ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" січня 2020 р. справа № 300/2581/19
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду суддя Шумей М.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день та зобов'язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 із зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 21.08.1985 по 01.06.1986 на посаді майстра та період роботи з 02.06.1986 по 17.02.1992 на посаді прораба в Будівельному Управлінні «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд» з 01.06.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи з 21.08.1985 по 01.06.1986 на посаді майстра та період роботи з 02.06.1986 по 17.02.1992 на посаді прораба в Будівельному Управлінні «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд», так як виходячи із поданих позивачем документів відповідач мав достатньо підстав для підтвердження права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах та призначення такої пенсії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.12.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.1).
На адресу суду, 23.01.2020, надійшов відзив №79/06-04 від 21.01.2020 (а.с.26-27), в якому відповідач заперечив проти заявленого позову. Спростовуючи аргументи, наведені в позовній заяві відповідач вказав, що позивачем не представлено пільгову довідку і не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2 за результатами атестаційних робочих місць, тому для зарахування періодів роботи з 21.08.1985 по 01.06.1986 на посаді майстра та період роботи з 02.06.1986 по 17.02.1992 на посаді прораба в Будівельному Управлінні «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд» підстав не має, просив в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї письмові докази суд встановив такі обставини.
У відповідності до витягу з трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 22.04.1980 (зворот с.11), ОСОБА_1 :
21.08.1985- прийнятий на роботу в БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд», на посаду майстра;
02.06.1986- переведений на посаду прораба БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд.
17.02.1992 - звільнений з посади прораба БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд.
Вважаючи трудовий стаж таким, що дає право на отримання пільгової пенсії, з метою її призначення, ОСОБА_1 12.06.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Разом із вищевказаною заявою позивачем до органу пенсійного фонду подано довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт громадянина України, заява про призначення/перерахунок пенсії, трудову книжку, диплом про навчання НОМЕР_3, НОМЕР_4 (а.с.14). Вказане підтверджується розпискою-повідомленням (а.с.14).
Листом від 21.06.2019 за №47/05 (а.с.9-10) позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, із зменшенням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на пільгових умовах на посаді. У вказаному листі також зазначено, що позивачем не подано документів, в підтвердження пільгового стажу роботи позивача, зокрема, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, а також матеріали проведення атестації робочого місця.
Враховуючи відсутність можливості отримання уточнюючої довідки щодо наявності пільгового стажу та вважаючи, що поданих до пенсійного органу документів достатньо для призначення пільгової пенсії, позивач звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права на отримання пільгової пенсії.
Суд зазначає, що спірні правовідносини полягають у не призначенні пільгової пенсії позивачу у зв'язку із відсутністю уточнюючої довідки щодо наявного пільгового стажу у останньої за умови неможливості її отримання.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до Конституції України гарантування непрацездатним громадянам України права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій передбачено Законом № 1788-XII.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі, також - Закон № 1058-IV), визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з пунктом 2 статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Таким чином, мінімальний стаж роботи позивача на умовах, передбачених пунктом пунктом 2 статті 114 Закону України № 1058-IV в момент настання такого права (01.06.2019) становив 6 років 5 місяці 28 днів. Загальний трудовий стаж позивача становить не менше 35 років що підтверджується записами трудової книжки (без врахування записів № 4, 5) (а.с.11-13).
Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів в ній затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (надалі, також - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Постановою Кабінету Міністрів СССР "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 26.01.1991 № 10, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 11.03.1994 № 162 затверджено відповідні списки.
Судом встановлено, що в трудовій книжці позивача наявні записи про роботу на посаді майстра в БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд» у період з 21.08.1985 по 01.06.1986 та у період з 02.06.1986-17.02.1992 на посаді прораба БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд 17.02.1992 - звільнений з посади прораба БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд.
Жодних зауважень щодо достовірності записів у трудовій книжці у суду не виникало, таких зауважень не було і у відповідача.
Суд зазначає, що вищевказані професії позивача відносяться до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з чим погоджується відповідач у відзиві на позовну заяву.
Застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах регулюється Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 18.11.2005 №383(надалі, також - Порядок №383).
Відповідно до пунктів 3, 4 підпунктів 4.1, 4.3, 4.4 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Пунктом 10 Порядку №383 також передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
Судом встановлено, що шкідливі умови праці до 21.08.92 на посаді майстра та прораба підтверджені записами у трудовій книжці позивача. (зворот а.с.11).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вказану норму процесуального закону суд звертає увагу, що відповідачем жодним належними доказами не спростовані доводи позивача.
Згідно з пунктом 4 частини 2 та частини 4 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Виходячи із сукупності досліджених доказів, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 підтвердив свій спеціальний трудовий стаж на пільгових умовах з 21.08.1985 по 01.06.1986 за професією - майстра та з 02.06.1986 по 17.02.1992 для пільгової умови виходу на пенсію згідно списку №2, а тому відповідача необхідно зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах.
Оскільки позивач, з 01.06.2019 набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 пенсія підлягає призначенню з дня набуття такого права.
Водночас, не погоджуючись із позицією відповідача, в суду наявні правові підстави у визнанні відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії протиправною, оскільки станом на момент звернення до відповідача позивач надав усі необхідні документи для підтвердження пільгового трудового стажу.
За наведених підстав та вказаних правових норм, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, а позивач, квитанцією за №5102-26-014/С від 26.12.2019 підтвердив сплату судового збору в розмірі 768,40 гривень. Сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Інших доказів понесення сторонами судових витрат суду не подано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018 зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, посад і показників період роботи на посадах майстра з 21.08.1985 по 01.06.1986 та прораба з 02.06.1986 по 17.02.1992 в БУ «Промбуд» тресту «Прикарпатбуд».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 01.06.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.