Постанова від 05.02.2010 по справі 2а-2417/09/0670

справа № 2а-2417/09/0670

категорія 2.11.17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Черноліхов С.В.,

при секретарях - Талько А.М., Костарчуку О.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Підприємства райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" до Державної податкової інспекції у Ємільчинському районі про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Ємільчинському районі №0000112300/0 від 26.03.2009 року та №0000102300/0 від 26.03.2009 року. Вимоги мотивує тим, що під час проведення перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок на додану вартість" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" а саме: по наданих у 2007-2008 роках послугах по харчуванню дітей, на думку податкового органу, підприємством неправомірно застосовано пільгу з податку на додану вартість та включено до складу валових витрат ПДВ сплачений в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування учнів навчальних закладів, оскільки кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок ПР "Комбінат громадського харчування" не безпосередньо з бюджету, а через ПП "Зодчій Київ". З вказаними порушеннями не погоджуються, оскільки переможцем тендеру з харчування учнів навчальних закладів визнано ПП "Зодчій Київ", яким було укладено договори з підприємством райспоживспілки "Комбінат громадського харчування", відповідно до яких безпосередньо останній надавав послуги з організації харчування дітей. На думку позивача, той факт, що кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок позивача не безпосередньо з бюджету, а через ПП "Зодчій Київ", не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, правову природу зазначених коштів, характеру походження, вартості норм харчування.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з тих підстав, що в результаті проведення перевірки встановлено, що Підприємство Ємільчинської райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" уклав договори на організацію харчування учнів у загальноосвітніх школах району, розташованих на території радіоактивного забруднення із ПП "Зодчий Київ" та надавав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно з додатками до договорів та складав акти щодо підтвердження виконання послуг, в яких вказувалася ставка податку без ПДВ. Позивач не відобразив у складі податкового кредиту суми ПДВ по придбаних продуктах на харчування для дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС в сумі 164992,00 грн. Перевіркою встановлено, що Підприємство Ємільчинської райспоживспілки Комбінат громадського харчування в порушення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" занизило оподаткований прибуток на 164992,00 грн., в результаті чого занизило на 41247,00 грн. податок на прибуток та в результаті порушення Закону України "Про податок на додану вартість" занизило на 861492,00 грн. ПДВ. Вважають податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими що не підлягають скасуванню.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: з 31.12.2008 року по 08.01.2009 року ДПІ у Ємільчинському районі була проведена планова виїзна перевірка правильності дотримання вимог податкового та валютного законодавства Підприємства райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, про що складено акт №5/23/01748893 від 19.03.2009 року.

В результаті проведення перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" - занижено податкове зобов"язання з податку на прибуток в сумі 41247,00грн.; п.п.4.1 ст. 4, п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" - встановлено завищення податку на додану вартість в розмірі 1151,00грн., в тому числі: за липень 2007 року на суму 1061,00грн., за серпень 2007 року на суму 90,00грн., та заниження податку на додану вартість в розмірі 532659,00 грн., в тому числі: за вересень 2007 року на суму 87984,00 грн., за жовтень 2007 року на суму 125289 грн., за листопад 2007 року на суму 99187,00 грн., за грудень 2007 року на суму 122171,00 грн., за січень 2008 року на суму 31707,00 грн., за лютий 2008 року на суму 66321,00 грн.

На підставі акту перевірки ДПІ у Ємільчинському районі винесено податкові повідомлення-рішення №0000102300/0 від 26.03.2009 року про визначення податку на прибуток підприємств в розмірі 60619,30 грн., а саме: основний платіж - 41247,00грн., штрафні (фінансові) санкції - 19372,30 грн. та №0000112300/0 від 26.03.2009 року про визначення податку на додану вартість в розмірі 797837,50 грн., а саме: основний платіж - 531508,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 266329,50 грн.

З вказаними порушеннями суд не погоджується, виходячи з наступного:

Як вбачається з листа Міністерства праці та соціальної політики України №231/034/127-09 від 10.09.2009 року, переможцем тендеру на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2007 році в Ємільчинському районі Житомирської області було визначено ПП "Зодчій Київ". Також визначено, що відповідно до п.1.6 договору між Мінпраці та ПП "Зодчій Київ", виконавець має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.

12 січня 2007 року, 08 лютого 2008 року між ПП "Зодчий Київ" та підприємством райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" були укладені договори №б/н та №08/02/08-ЄР КГХ на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2007-2008 роках.

Пунктом 1.1 вказаних договорів встановлено, що виконавець надає послуги з організації харчування дітей за цінами згідно додатку 1 до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та в порядку, визначених Договором.

В п.1.5 договору визначено, що ПП "Зодчій Київ" має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.

Пунктом 5.1 договору визначено, що відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводиться помісячно платіжним дорученням на рахунок виконавця з дотриманням вимог чинного законодавства України. Оплата проводиться за фактично надані послуги згідно рахунку та акту виконаних робіт виконавця по мірі надходження бюджетних коштів.

В додатку до договору №1 наведений перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлятись кошти з Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких школи, професійні навчально-технічні заклади, коледжі, технікуми Ємільчинського району Житомирської області.

12 січня 2007 року між відділом освіти Ємільчинської РДА та Підприємством райспоживспілки Комбінат громадського харчування укладено договір про спільну організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються у 41 ЗОШ та Барашівському учбовому комбінаті Ємільчинського району Житомирської області і мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.

В акті перевірки зазначено, що на виконання умов договору Підприємство райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" (виконавець) надало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 вищевказаного договору, а замовник (ПП "Зодчій Київ") дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Підприємство РСС Комбінат громадського харчування) на що виписані акти виконаних робіт та товарно-грошові звіти, а також не заперечується представником відповідача в судовому засіданні.

На виконання умов договору Підприємство райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" надав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 договору від 12.01.2007 року та від 08.02.2008 року, а замовник (Приватне підприємство "Зодчій Київ") дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Підприємство РСС Комбінат громадського харчування) на що виписані акти здачі-прийняття робіт (надання послуг).

Загальна сума наданих послуг ПП "Зодчій Київ" за період 01.07.2007 року по 28.02.2008 року становить 3482493,00 грн. без ПДВ.

Підприємство райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" самостійно організувало харчування дітей, а в кінці кожного місяця складало акти щодо підтвердження виконання послуг по харчуванню дітей.

Розрахунки між Підприємством райспоживспілки "Комбінат громадського харчування" та ПП "Зодчій Київ" проводились у безготівковій формі. На момент перевірки заборгованість по розрахунках становить 0,0 грн.

Зазначені вище обставини встановлені в акті перевірки, підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками сторін.

Судом встановлено, що оплата вказаних послуг через рахунок ПП "Зодчій Київ" на розрахунковий рахунок позивача проводилась не змінюючи їх цільове призначення, характеру походження, вартості норм харчування та із зазначенням в платіжних дорученнях, в графі призначення платежу: "Оплата послуг по організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно договорів від 12.01.2007 року та від 08.02.2008 року без ПДВ", що підтверджується банківськими виписками.

Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Пунктом 4.1. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Відповідно до п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з:

- утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України,

- утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів,

- харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях,

- харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я;

- харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, згідно постанови КМ України від 03.11.1997 року № 1200 "Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість" на виконання абз. 5 п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" КМ України затвердив "Порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість".

Як встановлено, ПП "Зодчій Київ" збирало первинну документацію по наданню послуг по харчування дітей, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем, після безпосереднього надання таких послуг, надавались зведені акти про кількість учнів, які фактично харчувались в їдальнях, де виконавцем зазначено саме Підприємство райспоживспілки "Комбінат громадського харчування", а не ПП "Зодчій Київ". Зведені акти ПП "Зодчій Київ" направлялися до Міністерства праці та соціальної політики України, яке проводило оплату даних послуг через розрахунковий рахунок ПП "Зодчій Київ" на розрахунковий рахунок позивача.

Отже, оскільки саме Підприємство райспоживспілки "Комбінат громадського харчування виконувало обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови КМУ від 03.11.1997 року №1200, а податком на додану вартість оподатковуються саме здійснені господарські операції, а не підприємства, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач звільнений від оподаткування операцій з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Постановою КМУ. При цьому, ні в акті перевірки, ні в судовому засіданні податкова інспекція не заперечувала факту, що харчування дітей проводилось з дотриманням порядку та в межах норм, які затверджені Постановою КМУ від 03.11.1997 року за №1200, тобто оплата за надані послуги проведена за цінами без додаткового врахування сум ПДВ, відповідно до законодавчих норм харчування.

Крім того, ні в ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість", ні в Постанові КМУ від 03.11.1997 року №1200 не містяться вимоги про те, що даною пільгою може користуватись лише особа, яка отримує бюджетні кошти на свій рахунок.

Твердження відповідача на те, що пільгою по оподаткуванню вказаних операцій податком на додану вартість скористалось ПП "Зодчій Київ" ґрунтуються на припущеннях, які не знайшли свого підтвердження в ході розгляду адміністративної справи. Так, згідно листа ДПІ у Вишгородському районі Київської області від 12.06.2008 року № 1304/7/23-127/1812, ПП "Зодчій Київ" відображало в податковій декларації по ПДВ в рядку 4 за січень 2007 року податкову пільгу по ПДВ. Однак, як зазначено в тому ж листі, перевірка ПП "Зодчій Київ" не проведена, а отже, не встановлено за які операції, здійснені ПП "Зодчій Київ" в січні 2007 року, підприємство скористалось податкової пільгою.

Згідно до вимог п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, що є підставою для визнання їх недійсними та скасування.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Ємільчинському районі №0000112300/0 від 26.03.2009 року та №0000102300/0 від 26.03.2009 року підлягають визнанню їх нечинними.

Керуючись Законами України "Про оподаткування прибутку підприємств", "Про податок на додану вартість", ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ємільчинському районі від 26.03.2009 року № 0000112300/0 та № 0000102300/0.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 10 лютого 2010 р.

присуджено до стягнення < сума > грн.

матеріальну шкоду < сума > грн.

моральну шкоду < сума > грн.