справа № 2а-6413/09/0670
категорія 2.11.1
18 грудня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В.,
при секретарі - Господарчук І.В.,
за участю представників позивача, представників відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства "Коростенський молокозавод" Відкритого акціонерного товариства "Житомирмолоко" < Текст >
до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції < Текст >
про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати нечиннимподаткове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000292301/0 від 04.09.2009 року про визначення суми податкового зобов"язання по податку на додану вартість для виплати дотацій сільськогосподарських товаровиробників за продане молоко, м"ясо в живій вазі зі сплати 17928,26 грн. штрафних (фінансових) санкцій. Вимоги мотивує тим, що при проведенні перевірки було встановлено, порушення постанови КМУ від 02.04.09року №291 "Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого залишок коштів акумульованих на спецрахунку станом на 1 березня 2009 року в сумі 17928,26 грн. підлягають перерахуванню до бюджету. З даними порушеннями не погоджується, оскільки, в ході перевірки не було встановлено факту заниження або завищення суми податкових зобов"язань позивача, заявлених у податкових деклараціях, зумовлених саме зазначеним вище порушенням, а тому законних підстав для самостійного визначення суми податкового зобов"язання платника податків за абз."б" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.200р. №2181-ІІІ (далі - Закон №2181-ІІІ) та нарахування штрафних санкцій на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону № 2181-ІІІ у відповідача не було. Тому просить вищезазначене повідомлення-рішення відповідача визнати нечинним.
Представники позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримали, просять їх задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечує, з мотивів викладених у письмовому заперечені.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: 25.08.2009 року працівниками Коростенської ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку залишку коштів, акумульованих на спецрахунку "Коростенський молокозавод" ВАТ "Житомирмолоко" по самостійно узгоджених платником деклараціях, про що складено акт №372/23-01/00445340.
04.09.2009 року за наслідками перевірки Коростенською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000292301/0 про визначення суми податкового зобов"язання по податку на додану вартість для виплати дотацій сільськогосподарських товаровиробників за продане молоко, м"ясо в живій вазі зі сплати 17928,26 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Перевіркою встановлено порушення підприємствомпостанови КМУ від 02.04.09 року № 291 "Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого залишок коштів акумульованих на спецрахунку станом на 1 березня 2009 року в сумі 17928,26 грн., що підлягають перерахуванню до бюджету.
Повідомлення-рішення грунтується на абз. "б" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 та пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ.
Відповідно до пп. “б” пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Згідно із пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у пп. “б” пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятидесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 11.21. ст. 11 Закону України “Про податок на додану вартість” (в редакції за період здійснення перевірки) сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі; порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З аналізу п. 5. Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999р. слідує, що переробні підприємства перераховують суми податку на додану вартість, нараховані на обсяги реалізованої такими підприємствами готової продукції (молока та молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів) на відкриті для них в обслуговуючих установах банків окремі рахунки у міру фактичного надходження цих коштів. З цих рахунків в подальшому здійснюється перерахування переробними підприємствами сум дотацій для сільськогосподарських виробників - на їхні окремі рахунки, а для тих, які ведуть особисте селянське господарство - безпосередньо з кас переробних підприємств з попереднім зарахуванням коштів на окремий рахунок останніх.
Згідно п. 7. вказаного Порядку переробні підприємства щомісяця складають розрахунок нарахування сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продаж переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м'яса в живій вазі і надходження на окремий рахунок сум податку на додану вартість; на підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за здані молоко та м'ясо в живій вазі за звітний період; не перераховані на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням.
Таким чином, використанням сум дотацій не за цільовим призначенням буде вважатись лише неперерахування переробними підприємствами цих дотацій на окремі рахунки саме сільськогосподарських підприємств, тоді як неперерахування переробними підприємствами таких сум зі свого поточного рахунку на окремий дотаційний рахунок не може бути визначене як використання їх не за цільовим призначенням.
Крім того, в абзаці 9 пункту 15 зазначеного вище Порядку вказана відповідальність за нецільове використання коштів лише сільськогосподарськими підприємствами, а відповідальність переробних підприємств за таке використання законодавством, яке регулює зазначені специфічні відносини, взагалі не передбачена.
Згідно п. п. 1.2, 1.5 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Однак, в ході перевірки не було встановлено факту заниження або завищення суми податкових зобов'язань позивача, заявлених у податкових деклараціях, зумовлених саме зазначеним вище порушенням, а тому безпідставно застосовано штрафну санкцію на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ п., оскільки за приписами даної норми штрафна санкція нараховується платнику податків при самостійному визначенні податковим органом суми податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, відповідно до п. «б» п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може вийти за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, ящо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захит яких вони просять.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000292301/0 від 04.09.2009 року.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.200р. №2181-ІІІ, ст.ст. 2, 11, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовільнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000292301/0 від 04.09.2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства в Житомирській області на користь Дочірнього підприємства "Коростенський молокозавод" Відкритого акціонерного товариства "Житомирмолоко" 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 24 грудня 2009 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.