справа № 2а-3340/09/0670
категорія 2.11.1
15 лютого 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Євпак В.В.,
при секретарі - Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом підприємства Малинської районної спілки споживчих товариств "Комбінат громадського харчування" < Текст >
до Державної податкової інспекції в Малинському районі < Текст >
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення №0003782340/0, №0003792340/0, №0002461740/0 від 07.05.2009 року. Вимоги мотивують тим, що під час проведення перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок на додану вартість" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" а саме: по наданих у 2007-2008 роках послугах по харчуванню дітей, на думку податкових органів, ними неправомірно застосовано пільгу з податку на додану вартість та включено до складу валових витрат ПДВ сплачений в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування учнів навчальних закладів. З вказаними порушеннями не погоджуються, оскільки переможцями тендеру з харчування учнів навчальних закладів визнано ПП "Зодчий Київ". 12.01.2007 року між ПП "Зодчий Київ" та підприємством Малинської РСТ КГХ укладені договори, відповідно до яких безпосередньо підприємство Малинської РСТ КГХ надавав послуги з організації харчування дітей. Той факт, що кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок підприємства Малинської РСТ КГХ не безпосередньо з бюджету, а через ПП "Зодчий Київ" не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, правову природу зазначених коштів, характеру походження, вартості норм харчування. Також вважають неправомірним висновок податкового органу щодо порушення ними Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", оскільки сільськогосподарським виробником подані до комбінату громадського харчування довідки сільської ради установленого зразка - форма 3 ДФ. Вважають з цих підстав податкові повідомлення-рішення нечинними та просять їх скасувати.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача в судовому зсіданні проти позовних вимог заперечує з тих підстав, що в результаті проведення перевірки встановлено, що підприємством Малинської РСС КГХ укладено договори на організацію харчування учнів у загальноосвітніх школах району, розташованих на території радіоактивного забруднення із ПП "Зодчий Київ". Підприємство Малинської РСС КГХ надавало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно з додатками до договорів та складало акти щодо підтвердження виконання послуг, в яких вказувалася ставка податку без ПДВ. Перевіркою встановлено, що підприємством Малинської РСС КГХ в порушення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" занижено податок на прибуток на 28463,00 грн., та в результаті порушення Закону України "Про податок на додану вартість" донараховано податку на додану вартість у сумі 195894 грн. ПДВ. Також, в результаті проведення перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а саме: не оподатковувались доходи виплачені фізичним особам, власникам сільськогосподарської продукції, вирощеної ним на земельних ділянках, наданих для ведення особистого селянського господарства, розмір якого було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю). В результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 1140,17 грн. Вважають податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими що не підлягають скасуванню.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: 29.04.2009 року ДПІ у Малинському районі проведена планова виїзна перевірка підприємства Малинської райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 року по 31.12.2008 року та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 31.12.2008 року, про що складено акт №76/23-10/01748901.
В результаті проведення перевірки встановлено порушення 1) п.5.3.3 п.5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 28463,00 грн. (за IV кв. 2007 р. -14356,00 грн., за І кв. 2008р.- 14107,00 грн.); 2)п.4.1 ст. 4, п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5, п.п.7.2.1 п.7.2, п.п.7.3.1 п. 7.3, п.п.7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", донараховано податку на додану вартість в сумі 195894 грн.; 3) п.п. 4.3.36 п.4.3 ст. 4, п.п. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 1140,17 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у Малинському районі винесено податкові повідомлення-рішення №0003782340/0 від 07.05.2009 року про визначення податкового зобов"язання з податку на прибуток в сумі 42695 грн., а саме: основний платіж - 28463 грн., штрафні (фінансові) санкції - 14232 грн.; №0003792340/0 від 07.05.2009 року про визначення податкового зобов"язання з податку на додану вартість в сумі 297122 грн., а саме: основний платіж - 195894 грн., штрафні (фінансові) санкції - 101228 грн.; №0002461740/0 від 07.05.2009 року про визначення податкового зобов"язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 3420,51 грн., а саме: основний платіж - 1140,17 грн., штрафні (фінансові) санкції - 2280,34 грн.
З вказаними висновком суд не погоджується, виходячи з наступного:
Рішенням тендерного комітету Міністерства праці та соціальної політики України в 2007 році ПП "Зодчий Київ" визнано переможцем тендеру на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
11 січня 2007 року між Міністерством праці та соціальної політики України та ПП "Зодчий Київ" укладений договір №07/26 на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 1.1 вказаних договорів встановлено, що виконавець надає послуги з організації харчування дітей за цінами згідно додатку 1 до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та в порядку, визначених Договором.
В п.1.6 договорів визначено, що виконавець має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.
Пунктом 5.1 договору визначено, що відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводиться помісячно платіжним дорученням на рахунок виконавця з дотриманням вимог чинного законодавства України. Оплата проводиться за фактично надані послуги згідно рахунку та акту виконаних робіт виконавця по мірі надходження бюджетних коштів.
В додатку до договору №2 наведений перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлятись кошти з Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких школи Малинського району Житомирської області.
На виконання умов п.1.6. договору від 11.01.2007 року №07/26, 12 січня 2007 року між Підприємством Малинської РСС КГХ та ПП "Зодчий Київ" укладено договір на організацію харчування дітей. Відповідно до п.1.1 Підприємство Малинської РСС КГХ зобов'язались надавати послуги з організації харчування дітей, а ПП "Зодчий Київ" приймати та оплачувати зазначені послуги. 27.12.2007 року було укладено додаткову угоду про продовження строку дії договору від 12.01.2007 року до 07.02.2008 року. Включено договір субпідряду №08/02/08-МР КГХ від 08.02.2008 року на організацію харчування дітей з 08.02.2008 року по 27.02.2008 року, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
16.01.2008 року відділом освіти Малинської РДА та підприємством Малинської РСС КГХ укладено договір про спільну організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах Малинського району Житомирської області і мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Підприємство Малинської РСС КГХ самостійно організувало харчування дітей, а в кінці кожного місяця складало акти щодо підтвердження виконання послуг по харчуванню дітей.
На виконання умов договору підприємство РСС КГХ (виконавець) надало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 вищевказаного договору, а замовник (ПП "Зодчий Київ") дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Малинському КГХ) на що виписані наступні акти виконаних робіт: № АТПК 3113 від 31.10.2007 року на суму 409901,98 грн., № АТПК 55 від 30.11.2007 року на суму 405974,26 грн., № АТПК 458 від 31.12.2007 року на суму 399693,96 грн., № АТПК 3192 від 31.01.2008 року на суму 296115,98 грн., № АТПК 3156 від 07.02.2008 року на суму 108289,29 грн., № АТПК 3207 від 27.02.2008 року на суму 265885,82 грн.
Надано послуг ПП "Зодчий Київ" на суму 1885861 грн. 29 коп. До загальної суми наданих послуг входять послуги з харчування учнів Малинського лісотехнічного коледжу на суму 337145,55 грн., в тому числі податок на додану вартість 56190,93 грн.
Розрахунки між Підприємством Малинської РСС КГХ та ПП "Зодчий Київ" проводились у безготівковій формі. На момент перевірки заборгованість по розрахунках становить 0,0 грн.
Зазначені вище обставини встановлені в акті перевірки, підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками сторін.
Оплата послуг через рахунок ПП "Зодчий Київ" на розрахунковий рахунок позивача проводилась не змінюючи їх цільове призначення, характеру походження, вартості норм харчування та із зазначенням в платіжних дорученнях, в графі призначення платежу: "Оплата послуг по організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно договору від 12.01.2007 року без ПДВ", що підтверджується банківськими виписками.
Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Пунктом 4.1. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
Відповідно до п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з:
- утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України,
- утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів,
- харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях,
- харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я;
- харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, згідно постанови КМ України від 03.11.1997 року № 1200 "Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість" (далі Порядок) на виконання абз. 5 п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" КМ України затвердив "Порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість".
Як встановлено, ПП "Зодчий Київ" збирало первинну документацію по наданню послуг по харчування дітей, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем, після безпосереднього надання таких послуг, надавались зведені акти про кількість учнів, які фактично харчувались в їдальнях, де виконавцем зазначено саме підприємство Малинської РСС, а не ПП "Зодчий Київ". Зведені акти ПП "Зодчий Київ" направляли до Міністерства праці та соціальної політики України, яке проводило оплату даних послуг через розрахунковий рахунок ПП "Зодчий Київ" на розрахунковий рахунок позивача.
Отже, оскільки саме підприємство Малинської РСС КГХ виконувало обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови КМУ від 03.11.1997 року №1200, а податком на додану вартість оподатковуються саме здійснені господарські операції, а не підприємства, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач звільнений від оподаткування операцій з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Постановою КМУ. При цьому, ні в акті перевірки, ні в судовому засіданні податкова інспекція не заперечувала факту, що харчування дітей проводилось з дотриманням порядку та в межах норм, які затверджені Постановою КМУ від 03.11.1997 року за №1200, тобто оплата за надані послуги проведена за цінами без додаткового врахування сум ПДВ, відповідно до законодавчих норм харчування.
Крім того, ні в ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість", ні в Постанові КМУ від 03.11.1997 року №1200 не містяться вимоги про те, що даною пільгою може користуватись лише особа, яка отримує бюджетні кошти на свій рахунок.
Згідно до вимог п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, що є підставою для визнання їх недійсними та скасування.
Що стосується порушень вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", суд не погоджується з висновком податкового органу виходячи з наступного: ч.3 п.п.5.3.3 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" прямо визначено, що у разі, якщо платник податку на прибуток, зареєстрований як платник податку на додану вартість, одночасно здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що оподатковуються податком на додану вартість та звільнені від оподаткування, або не є об"єктом оподаткування таким податком, податок на додану вартість, сплачений у складі витрат на прибдання товарів (робіт, послуг), які відносяться до складу валових витрат, включаються відповідно до валових витрат.
Віднесення зазначених витрат до складу валових витрат передбачено п.п.7.4.2 п. 7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 7 Порядку.
Таким чином підприємством Малинської РСС "Комбінат громадського харчування" правомірно, з дотриманням вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" включено до складу валових витрат 195894 грн. податку на додану вартість, сплаченого в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування дітей, що мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Що стосується порушення п.п.4.3.36 п.4.3 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а саме: не оподатковувались доходи виплачені фізичним особам, власникам сільськогосподарської продукції, вирощеної ним на земельних ділянках, наданих для ведення особистого селянського господарства, розмір якого було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 1140,17 грн.
З даним висновком суд не погоджується виходячи з наступного:
Відповідно до п.п.4.3.36 п.4.3 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", доходи від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих для: ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянках), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва, не включаються до складу місячного або річного оподатковуваного доходу.
Судом встановлено, що сільськогосподарським виробником, а саме ОСОБА_1 подані до комбінату громадського харчування довідки сільської ради установленого зразка - форма 3 ДФ про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку.
Інших доказів ДПІ в Малинському районі, що б свідчили про протилежне, суду на надано.
За таких обставин, ДПІ у Малинському районі неправомірно донараховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 1140,17 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 2280,34 грн.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малинському районі №0003782340/0, №0003792340/0, №0002461740/0 від 07.05.2009 року є нечинними.
Керуючись Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Законом України "Про податок на додану вартість", Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб", ст.ст. 86, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малинському районі №0003782340/0, №0003792340/0, №0002461740/0 від 07.05.2009 року визнати нечинними.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: В.В. Євпак
Повний текст постанови виготовлено: 19 лютого 2010 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.