05 лютого 2020 року м. Ужгород№ 260/25/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) до товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерпак Україна» (88000, м. Ужгород, вул. Кошового, буд. 6, код ЄДРПОУ 34676136) про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій,-
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерпак Україна», в якій просить: стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерпак Україна» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених по Списку 2, яка виникла за спірний період в сумі 6049,28 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за період жовтень-грудень 2019 року, згідно розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються щомісяця на адресу відповідача підлягало відшкодуванню Пенсійному фонду 6049,28 грн. Станом на день подання позову відповідач не сплатив відповідну суму нарахованого зобов'язання, не оскаржив його у встановленому порядку, в результаті чого у нього виникла заборгованість у вказаному розмірі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам процесу строк для подання заяв по суті справи (відзив, відповідь на відзив, заперечення) згідно приписів статтей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказану ухвалу суду направлено на адресу відповідача зазначену у позовній заяві та за якою зареєстровано місцезнаходження ТзОВ «Інтерпак Україна» згідно відомостей єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Вказана кореспонденція повернулася до суду з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання». Згідно ч.10 статті 171 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі вручається з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу. Відповідно до ч.8 ст.126 КАС України вважається, що повістку (ухвалу) вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та надано достатній строк для подання відзиву на позовну заяву. Таким правом відповідач не скористався, відзиву на позовну заяву чи будь-яких заперечень до суду не подано.
Суд констатує, що на час розгляду справи судом, відповідачем не подано жодних клопотань.
Суд констатує, що на час розгляду справи судом, відповідачем не подано відзиву на позовну заяву чи будь-яких інших клопотань.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У відповідності до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
ТзОВ «Інтерпак Україна» знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області за місцем свої реєстрації. У відповідності до статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР підприємство є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та з 01.01.2004 року також, як платник страхових внесків відповідно до ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058.
У відповідності до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року (справа № 260/1048/19) у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області до ТзОВ «Інтерпак Україна» про стягнення заборгованості, встановлено, що громадяни ОСОБА_1 та ОСОБА_2 працювали на підприємстві ТзОВ «Інтерпак Україна» в шкідливих умовах та обставини, щодо правомірності призначення пенсії цим громадянам (рішення суду не оскаржено та набрало законної сили), відтак вказані обставини повторно не доказуються.
Згідно зведеного розрахунку суми фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених по Списку 2 громадянам-пільговикам, які відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають відшкодуванню підприємством ТзОВ «Інтерпак Україна» за період жовтень-грудень 2019 року по громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 загальний розмір склав 6049,28 грн.
Як вбачається з матеріалів справи органом Пенсійного фонду України на адресу ТзОВ «Інтерпак Україна» направлялись розрахунки про відшкодування пільгових пенсій.
Згідно абзацу 4 п.1 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року за № 400/97-ВР, для платників збору об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058 - IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, далі - Інструкція), якою, зокрема, передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до п.п. 6.8 п.6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій подаються на узгодження на початок року або при зміні нарахувань по пенсіям.
За період жовтень-грудень 2019 року позивачем проведено виплату пільгових пенсій по громадянці ОСОБА_1 у розмірі 3643,84, разом з тим враховуючи, що частка плати підприємства складає 12,5% та з урахуванням надбавок, що не відшкодовуються підприємством, до відшкодування за вказаний період по громадянці ОСОБА_1 підлягає сума у розмірі 455,48 грн. Окрім цього по громадянці ОСОБА_2 за вказаний період позивачем проведено виплату пільгової пенсії у загальному розмірі 5593,80 грн. та вказана сума підлягає відшкодуванню у повному розмірі. Відтак загальна сума, що підлягає відшкодуванню становить 6049,28 грн.
ТзОВ «Інтерпак Україна» в добровільному порядку не здійснило відшкодування Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах громадянкам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період з жовтень-грудень 2019 року, що призначені відповідно до п. п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в загальному розмірі 6049,28 грн., у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем по відшкодуванню таких витрат на вказану суму, та дана сума заявлена до стягнення в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про сплату суми заборгованості в добровільному порядку та не спростовано доводів позивача (відзив на позов не подано), суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України сплачений судовий збір з відповідача не стягується.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) до товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерпак Україна» (88000, м. Ужгород, вул. Кошового, буд. 6, код ЄДРПОУ 34676136) про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерпак Україна» (88000, м. Ужгород, вул. Кошового, буд.6, код ЄДРПОУ 34676136) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) заборгованість в сумі 6049,28 грн (шість тисяч сорок дев'ять гривень 28 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.
СуддяЯ. М. Калинич