05.02.2020
ЄУН №337/5633/19
Провадження №2/337/503/2020
(заочне)
05 лютого 2020 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Сидорової М.В.
при секретарі - Шелудько О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
У грудні 2019 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи та майновий стан від 18.10.2017р. відповідачці була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01.10.2017р. по 31.03.2018р., як працездатній особі, що знаходиться на обліку в Правобережному районному центрі зайнятості м.Запоріжжя з 06.10.2017р. як безробітна. Згідно рішення позивача від 27.10.2017р. соціальна допомога визначена в розмірі 2427,13 грн. щомісячно, а згідно розпорядження від 23.11.2017р. розмір допомоги збільшено і з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року складав 2589,88 грн.
Правобережний районний центр зайнятості м.Запоріжжя листом від 05.01.2018р., повідомив позивача, що ОСОБА_1 припинила реєстрацію як безробітна особа з 27.10.2017р. Рішенням позивача від 16.03.2018р. виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям було припинено з 01.11.2017р.
Оскільки відповідач своєчасно не повідомила позивачу про те, що з 27.10.2017р. втратила статус безробітної особи, тобто не повідомила про обставини, які впливають на призначення та виплату допомоги, відповідачу були надміру виплачені грошові кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2017р. по 31.03.2018р. в сумі 12783,65 грн.
03.04.2018р., 17.07.2018р., 02.04.2019р. відповідачці направлені повідомлення про повернення переплачених коштів державної соціальної допомоги, але кореспонденція відповідачкою не була отримана. 31.01.2019р. спеціалістом управління в телефонному режимі повідомлено відповідачці про необхідність повернення надміру отриманих коштів, але до теперішнього часу добровільно кошти не повернуті, у зв'язку з чим Управління звернулось до суду з цим позовом.
Просить стягнути з відповідачки на його користь надміру перераховані кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 12786,65 грн.
Представник позивача Шульц В.В. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином за місцем реєстрації, а також через оголошення про виклик на веб-сайті судової влади України.
Отже, суд вважає, що відповідачка належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи. Повідомлень про причини неявки, відзиву на позовну заяву або зустрічного позову у встановлений законом строк суду не подала.
Суд, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України, провести заочний розгляд справи у відсутність відповідачки.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за такими підставами.
Відповідно до ст.15, 16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд встановив, що 18.10.2017р. ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН ЗМР по Хортицькому району (на даний час - УСЗН ЗМР по Хортицькому району) із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяви додала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та довідку Правобережного районного центру зайнятості м.Запоріжжя за №02/09-3115 від 13.10.2017р. про перебування на обліку як безробітної з 06.10.2017р. (арк.5-7,10).
Рішенням УПСЗН ЗМР по Хортицькому району від 27.10.2017р., ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.10.2017р. по 31.03.2018р. в розмірі 2427,13 грн. щомісячно (арк.14-15).
Розпорядженням УПСЗН ЗМР по Хортицькому району від 23.11.2017р., розмір допомоги ОСОБА_1 збільшено і з 01.12.2017р. по 31.03.2018р. складав 2589,88 грн. (арк.16).
Згідно з повідомленням Правобережного районного центру зайнятості м.Запоріжжя від 05.01.2018 року №01-21/410, ОСОБА_1 з 27.10.2017р. припинено реєстрацію як безробітній особі (арк.17).
Рішенням УСЗН ЗМР по Хортицькому району від 16.03.2018р. на підставі повідомлення Правобережного районного центру зайнятості м.Запоріжжя, ОСОБА_1 з 01.11.2017р. припинено виплату державної соціальної допомоги (арк.18).
Згідно протоколу УСЗН ЗМР по Хортицькому району від 27.03.2018р. та розрахунку надміру перерахованих коштів, які підлягають поверненню, ОСОБА_1 за період з 01.11.2017р. по 31.03.2018р. надмірно перераховано 12786,65грн. (арк.20-21).
03.04.2018р., 17.07.2018р., 02.04.2019р. ОСОБА_1 направлені повідомлення про повернення переплачених коштів державної соціальної допомоги, але кореспонденція відповідачкою не була отримана (арк.26-30).
09.09.2019р. спеціалістами УСЗН ЗМР по Хортицькому району складено акт, відповідно до якого ОСОБА_1 в кабінеті №121 Управління було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (арк.30 зворот).
До теперішнього часу кошти добровільно відповідачем не повернуті.
Відповідно до абз. 2 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 10 ст. 4 Закону).
Пунктами 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затв. Постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з п. 10 Порядку,соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);
Згідно п. 12 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п. 15 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється:
- якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
- у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;
- за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою;
- у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 26, ст. 859), - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
Згідно з п.27 Порядку, інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім'ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім'ї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.
Згідно з п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про повну доведеність позовних вимог.
Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачці ОСОБА_1 коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям через свідоме неповідомлення нею про припинення відносно неї реєстрації як безробітної особи.
Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідачка ОСОБА_1 , звернувшись до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги від 18.10.2017р., зобов'язалась повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Неповідомлення вказаних відомостей потягло надмірне перерахування відповідачці бюджетних коштів.
Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларацією про доходи та майновий стан, довідкою про взяття на облік як безробітної особи, рішенням про призначення державної соціальної допомоги, розрахунком державної соціальної допомоги, розпорядженням про перерахунок державної соціальної допомоги, листом Правобережного районного центру зайнятості м.Запоріжжя про припинення реєстрації як безробітної особи, рішенням про припинення виплати державної соціальної допомоги, протоколом та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при постановленні даного рішення.
При цьому, суд враховує, що зазначені обставини відповідачкою не спростовані, остання в судове засідання не прибула за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином, письмових заперечень проти позову з відповідними доказами не подала.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача надміру перераховану суму коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 12786,65 грн., задовольнивши позовні вимоги повністю.
Згідно з ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.15,16 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затв. Постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, ст. 2,4,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,280,282 ЦПК України, суд
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817) надміру перераховані кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 12786 (дванадцять тисяч сімсот вісімдесят шість) грн. 65 коп.??
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.?? 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.В. Сидорова