Рішення від 05.02.2020 по справі 300/2387/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2020 р. справа № 300/2387/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу зарахувати період проходження служби в рядах Радянської армії (Збройних Силах) з 10.06.1988 по 13.08.1989, період навчання денно на фізико-математичному факультеті за спеціальністю "Фізика і математика" з 01.09.1987 по 15.07.1993 в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника до стажу за спеціальністю, як працівнику освіти та відмови призначити пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період проходження служби в рядах Радянської армії (Збройних Силах) з 10.06.1988 по 13.08.1989, період навчання денно на фізико-математичному факультеті за спеціальністю "Фізика і математика" з 01.09.1987 по 15.07.1993 в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника до стажу за спеціальністю, як працівнику освіти; зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за вислугою років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з моменту звернення з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а саме - з 13.09.2019.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 направив поштовим зв'язком до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заяву від 13.09.2019 про призначення пенсії по вислузі років, до якої долучив копії: паспорта громадянина України; ідентифікаційного коду; трудової книжки; військового квитка; диплома про навчання; довідки про навчання в ВНЗ. Однак листом № 1246/М-15 від 16.10.2019 відповідач повідомив позивача, що його стаж за вислугу років станом на 01.04.2015 складає 21 рік 7 місяців, станом на 01.01.2016 - 22 роки 4 місяці, а на 11.10.2017 - 24 роки 1 місяць, що є недостатнім для призначення відповідної пенсії. Вважаючи наведену відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправною, оскільки відповідач не зарахував період проходження ОСОБА_1 служби в рядах Радянської армії (Збройних Силах) з 10.06.1988 по 13.08.1989, період навчання денно на фізико-математичному факультеті за спеціальністю "Фізика і математика" з 01.09.1987 по 15.07.1993 в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника до стажу за спеціальністю, як працівнику освіти та відмовив призначити пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 10.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

23.12.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив від 21.12.2019 № 921/06-1 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 13.09.2019 про вихід на пенсію по вислузі років, яка надійшла до відповідача 24.09.2019 поштовим зв'язком. Дану заяву від 13.09.2019 розглянуто як письмове звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Так, згідно з статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Такий Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, який, в свою чергу, встановлює обов'язковість особисто подання до органу Пенсійного фонду України заяви про призначення пенсії та оригіналів документів. В даному випадку, ОСОБА_1 направив відповідачу заяву від 13.09.2019 в довільній формі за допомогою поштового зв'язку, що суперечить пункту 4.1 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що стаж ОСОБА_1 за вислугу років станом на 01.04.2015 складає 21 рік 7 місяців, станом на 01.01.2016 - 22 роки 4 місяці, а на 11.10.2017 - 24 роки 1 місяць, при необхідному пільговому стажі 26 років 6 місяців. Перелік закладів освіти і установ освіти, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, не передбачає зарахування до спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років період проходження військової служби та навчання у вищих навчальних закладах. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити (а.с.51-56).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 13.09.2019 про вихід на пенсію по вислузі років (а.с.59). В зазначеній заяві від 13.09.2019 позивач вказав, що в період з 15.08.1993 по даний час працював на посадах в галузі освіти та на посадах, які прирівнюються до посад в галузі освіти. Також в період з 15.05.1988 по 13.08.1989 ОСОБА_1 проходив службу в рядах Радянської армії, що враховується до стажу за спеціальністю в галузі освіти. Таким чином, позивач зазначив, що станом на 13.09.2019 в нього більше 27 років педагогічного стажу, а тому ОСОБА_1 просив відповідача призначити пенсію по вислузі років. Окрім цього, позивач звернув увагу на рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019, згідно якого зміни до пунктів «а», «б», «в», «г», «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині підвищення на п'ять років віку та спеціального стажу, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, є такими, що суперечать частині 3 статті 24 Конституції України.

До заяви від 13.09.2019 ОСОБА_1 долучив копії: паспорта громадянина України; ідентифікаційного коду; трудової книжки; військового квитка; диплома про навчання; довідки про навчання в ВНЗ (а.с.60-65).

Згідно записів в трудовій книжці станом на день подання заяви від 13.09.2019 року ОСОБА_1 працював на посаді Пасічнянського сільського голови, запис 7-10 (а.с. 17-18).

Вказана заява позивача від 13.09.2019 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 24.09.2019 поштовим зв'язком, що підтверджується копією конверту (а.с.66).

16.10.2019 відповідач листом № 1246/М-15 повідомив ОСОБА_1 , що його стаж за вислугу років станом на 01.04.2015 складає 21 рік 7 місяців, станом на 01.01.2016 - 22 роки 4 місяці, а на 11.10.2017 - 24 роки 1 місяць, що є недостатнім для призначення відповідної пенсії. Окрім цього, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що Перелік закладів освіти і установ освіти, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, не передбачає зарахування до спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років періоду проходження військової служби. Також представник відповідача зазначив, що рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а тому з 04.06.2019 право на пенсію за вислугою років визначається згідно пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням вимог щодо вислуги років та стажу, які були передбачені законодавством станом на 11.10.2017, щодо віку - визначеного на дату призначення пенсії. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за вислугою років надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії (а.с.58).

Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу зарахувати період проходження служби в рядах Радянської армії (Збройних Силах) з 10.06.1988 по 13.08.1989, період навчання денно на фізико-математичному факультеті за спеціальністю "Фізика і математика" з 01.09.1987 по 15.07.1993 в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника до стажу за спеціальністю, як працівнику освіти та відмови призначити пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати позивачу період проходження служби в рядах Радянської армії (Збройних Силах) з 10.06.1988 по 13.08.1989, період навчання денно на фізико-математичному факультеті за спеціальністю "Фізика і математика" з 01.09.1987 по 15.07.1993 в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника до стажу за спеціальністю, як працівнику освіти; зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за вислугою років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з моменту звернення з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а саме - з 13.09.2019.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2019 № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV).

Так, порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії регламентовано статтею 44 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі - Порядок № 22-1).

Згідно з пунктом 1.6 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Також відповідно до пункту 2.4 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.

В свою чергу, підпунктами 1-4 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення;

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення);

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Згідно з пунктом 2.9 Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Пунктом 2.23 Порядку № 22-1 встановлено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

В даному випадку, заява ОСОБА_1 від 13.09.2019 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 24.09.2019 поштовим зв'язком, що підтверджується копією конверту, та не відповідає формі заяви, що викладена в додатку 3 до Порядку № 22-1 (а.с.66). До заяви від 13.09.2019 ОСОБА_1 долучив лише завірені власноручно копії: паспорта громадянина України; трудової книжки; військового квитка; диплома про навчання; довідки про навчання у вищому навчальному закладі - Прикарпатському універститеті ім.В.Стефаника(а.с.60-65).

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Згідно з пунктом 4.7. розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Вказане положення відповідає вимогам частини 5 статті 45 Закону № ІV, якою передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пункту 4.8 розділу IV Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера.

Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.

Згідно з пунктом 4.9. розділу IV Порядку № 22-1 у разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

При прийнятті цього рішення суд враховує висновки Верховного Суду України, які викладені у постанові 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов'язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про призначення пенсії за вислугою років із заявою від 13.09.2019. Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.09.2019 в порядку, визначеному Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1. Натомість пенсійний орган розглянув заяву ОСОБА_1 в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надіслало йому лист від 16.10.2019 № 1246/21-15. В цьому листі Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 про те, що його стаж за вислугу років станом на 01.04.2015 складає 21 рік 7 місяців, станом на 01.01.2016 - 22 роки 4 місяці, а на 11.10.2017 - 24 роки 1 місяць, що є недостатнім для призначення відповідної пенсії.

При цьому, з огляду на заперечення відповідача у відзиві на позовну заяву, суд звертає увагу на те, що у листі від 16.10.2019 № 1246/21-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не висловило заперечень щодо того, що позивачем подано заяву не встановленої Порядком № 22-1 форми та, що така заява не подана безпосередньо ОСОБА_1 в пенсійний орган, а надіслана за допомогою поштового зв'язку, без долучення до неї оригіналів документів про вік та місце проживання, стаж роботи. Окрім цього, в листі від 16.10.2019 № 1246/21-15 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не роз'яснено ОСОБА_1 який порядок подання заяви про призначання пенсії за вислугою років, які документи необхідно долучити до такої заяви.

На переконання суду такі дії відповідача не є законним способом поведінки державного органу та є формальною відповіддю на звернення, оскільки не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже - не можуть вважатися «відмовою у призначенні пенсії» в розумінні частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV та положень пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1. Застосовуючи наведені вище норми Закону суд дійшов висновку, що рішення про призначення чи про відмову в призначенні пенсії повинно бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом - рішенням/розпорядженням начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Це рішення повинно бути завізовано спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив та завіреним печаткою управління. Тому, на переконання суду, таке рішення не може оформлятися листом у відповідь на заяву заявника.

Оцінюючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області через призму вимог статті 45 Закону № 1058-IV та норми Порядку № 22-1, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років від 13.09.2019. Територіальний орган Пенсійного фонду України, отримавши заяву ОСОБА_1 , повинен був зареєструвати її у відповідному журналі реєстрації, видати заявнику розписку із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, а копію розписки долучити до пенсійної справи. При цьому відповідач повинен був перевірити правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевірити належне оформлення наданих документів тощо. Надалі пенсійний орган повинен був прийняти рішення по суті заяви, і лише після цього повідомити заявника про прийняте рішення.

В даному випадку, відповідач в листі від 16.10.2019 № 1246/21-15 фактично відмовив позивачу в призначенні пенсії за вислугою років, посилаючись на відсутність у ОСОБА_1 необхідного стажу роботи, оформивши таку відповідь в порядку Закону України «про звернення громадян». При цьому, у вказаному листі не зазначено про недотримання позивачем порядку звернення за призначенням пенсії, про недоліки поданих документів, та не роз'яснено особі про порядок такого звернення.

Той факт, що ОСОБА_1 звернувся із заявою невстановленої форми та направив її поштовим зв'язком, не є підставою для її не розгляду в установленому порядку згідно Порядку № 22-1, оскільки з її змісту та доданих до неї документів вбачається волевиявлення особи щодо реалізації її права на пенсію за вислугою років, адресоване пенсійному органу, яке підтверджено долученими копіями документів щодо віку особи, її місця проживання, ідентифікаційного коду, документів про стаж. Право на пересилання заяви про призначення пенсії особі, яка працює на час звернення, поштою передбачено пунктом 1.7 Порядку №22-1.

Суд звертає увагу на те, що пунктами 4.1-4.2 Порядку № 22-1 встановлено алгоритм дій, який дозволяє пенсійному органу, що призначає пенсію, в разі неналежного оформлення заяви, подання не всіх документів, в тому числі не подання оригіналів документів про вік, місце проживання, стаж, заробіток, звернутися до особи про необхідність в трьохмісячний строк дооформити документи, необхідні для належного розгляду заяви, зокрема про надання таких документів, виправлення недоліків поданої заяви (заповнення заяви по формі додатку 3 Порядку № 21-1), в тому числі й шляхом їх подання особисто до органу, що призначає пенсію. В разі достатності таких документів - прийняти рішення про призначення чи відмову в призначенні пенсії.

В будь-якому випадку, принцип «належного врядування» вимагає, щоб орган, що призначає пенсію, вжив всіх можливих заходів щодо роз'яснення особі порядку звернення за призначенням пенсії та забезпечив особі реальну можливість виправити недоліки її звернення. Інший висновок, на переконання суду, сприяв би занадто формальному розумінню процедури реалізації права особи на пенсійне забезпечення, віддаючи за обставин встановлених судом в цій справі, надміру перевагу форми над суттю.

В даному випадку, відповідач в листі від 16.10.2019 № 1246/21-15 зазначив позивачу про відсутність в нього права на пенсію за вислугою років, посилаючись на відсутність у ОСОБА_1 необхідного стажу роботи, оформивши таку відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян». При цьому, у вказаному листі не зазначено про недотримання позивачем порядку звернення за призначенням пенсії, про недоліки поданих документів, та не роз'яснено особі про порядок такого звернення.

За таких обставин, суд вважає недоречними посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на недотримання позивачем порядку звернення за призначенням пенсії, в тому числі на помилкове посилання на постанову суду апеляційної інстанції від 04.02.2019 року у справі № 0940/2368/18, якою розглядалася правомірність дій пенсійного органу щодо відмови непрацюючій особі в призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оскільки обставини в даних справах різняться.

Отже, оскільки вказаних вище дій відповідачем не було вчинено, суд дійшов висновку про неналежність, а фактично - бездіяльність щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії за вислугою років.

Відсутність належним чином оформленого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про призначення чи про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 після спливу встановленого законом десятиденного строку розгляду заяви особи, незважаючи на надсилання позивачу листа на його заяву від 13.09.2019, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, лист відповідача від 16.10.2019 № 1246/21-15 у відповідь на заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 13.09.2019 року за змістом та формою не може вважатися «відмовою» у розумінні частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV та положень пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1.

Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а.

Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом. Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з рішень, які передбачені у частині п'ятій статті 45 Закону № 1058-IV та пункті 4.3 розділу IV Порядку № 22-1, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років від 13.09.2019 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

При цьому зобов'язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, оскільки відповідача зобов'язано вчинити конкретні дії, визначені частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1, а саме: прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в її призначенні. При прийнятті рішення відповідачеві потрібно надати належну оцінку доводам заявника щодо наявності в нього необхідного стажу для призначення йому пенсії за вислугою років, та при застосуванні Законів України № 1058-IV та № 1788-ХІІ врахувати рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 року № 2-р/2019.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити частково. Оскільки відповідач проявив бездіяльність щодо належного розгляду заяви позивача про призначення пенсії за вислугою років від 13.09.2019, суд дійшов висновку зобов'язати пенсійний орган повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років від 13.09.2019 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

За встановлених судом обставин справи суд вважає передчасним прийняття рішення про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, адже відповідач ще не прийняв жодного рішення з цього питання у встановленому законом порядку.

Тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області потрібно задовольнити частково, при цьому вийшовши за межі позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

В підтвердження понесення судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 05kv4740м від 03.12.2019 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 768,40 грн.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 384,20 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років від 13.09.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років від 13.09.2019 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.