308/511/20
03.02.2020 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дергачова Н.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 17.01.2019 року; орган, що видав 0724, номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , -
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
10.01.2020 року о 07 год. 41 хв. в зону митного контролю митного поста "Ужгород" Закарпатської митниці Держмитслужби в напрямку „в'їзд в Україну” смуга руху “червоний коридор» заїхав вантажний автомобіль марки «Renault» модель «Master» реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 з причіпом-платформою марки ПГМФ модель 8915 реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4 , на якому переміщувався легковий автомобіль марки “Subaru” модель “Outback” без номерного знаку під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , що прямував з Литки в Україну в приватних справах.
Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме: супровідного листа митних органів Словаччини № 20ТSV1800319 від 10.01.2020, рахунку № 08-001 від 08.11.2019, свідоцтва про реєстрацію т/з № НОМЕР_5 , через митний кордон України в митному режимі «імпорт» переміщується легковий автомобіль марки “Subaru” модель “Оutback” без номерного знаку, кузов 4S4BSAFC6J3246671, 2018 року, загальною вартістю 14 100 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 10.01.2020 становить 340 077,90 грн.
В ході проведення митного контролю товаросупровідних документів поданих гр. ОСОБА_1 виявлена розбіжність щодо даних зазначених у супровідному листі митних органів Словаччини № 20ТSV1800319 від 10.01.2020 та рахунку № 08-001 від 08.11.2019 щодо номеру рахунку, а також виникли сумніви щодо вартості транспортного засобу. В супровідному листі митних органів Словаччини № 20ТSV1800319 від 10.01.2020 року, зазначено Фактуру № 20191230, однак до митних органів України подано рахунок №08-001 від 08.11.2019 року.
В результаті проведення аналітично-пошукових заходів, було проведено звірку з митними органами Словаччини з метою перевірки відповідності поданих гр. ОСОБА_1 документів до митних органів Словаччини та до митних органів України, внаслідок чого митними органами Словаччини надано копію фактури № 20ТSV1800319 від 10.01.2020 року. Після опрацювання Фактури № 20191230 від 30.12.2019 року, було встановлено, що вартість автомобілю складає 15 400 доларів США. що згідно курсу НБУ станом на 10.01,2020. становить 371432,60 грн., що відрізняється від даних зазначених у рахунку № 08-001 від 08.11.2019 року.
Таким чином, громадянин гр. ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України легкового автомобілю марки “Subaru” модель “Оutback” без номерного знаку, кузов 4 НОМЕР_6 , 2018 року з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу України, як підстави для його переміщення документу - рахунку № 08-001 від 08.11.2019, що містить неправдиві дані щодо вартості автомобіля.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 не з'явився, проте подав заяву про можливість розгляду справи за його відсутності у зв'язку з сімейними обставинами. Також просив врахувати той факт, що по факту викладеному в протоколі про порушення митних правил органом досудового розслідування здійснюється за даним фактом кримінальне провадження № 12020070030000084.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужи Зубенко І.І. в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі, просив притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.483МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
На підставі ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу про порушення митних правил за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
У відповідності до положень ч. 1 ст.9 КУпАП та ч. 2 ст. 458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення передбачені як КУпАП, так і МК України настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
За приписами ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Дослідивши та оцінивши у всій сукупності наявні в матеріалах докази, суд приходить до висновку, що у даному випадку прослідковується факт наявності ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.
Зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, беручи до уваги те, що у провадженні Ужгородського ВП ГУНП в Закарпатській області перебуває кримінальне провадження № 12020070030000084 від 10.01.2020 року за ч. 4 ст. 358 ККУ, по факту переміщення легкового автомобіля марки “Subaru” модель “Outback” без номерного знаку під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який надав для проходження митного контролю документи, серед яких знаходився рахунок № 08-001 від 08.11.2019 року, що викликало сумніви у працівників митниці щодо дійсності даного документа та вказаної в ній вартості автомобіля, суд вважає за необхідне матеріали справи про порушення митних правил відносно гр. ОСОБА_1 передати органу досудового розслідування Ужгородському ВП Головного управління Національної поліції в Закарпатській області для продовження досудового розслідування.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483МК України відносно громадянина України ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
Згідно з положеннями ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
При розгляді даної справи про адміністративне правопорушення суд також враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Суд вважає за необхідне зазначити, що ця позиція ґрунтується, в тому числі, на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004усправі № 1-33/2004.
При вирішенні питання про призначення стягнення за вчинене порушення суд також враховує положення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод, у відповідності до яких «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
Керуючись ст. ст.9,245,253,283,284 КУпАП, ст. ст.458,467,483,527,528,529 МК України, суд,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 17.01.2019 року; орган, що видав 0724, номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , за ч. 1ст. 483 МК України - закрити у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
Матеріали справи про порушення митних правил відносно громадянина України України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 17.01.2019 року; орган, що видав 0724, номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 - передати органу досудового розслідування Ужгородському ВП Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гагаріна 10).
Вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0047/30500/20 від 10.01.2020 року автомобіль та документи, а саме: легковий автомобіль марки «Subaru» модель «Оutback» без номерного знаку, кузов 4 НОМЕР_6 , 2018 року, тип двигуна - бензин, об'єм двигуна 2500 куб. см., супровідний лист митних органів Словаччини № 20ТSV1800319 від 10.01.2020 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 на 1 арк., довіреність від 16.12.2019 року на 1 арк., повернути власнику - громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 або його представнику для здійснення митних формальностей.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області Н.В. Дергачова