА» Лазарєвим О.В. висловлено позицію на предмет акта, та, зокрема, наголошено, що з викладеними у даному акті фактами, та твердженнями щодо недопуску до проведення обстежень приміщень, територій, КП «БУДОВА» категорично не погоджується.
Між тим, як з'ясовано судом, у наявних в матеріалах справи Письмових поясненнях КП «БУДОВА» до Акта №41/15-32-10-03 від 29.01.2020р. про відмову в допуску до проведення обстеження приміщень, територій, повноважним представником КП «БУДОВА» Лазарєвим О.В. наголошено, що жоден з працівників КП «БУДОВА» протягом всього строку перевірки за наказом ГУ ДФС в Одеській області №6298 від 07.08.2019року ніколи та жодним чином не перешкоджав доступу посадових осіб ГУ ДПС в Одеській області до приміщень і територій, що використовуються для одержання доходів чи пов'язаних з утриманням об'єктів оподаткування. У тому числі, 29 січня 2020року, головним державним ревізор-інспекторам ГУ ДПС в Одеській області Трост'ян З.П., та ОСОБА_1 було запропоновано проїхати на обстеження на будь-який об'єкт (приміщення, територію) КП «БУДОВА», проте інспектори-ревізори Траст'ян З. та ОСОБА_2 з незрозумілих причин відмовились від обстежень інших приміщень і територій КП «БУДОВА», мотивувавши свою відмову відсутністю у них Акту інвентаризації основних фондів та матеріальних активів підприємства, без якого, їхні дії щодо обстеження приміщень і територій (розташованих не за адресою: м.Одеса, вул.Осипова, 25), нібито не мають жодного сенсу. Крім того, на протязі перевірки інспектори-ревізори ОСОБА_3 та ОСОБА_2 неодноразово прибували для проведення планової документальної виїзної перевірки КП «БУДОВА» за юридичною і фактичною адресою підприємства (м.Одеса, вул.Осипова,25) кожного разу зазначені посадові особи безперешкодно допускались до проведення перевірки , в тому числі у приміщеннях розташованих за наведеною вище адресою.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що ненадання 29.01.2020р. Колективним підприємством «БУДОВА» до перевірки Акту інвентаризації основних фондів та матеріальних активів підприємства, фахівцями контролюючого органу розцінено як відмову в допуску до здійснення обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Проте, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Колективним підприємством «БУДОВА» було допущено перевіряючих ГУ ДПС в Одеській області до перевірки, котру призначено Наказом «Про проведення документальної планової виїзної перевірки КП «БУДОВА» від 07.08.2019р. №6298, натомість ненадання 29.01.2020р. Колективним підприємством «БУДОВА» до перевірки Акта інвентаризації основних фондів та матеріальних активів підприємства, на думку суду, жодним чином не ототожнюється з недопущенням посадових осіб контролюючого органу до обстеження територій, та приміщень.
До того ж, у Письмових поясненнях КП «БУДОВА» до Акта №41/15-32-10-03 від 29.01.2020р. про відмову в допуску до проведення обстеження приміщень, зазначено, що орієнтовним строк закінчення інвентаризації матеріальних цінностей КП «БУДОВА», та ознайомлення інспекторів-ревізорів Траст'ян З., ОСОБА_2 з актом інвентаризації є 30 січня 2020р.
Окрім того, судом встановлено, що відповідачем - Колективним підприємством «БУДОВА» до відзиву на заяву про зупинення видаткових операцій платника податків (від 04.02.2020р. вхід.№4968/20) додано Акт інвентаризації Колективного підприємства «БУДОВА», котрий, згідно Листа КП «БУДОВА» від 30.01.2020р. №42, до Головного управління ДПС в Одеській області надано, зокрема, 30.01.2020р., що, серед іншого, підтверджено і Головним управлінням ДПС в Одеській області у письмовій відповіді на відзив (від 04.02.2020р. вхід.№ЕП/1137/20).
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, судом встановлено, що в межах даних спірних правовідносинах заявником факт недопуску посадових осіб контролюючого органу до обстеження територій та приміщень Колективного підприємства «БУДОВА», належними, та юридично спроможними доказами не доведено, а відтак, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”.
Вищевикладене спростовує твердження заявника, викладені у заяві щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що заява Головного управління ДПС в Одеській області щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків не обґрунтована, документально не підтверджена, не ґрунтується на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні заяви Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська,5, код ЄДРПОУ 43142370) до Колективного підприємства “Будова” (65125, м.Одеса, вул.Осипова,25, код ЄДРПОУ 22484783) про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків КП “Будова”, відмовити.
Відповідно до ч.8 ст.283 КАС України рішення суду у справах, визначених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті (п.1 - «зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків»), підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.
Суддя Харченко Ю.В.
.